Atomreaktorok fejlesztésébe kezd a Google

A Google és az atomerőműveket fejlesztő Elementl Power a héten bejelentette, hogy együtt fognak dolgozni három fejlett atomreaktor megépítésén.

A technológiai vállalat az elmúlt pár évben egyre nagyobb volumenű energiát kötött le, mivel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos hatalmas fejlesztései egyre nagyobb energiaigényt támasztanak adatközpontjaiban. Csak ebben az évben a Google 75 milliárd dollárt tervez költeni az adatközpontjaik kapacitásainak fejlesztéseire.

Az új megállapodással a Google azt ígéri, hogy mindhárom telephelyen legalább 600 megawattnyi termelőkapacitással bővíti a kapacitást. Az Elementl szerint a reaktorok kereskedelmi átvételi lehetőséggel csatlakoznak majd a hálózathoz. Ez azt jelenti, hogy a Google közvetlenül vásárolhat áramot tőlük.

Az Elementl a mostani bejelentésig titokban működött. A csapatnak van tapasztalata az atomiparban, bár erőműveket még nem fejlesztett. A vállalatot a Breakwater North indította el, és az Energy Impact Partners támogatja. Az Elementl „technológiai agnosztikus” megközelítést alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy még nem döntötték el, hogy melyik kis moduláris reaktorokat (SMR – small modular reactor) gyártó céggel fognak együtt dolgozni a projektek fejlesztésénél. Több lehetőség is van, bár a Kairos Power a Google-lal kötött megállapodása miatt lehet valószínűleg a befutó.

Google kis moduláris atomerőmű

Kétséges még a kis moduláris reaktorok sikeressége

A Kairos szerint a bemutató erőműve 50 megawatt villamos energiát fog termelni, a későbbi kereskedelmi erőmű pedig 150 megawattot fog termelni két reaktor között elosztva. Nincs általánosan elfogadott definíció, de az SMR-ek általában 300 megawattnál vagy annál a szintnél érik el a csúcsot. Összehasonlításképpen, az Egyesült Államokban nemrégiben elkészült atomerőmű, a georgiai Vogtle 4-es blokkja több mint 1,1 gigawatt villamos energiát termel, ami majdnem négyszerese egy nagyobb teljesítményű kiserőművi reaktor méretének.

A Szilícium-völgyet elvarázsolták az SMR-ek. A startupok megrohanták a területet, és azt ígérték, hogy az SMR-ek kisebb mérete által lehetővé tett tömeggyártás révén csökkenteni fogják a reaktorok költségeit. Ez, valamint az adatközpontok közelébe telepíthető, éjjel-nappali áramellátás ígérete arra ösztönözte őket, hogy számos megállapodást írjanak alá SMR startupokkal, köztük az Oklo, az X-Energy és a fent említett Kairos cégekkel.

Kínán kívül azonban még nem épült SMR. Az egyik startup, a NuScale közel került az építéshez. De 2023-ban visszaléptek a projekttől, amikor partnere felmondta a szerződést, miután a projekt becsült költségei több mint kétszeresére nőttek. A beruházás ára még úgy is elszállt, hogy a költségeket igyekeztek visszafogni, és a terveket csökkentették.