Mostantól jöhetnek a kriptós fizetések az iOS applikációkba

A kriptovaluta-fejlesztők régóta vártak egy ilyen döntésre: most végre valóra válhat, hogy az iOS-alkalmazásokban közvetlenül is lehetőség nyíljon kriptós fizetésekre és NFT-funkciókra.

Bírósági döntés, amely megtöri az Apple zárt rendszerét

Egy amerikai szövetségi bíró április végén úgy határozott, hogy az Apple megsértette a 2021-ben kiadott bírósági végzést, amely előírta, hogy engednie kell a fejlesztőknek külső fizetési megoldások használatát. Az Apple ugyanis „figyelmeztető képernyőkkel” és bonyolult átirányításokkal próbálta visszatartani a felhasználókat attól, hogy az alkalmazáson kívül fizessenek. Ott ahol a cég nem tudta volna beszedni a szokásos 30%-os jutalékát. A bíróság szerint ezek a trükkök „kizárólag a bevételi forrás védelmét szolgálták” – és ezzel akadályozták a szabad versenyt.

Kapcsolódó tartalom: Leváltotta Kínát az Apple, a következő iPhone-ok már Indiában készülhetnek

Mit jelent ez a kriptós közösség számára?

Az új irányelv értelmében az Apple többé nem akadályozhatja meg, hogy az alkalmazások külső fizetési linkeket használjanak, és nem számíthat fel külön díjat az ilyen tranzakciók után. Ez a döntés komoly fordulópontot jelent a kriptós alkalmazásfejlesztők számára, hiszen most először nyílik valódi lehetőség arra, hogy iOS-en belül közvetlenül is lehessen USDC-vel, ETH-vel vagy SOL-lal fizetni. Emellett az NFT-vásárlás és -megjelenítés is teljes értékű funkcióként integrálhatóvá válik, így nem szükséges többé külső weboldalakra irányítani a felhasználókat. Továbbá a fejlesztők immár szabadon társíthatnak NFT-ket alkalmazások egyes funkcióihoz – például előfizetésekhez vagy exkluzív tartalmakhoz –, amit az Apple eddig kifejezetten tiltott, hogy megakadályozza a jutalékkerülést. Most azonban ezek a fejlesztési lehetőségek hivatalosan is zöld utat kaptak.

Mi változik pontosan az App Store szabályzatban?

Az Apple már frissítette hivatalos irányelveit: ezentúl az appok – bizonyos feltételek teljesülése esetén – tartalmazhatnak külső fizetési linkeket. Az Egyesült Államokban elérhető verziók esetében ez azt is jelenti, hogy a vásárlási folyamatban megjelenhetnek olyan elemek, amelyek a felhasználókat alkalmazáson kívüli fizetési módokhoz irányítják. Ez jelentősen egyszerűbbé és gördülékenyebbé teszi a felhasználói élményt, hiszen korábban az NFT-vásárláshoz külön weboldalakat kellett megnyitni, gyakran külső böngészőben, ami megszakította az alkalmazáson belüli folyamatot.

Még mindig van egy akadály

Habár a kriptós fizetések technikailag már támogatottak lesznek, az új szabályozás nem oldja meg a kriptóhoz jutás problémáját. Azaz: a felhasználóknak továbbra is át kell esniük a KYC (személyazonosítási) folyamatokon, ha tokeneket akarnak vásárolni. Ez lassítja a belépést, de a használat most már jóval gördülékenyebb lehet.

Miért számít ez fordulópontnak?

A mostani ítélet gyakorlatilag precedenst teremt: azt üzeni, hogy a technológiai óriások sem állhatnak a kriptovaluta-alapú újítások útjába. Az Apple, amely korábban szinte hermetikusan elzárta rendszerét a külső fizetési megoldásoktól, kénytelen volt meghajolni a szövetségi döntés előtt. Ez nemcsak a fejlesztők győzelme – hanem a felhasználóké is. Mert végre valódi választásuk lesz abban, hogyan és mivel fizetnek, és ez az egyik alapérték, amit a kriptovilág már régóta képvisel.