Gyors, olcsó és jó – valamiben kompromisszumot kell kötni a DeepSeek AI használatakor

Olcsóbb, gyorsabb, de kockázatosabb. A DeepSeek felemelkedését adatbiztonsági problémák kísérik.
A DeepSeek nevű mesterséges intelligencia (AI) platform villámgyors felemelkedése hatalmas visszhangot keltett világszerte. Azonban nemcsak az innováció iránti lelkesedés miatt, hanem komoly adatvédelmi és biztonsági aggodalmak miatt is.
Az AI iparágban eddig megszokott trendeket a DeepSeek teljesen felforgatta. Az R1 nevű chatbotjuk töredékáron kínál olyan teljesítményt, amit eddig az amerikaiak csak a sokmilliós fejlesztések tudtak elérni. Ezzel komoly versenytárssá vált az olyan óriásokkal szemben, mint az OpenAI.
De a gyors sikernek súlyos ára van.
Komoly biztonsági réseket fedeztek fel a DeepSeek rendszerében
Egy Cisco-tanulmány szerint a DeepSeek R1 modellje 100%-os „támadási sikerarányt” produkált. Ez azt jelenti egyetlen rosszindulatú kérést sem tudott blokkolni. Az elemzés rávilágít arra, hogy az olcsó AI-fejlesztések gyakran a biztonság rovására mennek.
A biztonsági szakértők szerint a DeepSeek iOS alkalmazása is elavult titkosítást használ, ami megkönnyíti a hackerek dolgát. Ez egy újabb figyelmeztetés arra, hogy a gyorsaság és az olcsóság nem helyettesítheti a megbízhatóságot és az adatbiztonságot.
Ráadásul a DeepSeek modelljei kínai szervereken tárolják a felhasználói adatokat, és a kínai törvények értelmében ezekhez az adatokhoz az állami hatóságok bármikor hozzáférhetnek. Ez különösen az amerikaiakat aggasztja leginkább jelenleg, nem véletlen, hogy az OpenAI már egy hivatalos levélben is figyelmeztette az amerikai kormányt a kockázatokra.
A techpiac reakciója: pánik
A DeepSeek bejelentése után a világ technológiai részvényeinek piaca megtorpant. Az Nvidia árfolyama például egyetlen nap alatt közel 17%-ot zuhant, és több száz milliárd dollárnyi piaci érték olvadt el pillanatok alatt. A befektetők gyorsan átértékelték az AI-ipar jövőjét – a verseny ugyanis hirtelen nemcsak a minőségről, hanem az árversenyről is elkezdett szólni.
Álhírek, csalások, kamutokenek
A DeepSeek körüli felhajtás természetesen nem maradt kihasználatlan a csalók részéről sem.
Megjelentek az úgynevezett „DeepSeek-témájú” kamutokenek, amelyek gyors hasznot ígértek, de sok esetben csak klasszikus kriptovaluta csalások voltak. Az új befektetők, akik nem jártasak a decentralizált piacokon, könnyen a csapdába eshettek.
Mit hoz a jövő?
A hatóságok és iparági szereplők most próbálják felmérni, milyen szabályozásra van szükség ahhoz, hogy az AI-innováció ne menjen az adatvédelem rovására. Egyre több szakértő mondja ki: az olcsó AI-modellek valóban elérhetőbbé teszik a technológiát, de ezzel együtt új kockázatokat is teremtenek.
A DeepSeek esete emlékeztet arra, hogy minden forradalminak kikiáltott áttörésnél fel kell tennünk a kérdést: megéri a kockázatot? Az olcsóbb, gyorsabb fejlesztés nem lehet önmagában cél, ha közben a felhasználók adatai veszélybe kerülnek.