Hamarosan érkezhet az angol kriptoszabályozási keretrendszer

Miközben a hírekben leginkább az Egyesült Államokról esik szó a javuló kriptoszabályozás témájában, más országokban is zajlanak folyamatok. Nemrég az Egyesült Királyság tett egy újabb lépést az ágazat szabályozására irányuló törekvésében. Egy frissen közzétett törvénytervezet igyekszik most meghatározni, hogy a digitális eszközökkel foglalkozó cégek hogyan működhetnek majd a jövőben. A tervezet célja, hogy ösztönözze az innovációt az ágazatban, erősítse a fogyasztóvédelmet, és segítse az országot abban, hogy globálisan versenyképes maradjon. Gyakorlatilag a javasolt törvény ugyanazokat a normákat írná az országban működő, digitális eszközökkel foglalkozó cégekre, mint a hagyományos pénzügyi intézményekre. Ez elvileg magában foglalja a tőzsdéket, a letétkezelőket és a stabilcoin-kibocsátókat.

Az Egyesült Királyság követi az Európai Uniót egy keretrendszer jóváhagyásával

Persze ez nem enyhülés, a kriptós cégeknek mostantól szigorú követelményeknek kell megfelelniük az átláthatóság, az ügyfélvédelem és a működési biztosítékok tekintetében. A frissítés szerint a lépésre azért kerül sor, mert a kriptovalutákat birtokló brit felnőttek száma 12%-ra nőtt, szemben a 2021-es mindössze 4%-kal. Ez pedig a hatóságnál aggodalmakat keltett a csalásokkal, átverésekkel és nem szabályozott gyakorlatokkal kapcsolatban. A kormány azt reméli, hogy az egyértelmű előírások meghatározásával növelni fogja a befektetők bizalmát, és megvédi a lakosságot a rosszindulatú szereplőktől. Rachel Reeves pénzügyminiszter egy londoni fintech-csúcstalálkozón jelentette be az új keretrendszert. Megerősítette, hogy a végleges törvény hamarosan jóváhagyásra is kerül.

A kormánytisztviselők szerint Nagy-Britannia készen áll arra, hogy globális vezető szerepet töltsön be a digitális pénzügyi térben. Pont amire az Egyesült Államok is készül. Viszont ott még mindig nincs egyértelmű szabályozás a stabilcoinokra vagy a kriptókra vonatkozóan. A kongresszus azonban Donald Trump elnök kormányának utasítására dolgozik egy keretrendszer létrehozásán. A szenátus banki bizottsága előrehaladott állapotban van stabilcoinokra vonatkozó törvényjavaslat, a Genius Act kidolgozásával. De ugyanígy dolgozik saját változatán a képviselőház egyik bizottsága is. Hamarosan várható a végleges szavazás, amely meghatározhatja, hogyan szabályozzák ezeket az eszközöket, és ki bocsáthatja ki őket.

A két ország egyébként miniszteri szinten is egyeztetett már, hogy összehangolják a digitális eszközök szabályozását és működési kereteit. Ez lehetővé tenné az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vállalatai számára, hogy közös szabályok alapján teszteljék és fejlesszék a digitális eszközökkel kapcsolatos termékeket. Azt tudjuk, hogy egy harmadik meghatározó szereplő, az Európai Unió komoly előrelépést tett a szabályozási térben a MiCA keretrendszer elindításával. Hogy ez mennyire jó a piacnak és mennyire nem, az más kérdés, de szabályozás szempontjából az EU most az USA előtt jár.