A Trump-család befektetései felpörögtek a Közel-Keleten

Donald Trump amerikai elnök jövő heti öböl-menti látogatása előtt egyik fia, Eric Dubajban a kriptocégét népszerűsítette, míg legidősebb fia, Don Jnr. Dohában a „Maga” mozgalom monetizálásáról tart hamarosan beszédet. A múlt hónapban a Trump Organization megkötötte első luxusingatlan-üzletét Katarban, és nyilvánosságra hozta egy milliárd dolláros dubaji felhőkarcoló részleteit, amelynek lakásait kriptovalutával is meg lehet vásárolni. A petrodollárokban dúskáló régióban a kriptóra is egyre jobban építő Trumphoz kapcsolódó jelenlévő vállalkozások listája hosszú és egyre bővül.
Elemzők szerint azonban nem csak Trump és családja az, aki hasznot húz a látogatásból. Egy, a régióval foglalkozó washingtoni szervezet munkatársa szerint a Perzsa-öböl körül létező kormányok valószínűleg úgy látják, hogy a Trump-befektetések jelenléte az országukban egy módja annak, hogy jóindulatot keltsenek az új kormányzatban. Trump egyébként aktívan igyekszik kapcsolatot építeni a régióban. Ezért is látogat jövő héten Szaúd-Arábiába, Katarba és az Egyesült Arab Emírségekbe második hivatali idejének első külföldi körútján.
Az Öböl-menti országok számára kulcsfontosságú a jó kapcsolat Trumppal
A dubaji Trump International golfpályától kezdve a dzsiddai felhőkarcolón át át az ománi állami földeken megvalósuló 4 milliárd dolláros golf- és ingatlanprojektig nem nehéz üzleti kapcsolatokat találni a sivatagi autokráciákban. Az áprilisi dubaji kriptopénz-konferencián Eric Trump és Zach Witkoff – Trump közel-keleti megbízottjának, Steve-nek a fia – tett bejelentést. Eszerint az MGX emirátusi alap a cégük által kifejlesztett USD1 kriptovalutával 2 milliárd dollárt fektet be a Binance kriptotőzsdébe. A hamarosan a Katari Gazdasági Fórumon tartandó Trump Jnr. előadás eredeti címét, a „Maga monetizálása: befektetés Trump Amerikájába” címet később a semlegesebb „Befektetés Amerikába” címre változtatták.
Az ilyen befektetések között szerepel az a 2 milliárd dollár, amelyet a szaúd-arábiai szuverén vagyonalap a hírek szerint Jared Kushner, Trump veje és korábbi tanácsadója magántőkealapjába fektetett. A Katari Befektetési Hatóság és az Abu-Dzabi székhelyű Lunate vagyonkezelő szintén 1,5 milliárd dollárt fektetett az alapba a Bloomberg szerint. A Trump Organizationt az elnök két legidősebb fia, Don Jnr. és Eric vezeti a 2016-os választási győzelme óta. Bár már nem rendelkezik vezetői címmel, Trump egy trösztön keresztül megtartotta részesedését a családi vállalkozásban. Az Öböl-menti országok számára, amelyek a fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodó gazdaságukat a turizmus és a befektetések vonzásával próbálják diverzifikálni, a Trumphoz kötődő, luxusra fókuszáló fejlesztések jól jönnek.
Azonban nem ez az egyetlen előnyük, mivel a szakértők szerint könnyű hozzáférést és befolyást szerezhetnek a világ egyik legnagyobb országában. Egy szakértő szerint az Öböl-menti államok kolosszális fegyvervásárlásai évtizedek óta olyan vállalatoknak húznak hasznot, amelyek az amerikai választási kampányok legnagyobb adományozói közé tartoznak. Tehát ezen meglátás szerint a Trump család kereskedelmi érdekeinek kiszolgálása talán rövidebb és hatékonyabb útnak tekinthető ugyanahhoz a célhoz: a politikai befolyáshoz. Cserébe az Öböl-államok amerikai fegyvereket, biztosítékokat és fejlett technológiát akarnak, nevezetesen mesterséges intelligenciát. Ez utóbbi egyébként nagyon fontos érdek az Öböl-menti országok zámára.
Ezért például az Egyesült Arab Emírségek egyik fő érdeke, hogy hozzáférése legyen a kapcsolódó, fejlett amerikai technológiákhoz, köztük a korlátozott exportra szánt mesterséges intelligencia-chipekhez. A Trump Organizationnel kötött üzletek mindenesetre aprópénznek tűnnek a kormányzati ígéretekhez képest. A szaúdiak például 600 milliárd dollárt ígértek amerikai befektetésekre és vásárlásokra. A Fehér Ház szerint pedig az Egyesült Arab Emírségek 10 éves, 1,4 billió dolláros beruházási keretre vállalt kötelezettséget.