Meglepő, mi mindenre használjuk a mesterséges intelligenciát 2025-ben

Az AI épphogy csak megérkezett a mindennapjainkba, mégis egyesek már életvezetési tanácsadóként, mások lelki támaszként tekintenek rá. De vajon tényleg erre tervezték?

Az AI használata: mentális támogatás, önismeret, életvezetés

Akár a Braavosi sokarcú Isten, az AI is mindig más maszkot visel – egyszer programozó, máskor pszichológus, néha meg séf vagy épp tanító bácsi. Használata drámaian átalakult az elmúlt egy évben. A Harvard Business Review megbízásából készült friss elemzés szerint 2025-ben a leggyakoribb felhasználási területek már nem a kreatív szövegírás vagy kódgenerálás köré csoportosulnak, hanem az emberi életvezetés és mentális jóllét támogatása került az élre.

A három leggyakoribb használati forma jelenleg:

1. Terápiás és lelki támogatás
2. Az élet rendszerezése
3. Életcél keresése

Ezek közül csak az első szerepelt a 2024-es listán is – akkor még inkább az ötletgenerálás dominált.

mesterséges intelligencia használata 2025

Forrás: Visual Capitalist

Mi lett az AI-kereséssel?

Meglepő módon a specifikus keresés – vagyis amikor a felhasználók konkrét kérdésekre vártak válaszokat – tíz helyet zuhant a ranglistán. Egyes elemzők szerint ez részben annak is köszönhető, hogy a Google-be már integrált AI-modulok (pl. Gemini) közvetlenül válaszolnak kérdésekre, így kevesebb az igény dedikált AI-chatbotokra ebben a szerepben.

A technikai felhasználás virágzik – de másképp

Noha az ötletgenerálás visszaesett, a kódolás és kódjavítás soha nem volt népszerűbb. A generált kód 42 helyet ugrott előre, míg a kódjavítás 11-et – ami jelzi, hogy a fejlesztők immár rutinszerűen támaszkodnak a mesterséges intelligenciára. Emellett az „explainer” (magyarázó) funkciók továbbra is népszerűek: az AI-t gyakran használják bonyolult fogalmak érthetővé tételére.

Gyakorlatiasabb felhasználás: főzés, egészség, interjúk

A mesterséges intelligencia 2025-re már nem csupán kreatív asszisztensként vagy kódgeneráló gépezetként funkcionál – egyre inkább kézzelfogható, hétköznapi problémák megoldásában is társunkká válik. Az egyik legnagyobb előrelépést a „Healthy Living”, azaz az egészséges életmód támogatása hozta: ez a kategória nem kevesebb mint 65 helyet ugrott előre a ranglistán, jelezve, hogy az emberek egyre gyakrabban kérnek tanácsokat táplálkozásról, testmozgásról, alvási szokásokról vagy stresszkezelésről is az AI-tól.

De nem áll meg itt. A főzési tanácsadás is kiemelkedő népszerűségnek örvend: sokan használják az AI-t új receptek kitalálására, speciális diétákhoz illeszkedő étkezési javaslatok összeállítására, vagy egyszerűen a „mi van a hűtőben?” típusú kérdések megválaszolására.

Szintén látványos fejlődést mutat a karrierépítést segítő felhasználás, különösen az állásinterjúkra való felkészülés. Az AI képes személyre szabott interjúkérdéseket generálni, visszajelzést adni a válaszainkra, és segíthet abban is, hogyan pozícionáljuk magunkat a legjobban egy-egy szakterületen.

Új szereplők: gyerekek, szülők, jogászok?

Egyre több olyan felhasználási terület jelenik meg, amelyre néhány évvel ezelőtt még kevesen gondoltak volna. A legfiatalabbak számára például az MI mesemondó társsá válik, amely nemcsak történeteket generál, hanem személyre szabott kalandokkal, kérdésekkel és válaszokkal is interaktívan leköti a gyerekek figyelmét. Ezzel párhuzamosan a szülők is egyre gyakrabban fordulnak az MI-hez gyermeknevelési kérdésekben, legyen szó viselkedésproblémák kezeléséről vagy fejlesztő játékötletekről.

De nemcsak a családi élet terén erősít az MI. Egyre népszerűbb funkcióvá válik a bonyolult jogi szövegek értelmezése is. Sokan használják az algoritmusokat arra, hogy közérthető magyarázatot kapjanak szerződésekre, szabályzatokra vagy akár lakásbérleti feltételekre. Ez különösen hasznos lehet azoknak, akik nem rendelkeznek jogi háttérrel, de szeretnék elkerülni a félreértéseket vagy a kellemetlen meglepetéseket.

És végül: megjelent egy olyan funkció is, ami talán mind közül a legmeglepőbb– az önbizalom-erősítés. Az MI immár pozitív megerősítésekkel, célorientált visszajelzésekkel, és mentális támogatással is segíti felhasználóit. Lehet, hogy nem helyettesít egy barátot vagy egy pszichológust, de sokaknak elég annyi, hogy valaki – vagy valami – ott van, ha szükségük van egy kis bátorításra.

Programozható a törődés és a megértés?

Nem kérdés, hogy a mesterséges intelligencia hatalmas lehetőségeket nyitott meg a mentális támogatás terén. Olyan helyeken, ahol korábban sem pszichológus, sem megfelelő közösségi háttér nem állt rendelkezésre, az MI valóban hasznos segítőtárssá válhat. Vezetett meditációk, mindfulness gyakorlatok, sőt kognitív viselkedésterápiás (CBT) technikák is elérhetővé váltak bárki számára, egyetlen gombnyomással. Egy feszültebb nap végén vagy érzelmileg megterhelő időszakban sokan találnak benne kapaszkodót – és ez rendben van.

Csakhogy egyre több szakértő figyelmeztet: az MI nem lehet, és nem is lehet célja, hogy kiváltsa az emberi kapcsolatokat. Egy algoritmus bármennyire is empatikusnak tűnik, nem tud valódi együttérzést tanúsítani, nem érti az érintések, gesztusok, pillantások súlyát. És nem képes valóban ott lenni – úgy, ahogy egy barát, egy partner vagy egy pszichológus jelen tud lenni. Ha valaki kizárólag egy mesterséges entitásra építi érzelmi biztonságát, könnyen az elszigetelődés, az érzelmi kiüresedés és a kapcsolati szegénység útjára léphet.

Merre tovább?

2025-ben a mesterséges intelligencia már nem csupán digitális eszköz – belépett az emberi térbe. Nemcsak segít, hanem visszakérdez, tanít, támogat és néha tükröt tart. Ott van a képernyőnkön, a zsebünkben, az otthonunkban – és egyre gyakrabban: a gondolatainkban is. A kérdés tehát nem az, hogy jön-e velünk az AI. Már itt van. A kérdés inkább az: képesek vagyunk-e embernek maradni mellette?