Trump miatt az EKB tovább szigorítaná a stabilcoinok EU-s szabályását

Az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Bizottság nyilvános vitát folytat a MiCA és a stabilcoinok szabályozásának megváltoztatásáról.
Az EKB szerint a mostani korlátozások nem elég szigorúak, a Bizottság azonban vitatja ezt az álláspontot, azt állítva, hogy a központi bank csak a digitális euró népszerűsítése miatt korlátozná a stabilcoinok használatát.
A MiCA még csak négy hónapja lépett hatályba, de az EKB már újabb korlátozások bevezetését fontolgatja. Egy friss jelentés szerint ugyanis aggódik a dollár alapú stabilcoinok elterjedése miatt, amelyek már az európai piacon is rendkívül népszerűek.
Ahogy az egyik elemző, Mikko Ohtamaa fogalmazott, az Európai Uniónak jó oka van aggódni a jövő miatt:
„Az EU elsőként vezetett be egy ekkora horderejű szabályozást, és elszúrta. Egyetlen uniós stabilcoin sem versenyképes nemzetközileg, mert a bankok és más pénzügyi intézmények lobbizása révén a MiCA egy vállalkozás-ellenes szabályozás lett.”
Az EKB amiatt aggódik, hogy nem elég szigorú a MiCA
A MiCA bevezetésével az EU először szabályozta a stabilcoin-piacot, ami olyannyira befolyásolta az európai kriptoszektort, hogy a legnépszerűbb stabilcoinnak, az USDT-nek teljesen el kellett hagynia a régió piacát. Emellett nemrég az Ethena Labs is kivonult Európából, miután nem kapott MiCA-engedélyt. Ezeknek a cégeknek az Egyesült Államokban nem voltak ilyen problémáik.
Érdekes módon az EKB nem amiatt aggódik, hogy a MiCA túl szigorú, és ezáltal megakadályozza az innovációt. Ahogy a Politico állította, inkább azzal kapcsolatban vannak félelmei, hogy a meglévő szabályozás nem elég erős.
Az EU központi bankja megemlítette Trump elnök nyilvános célját is, hogy a stabilcoinokat a dollár dominanciájának előmozdítására használja, és attól tart, hogy az amerikai eszközök eláraszthatják az európai piacot. Emiatt pedig mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy ez ne történhessen meg.
Jelenleg tehát ez áll az Európai Bizottság és a kriptoellenes Christine Lagarde vezette EKB közötti vita középpontjában. Európát egyébként már így is az a veszély fenyegeti, hogy lemarad a globális Web3 fejlődésben, a további korlátozások pedig valószínűleg nem igazán segítenének a helyzeten.