9 milliárd dolláros befektetésről mondott le az FTX – ennyit ér ma az Anysphere

A világ egyik legismertebb tőzsdéjeként az FTX összeomlása óriási vihart kavart a globális kriptovaluta-világban. A vállalat szoros együttműködést ápolt az Alameda Research kvantitatív céggel, amely többek között olyan vállalatokba fektetett be, mint az Anysphere. A botrány következtében azonban olyan részesedésektől is meg kellett válni, mint az előbb említett AI-alapú kódolással foglalkozó vállalat, amelyet nemrégiben 9 milliárd dollárra értékelték – többek között erről maradt le Sam Bankman-Fried meggondolatlan gazdálkodása miatt az FTX hitelezői köre.

Az FTX-botrány következményei

A híres-hírhedt Sam Bankman-Fried 2017-ben alapította az Alameda Research kvantitatív kereskedő- és befektetőcéget, majd 2019-ben az FTX kriptovaluta-tőzsdét. A két vállalat pénzügyei szorosan összefonódtak, mely a későbbi botrányhoz is vezetett. Miután a kriptotőzsde több milliárd dollárnyi ügyfélalapot kölcsönzött az Alameda-nak, a félresikerült kereskedési stratégia és meggondolatlan befektetések miatt, több milliárd dolláros kár keletkezett, amely láncreakcióként futott végig a tőzsdén, tízmilliárd dolláros kárt okozva az ügyfelek számára.

Az Alameda Research több mint 150 magántulajdonban lévő cégbe fektetett be ötéves története során, egyik ezek közül az Anysphere. Az AI-alapú kódolással foglalkozó vállalat többek között a Cursor fejlesztője is, amely gyorsan növekvő bevételekkel és óriási felhasználói bázissal rendelkezik.

Az Alameda három éve, 2022 áprilisában, 200 ezer dolláros befektetést eszközölt az Anysphere-ben, azonban 2023 áprilisában a botrány következtében ugyanezen az áron értékesíteni kellett a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatban birtokolt részesedést. Ezzel csupán az a probléma, hogy az Anysphere legújabb felértékelését követően a vállalat közel tízmilliárd dollárt ér.

Amit az Anysphere-ről tudni érdemes

A népszerű mesterséges intelligencia-alapú Anysphere-t 2022-ben alapították, a Cursor révén pedig óriási támogatottságnak örvend. A természetes nyelvi kódgenerálás és a prediktív szerkesztés mellett olyan funkciók is fellelhetők benne, mint az átfogó kódbázis-megértés, amely új szintre emeli a generatív AI használatát.

A Crunchbase adatai szerint az Alameda Research és a Heroic Ventures együtt 400 ezer dolláros tőkésítési körben vettek részt 2022 áprilisában az Anysphere indulásakor, azonban a tőzsde összeomlását követően ezt a részesedést értékesíteniük kellett egy évvel később ugyanezen az áron. Az Alameda Research kockázatitőke-ágazata, vagyis a Clifton Bay Investments, végül ugyanezen az áron értékesítette pozícióját 2023 áprilisában.

A kiválás ellenére az Anysphere-t nem törte meg a lendület: 2023 októberében nyolcmillió dolláros, 2024 augusztusában 60 millió dolláros, 2024 decemberében pedig 105 millió dolláros finanszírozási kört zárt. A legutóbbi 900 millió dolláros körnek köszönhetően a vállalat értéke elérte a 2,5 milliárd dollárt, a projekt mögé pedig olyan szereplők álltak be, mint az OpenAI-t támogató Thrive Capital.

A legújabb vállalatértékelésnek köszönhetően az Anysphere értéke mára már 9 milliárd dollárjelentette be a Financial Times hétfőn. Az üzlethez közel álló források szerint az Andreessen Horowitz és az Accel is részt vesz az értékelésben. A lap állítása szerint áprilisban a bevétel meghaladta a 200 millió dollárt, ezzel pedig a piacon jelenleg a leggyorsabban növekvő szoftvercégként pozícionálható a vállalat.

Bár az Alameda Research részesedésének a nagysága sosem derült ki, becslések szerint több százmillió dollártól estek el a befektetők azáltal, hogy idő előtt ki kellett szállni a botrány miatt egy befektetésből. Ugyanez történt az Anthropican esetében is, ahol 2024 júniusában az értékesített részesedés félmilliárd dollárt ért.