918 000. blokk: ekkor érhet csúcsra a bitcoin?

Az elmúlt héten ismét megindult felfele a bitcoin árfolyama
BTC Price
. A vezető kriptovaluta februárt követően lépett be újra a 100 000 dollár feletti tartományba, most pedig minden kriptovaluta-kereskedő azt találgathatja, mikor és milyen árfolyamnál érik el a kriptovaluták a ciklus csúcsát.
Egyesek ragaszkodnak a négyéves ciklikus elmélethez, miszerint a történelmi csúcs 2025 őszén következhet be a 918 000. blokk környékén, míg mások szerint a tavaly jóváhagyott azonnali ETF-eknek köszönhetően az intézményi befektetők felboríthatják a piac működését. Utánajártunk, mit mondanak a fundamentális indikátorok.
Hálózati mutatók
A Bitcoin hálózatán belüli mozgások és értékek betekintést nyújtanak abba, hogy a piac mennyire tekinti reálisnak az eszköz jelenlegi árát. Ezek az indikátorok azt vizsgálják, hogy a befektetők nyereségesek vagy veszteségesek-e és fenntartható-e a jelenlegi árfolyamszint ennek tudatában.
A legismertebb on-chain mutató az MVRV Z-Score, ami azt méri, mennyire túlértékelt a bitcoin árfolyama a realizált értékhez képest, ahol a realizált értéket az utolsó mozgás adja. Történelmileg a Z-Score 7 felett túlértékelt, 0 közelében pedig kifejezetten alulértékelt állapotra utal. Ahogyan az a grafikonon is remekül látszik, jelenleg a 2,5 körüli érték közelében található a BTC, mikor árfolyama stabilan 100 000 dollár felett kereskedik, vagyis van terepe még a növekedésre.
A Puell-multiplikátor az újonnan kibányászott BTC-k napi értékét viszonyítja az egyéves átlagértékhez képest. A mutató 4 felett már buboréknak tekinti az eszközt, míg 0,5 közelében alulértékelt státuszra utal. Jelenleg 1,5 körül található a Puell-multiplikátor, amiből arra következtethetünk, messze vagyunk a túlértékelt státusztól.

A Bitcoin Puell Multiple és a BTC ár változása 2011-től 2025-ig, halving eseményeket jelölve. (Forrás: X, készítette:@BitboBTC, modell:@DavidPuell)
Az RHODL-arány a frissen vásárolt (egyhetes) coinok értékét veti össze a már minimum egy éve birtokolt coinokéval. Az arány 2022 novembere óta emelkedést mutat, ugyanakkor mindössze egyszer érintette a 2021 novemberi szintet, jelenleg pedig semleges zónában kereskedik.

A Bitcoin RHODL Ratio és a BTC ár változása 2010-től 2024-ig, túlvásárolt és alulértékelt zónákkal. (Forrás: CoinRank)
Érdemes lehet még megemlíteni a Supply in Profit-ot, ami a nyereségben lévő coinok arányát vizsgálja, ez jelenleg 90% felett található, indikálva azt, hogy közel vagyunk a történelmi csúcshoz, ahol minden befektető nyereséges. Szintén ismert on-chain indicator a NUPL, ami a teljes piaci nyereséget viszonyítja a veszteséghez, valamint az aSOPR-mutató, ami a realizált profit és veszteség arányát vizsgálja.
Likviditási és keresleti indikátorok
Milyen erős a vásárlói oldal, és mekkora kereslet maradt még a rendszerben? Az alábbi mutatók a stabilcoin-kínálat, a fiat pénzmennyiség és a kereslet alakulását mérik, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a további árfolyam-emelkedés lehetőségében.
Az általános hangulat mérésére szolgál az M2 pénzmennyiség, ami a makrogazdasági likviditást mutatja. Általánosságban elmondható, hogy a bitcoin globális eszköznek minősül, mióta 2024 januárjában jóváhagyták az amerikai azonnali ETF-eket. A grafikonon egyértelműen látszik az együttmozgás, ahol a BTC árfolyama 10-12 hét késéssel követi a globális pénzmennyiséget. Ez alapján július végéig van tőke a piacokon, hogy a vezető kriptovaluta (is) emelkedő trended folytasson.

A Bitcoin (BTC/USD) árfolyamának változása napi időtávon 2023 végétől 2025 szeptemberéig, tükrözve a globális pénzmennyiség (M2) 10-12 hetes késleltetett hatását a BTC árára. (Forrás: TradingView)
A likviditási mutatók közül érdemes megemlíteni az SSR-t, vagyis a stabilcoin kínálat arányát a bitcoinhoz viszonyítva, valamint a lakossági érdeklődés mérésére használt Google Trends-grafikont.
Derivatívák és spekulációs indikátorok
A tőkeáttételes pozíciók és határidős piacok gyakran előre jelzik a rövid távú volatilitást. Ezek az indikátorok segítenek feltérképezni, hogy mikor válik túlságosan zsúfolttá a piac, és mekkora korrekciós kockázat társul a jelenlegi elmozduláshoz.
A nyitott kötések, vagyis az open interest (OI), tökéletesen mutatja a tőkeáttételes aktivitást a piacon. Ezt érdemes együtt vizsgálni funding rate helyzetével, ami a long/short irányú egyensúlyt – vagy annak hiányát – hivatott mutatni. Ezek extrém szintelen könnyedén vezethetnek drasztikus korrekcióhoz vagy villámgyors emelkedéshez, ha egyik vagy másik oldal túltöltött. A Coinalyze adatai szerint a Bitcoin OI jelenleg meghaladja a 30 milliárd dollárt.

Az aggregált nyitott pozíciók (Open Interest) értékének változása napi időtávon 2024 májusától 2025 májusáig. (Forrás: TradingView)
Komplex ciklusmodellek
A bitcoin árfolyamának a mozgása történelmileg hasonló mintázatot követ. Erre épül többek között a több metrikát egyesítő GMI Bitcoin Cycle Top Finder, ami a makrogazdasági elemzőhöz, Raoul Palhoz, fűződik. A prediktív modell szerint még nem értük el a csúcsot, vagy annak közvetlen közelét, vagyis van még tere az eszköznek növekedni.

A GMI Bitcoin Cycle Top Finder (CTF) és a Bitcoin árfolyam változása 2011-től 2025-ig, a ciklus csúcsainak azonosításával. (Forrás: LSEG Datastream – Global Macro Investor)
Szintén e célból hozták létre a mozgóátlagokkal operáló Pi Cycle Top-ot, ami a 111 napos és a 350 napos mozgóátlagot használja. A cikluscsúcsot háromnapos pontossággal meghatározó indicator jelenleg nem jelez még fedést a két mozgóátlag között, azonban, amikor ezek metszik egymást, gyakran lokális csúcs alakul ki.
Záró gondolatok
Bár ezen indikátorok több ciklusban is megbízhatónak bizonyultak, a 2024-es ETF jóváhagyások és az azt követő intézményi tőke beáramlása megváltoztathatja a játékszabályokat. A jelenlegi ciklus már most is elüt a korábbiaktól volumen, szereplők és narratíva szempontjából, így érdemes a klasszikus mutatók mellett figyelni az új fundamentális változókat is – különösen az ETF-áramlásokat és az intézményi mozgásokat.