6 ok, amiért a munkára fordított idő a legjobb mérőszáma a bőségnek

Az idő pénz: tartja a népszerű közmondás. Mielőtt bárki is arra gondolna, hogy ez a gondolat lebecsüli az idő értékét, és a pénzt helyezi az előtérbe, vizsgáljuk meg, miért fontos, hogy párhuzamot vonjunk a két mérőszám között.

Hat oka van annak, hogy az idő miért jobb mérőszáma az értéknek, mint a pénz. Először is, az időben mért ár több információt ad, mint a pénzben kifejezett érték. Mivel az innováció csökkenti az árakat, és növeli a béreket, a megspórolt idő sokkal jobban kifejezi az új tudás előnyeinek értékét, mint az emberi tőke növekedése. Ha csak az árakat nézzük anélkül, hogy a béreket is néznénk, a történet felét ismerjük csupán. Az idő vizsgálata könnyebbé teszi, hogy a teljes képet lássuk.

Másodszor, az időben mért árak során nem kell törődnünk azokkal a bonyolult összefüggésekkel, amelyekkel a nominális árak valódi árakká való konvertálása során igen. Az időbeli árak elkerülik azokat a szubjektív és sokat vitatott mérőszámokat, mint a fogyasztói árindex, a személyes fogyasztási kiadások árindexe vagy a vásárlóerő-paritás. Az időbeli árak a nominális árakat veszik alapul, és a nominális óránkénti bevételt minden időpontban, így nincs szükség inflációs kiigazításokra.

Harmadszor, az árakat minden termékre külön kiszámíthatjuk, bármely valutában, bárhol és bármikor. Ez azt jelenti, hogy összehasonlíthatjuk a kenyér árát Franciaországban 1850-ben a 2023-as New York-i árakkal. Az elemzők ezeket nyugodtan eloszthatják a megfelelő helyen és időben vett óránkénti bérekkel, hogy pontos képet kapjanak.

A SI-mértékegységrendszer számára is fontos

Negyedszer, az idő egy objektív és univerzális állandó. Ahogy George Gilder amerikai közgazdász mondta, az SI-mértékegységrendszer hét kulcsfontosságú mértéket állapított meg, amelyek közül 6 valamilyen módon az időhöz kapcsolódik. A világegyetem egyetlen visszafordíthatatlan elemeként – amelynek irányát a termodinamikai entrópia adja – az idő minden mért érték végső vonatkoztatási keretének számít.

Ötödször, az idő nem tud elinflálódni és nem lehet meghamisítani. Egyszerre állandó és mégis folyamatos.

Hatodszor, Földön a nap mindenhol 24 órából áll. Ha a különbségeket nézzük, akkor az időbeli különbségeket, nem pedig a bevételek különbségét kell nézni, hiszen egy merőben más képet kapunk. Egyszerűen szólva, szinte mindenkinek több ideje jut minden másra, mint a megélhetése biztosítására.

Ez a hat ok bizonyítja, hogy miért jobb az időben mért árakat használni, mint a pénzben kifejezett értéket az erőforrások bőségének mérésére. Nem vitás: az időbeli árak elegánsabbak, intuitívabbak és egyszerűbbek. Az életünkben vásárolt dolgokért valójában idővel fizetünk.