Mennyi lehet a Bitcoin árfolyam maximuma?

Egy kockázati tőkebefektető szerint a BTC árának nincs felső határa.

Elég sok elemző írt már arról, hogy Donald Trump amerikai elnök radikális, vámokkal felturbózott gazdaságpolitikájának nem csak előnye lehet az Egyesült Államok számára. Az egyik kifejezetten érzékeny terület lehet a dollár hegemóniájának és erejének megőrzése. Ami kifejezetten jó növekedési lehetőség lehet a Bitcoin számára is. Mert az biztos, hogy a dollár idén gyengül. Még a harmatgyenge forinttal szemben is látható ez, hiszen aktuálisan 358 forint körül van egy dollár, ami az egy évvel ezelőtti szint alatt van minimálisan. És kifejezetten mélyebben van, mint amit idén januárban lehetett látni.

Az amerikai dollárindex (DXY) 7%-ot esett az elmúlt évhez képest, ami a közelmúlt egyik legrosszabb nyitása. A dollárindex a dollár értékét méri hat másik fontos külföldi valutával szemben. Ahogy az USA és több ország közötti kereskedelmi feszültségek fokozódnak, a dollár hosszú távú erejével kapcsolatos aggodalmak kezdenek felszínre törni. A dollár gyengülésével pedig egyre több befektető fordul a Bitcoin felé, ami egy igen hatékony, potenciális fedezeti lehetőség. Tim Draper kockázati tőkebefektető is arról beszélt egy X-posztban, hogy a Bitcoin biztosítékként szolgálhat a fiat valuták csődje ellen.

A Bitcoin lehet a végső menedék a befektetők számára

A befektető szerint a digitális valuta értéke folyamatosan felértékelődik az amerikai dollárhoz képest, különösen akkor, amikor a fiat valutákba vetett nemzetközi bizalom amúgy is megingott. Ahogy írta, lehet, hogy a Bitcoin „végtelen mennyiségű dollárt ér”. Olyan példát hozott fel, amit nem sűrűn láttunk még ebben a kontextusban. Azt írta, hogy az amerikai polgárháború alatt a déliek konföderációs dollárja is hiperinflációba került. A háború elején még egy az egy arányban váltották az USD-vel, de a háború végére már 10 millió az egyhez volt a váltási arány. Az emberek pedig minden erejükkel a normál dollár felé igyekeztek. Ugyanez lehet most majd a bitcoinnal.

Draper a Bitcoin jelenlegi áremelkedését a monetáris viselkedés megváltozásához hasonlította. Rámutatott, hogy bizonytalan időkben az emberek a pénzüket olyan eszközök felé fordítják, amelyekkel nagyobb biztonságban érzik magukat. Míg korábban az arany betöltötte ezt a funkciót, Draper szerint a Bitcoin digitális formája és kényelme miatt ugyanezt a funkciót töltheti-tölti be.

Mert Draper konföderációs dollárra vonatkozó példája jól mutatja, hogy milyen gyorsan széteshet egy valuta, ha a bizalom elveszik. Ha az egyének, a vállalkozások, sőt a kormányok is elveszítik a bizalmukat a jelenlegi rendszer stabilitásában, akkor a Bitcoin léphet be a kialakuló légüres térbe. Bár a mostani helyzetben az arany is elég jó áremelkedést produkál, ez a kockázati tőkebefektető úgy véli, hogy a nemesfém már nem az első számú menedék. Mert az aranynak olyan problémái vannak, mint a hatalmas tárolási díjak és a fizikai korlátok. A Bitcoin viszont tisztán online létezik, és könnyen mozgatható bárhova.

Ráadásul a Bitcoin különleges erősségekkel is rendelkezik – mint például a korlátozott kínálat és a központi bankoktól való függetlenség -, amelyek vonzóbbá teszik a hagyományos eszközöknél. És ezt a vonzalmat jól láthatjuk abban is, hogy egyre több kormány gondolkodik saját Bitcoin-tartalék létrehozásán. A bitcoin elmúlt egy éves teljesítménye jól mutatja az érdeklődést: