BSV-befektetők újraindítanák a 13,3 milliárd dolláros pert a Binance ellen

A Bitcoin SV (BSV) befektetői a brit Fellebbviteli Bírósághoz fordultak, hogy visszaállíthassák azt a kereseti pontot, amely lehetővé tenné számukra a Binance elleni legnagyobb összegű kártérítési igény érvényesítését.

A felperesek szerint a Binance 2019 áprilisi kivezetési döntése megfosztotta őket attól a lehetőségtől, hogy részesedésük jelentősen felértékelődjön. Korábbi keresetükben azt állították: a lépés megakadályozta, hogy a BSV a „vezető kriptovaluták” közé emelkedjen, hasonló pályát befutva, mint a Bitcoin.

Kiesett esélyek, milliárdos követelés

Ez a „kiesett növekedési lehetőség” (angolul „loss of chance”) nevű kereseti elem számításaik szerint akár 13,3 milliárd dolláros kártérítési alapot is indokolna – arra alapozva, hogy a BSV 2022 júliusáig a Bitcoin akkori értékszintjére juthatott volna.

Az ügy május 8-ai bírósági meghallgatásán a felpereseket képviselő John Wardell KC úgy fogalmazott: „A delisztázás olyan károkat okozott, amelyek máig tartanak. Ha nem lett volna ez a lépés, a BSV ma első vonalbeli kriptovaluta lenne – akárcsak a Bitcoin.”

A brit Versenyfellebbviteli Bíróság (Competition Appeal Tribunal) még 2024 júliusában előzetes ítéletében elutasította a Binance azon kérelmét, hogy az egész ügyet ejtsék – ám a „kiesett lehetőségről” szóló részt akkor kizárták a tárgyalásból. Most ennek a visszavételéről döntenek.

A Versenyfellebbviteli Bíróság korábban ugyanakkor részben a Binance álláspontját is elfogadta: az úgynevezett „piaci mérséklés szabálya” (market mitigation rule) szerint a befektetők túlnyomó többsége tisztában volt a BSV delisztázásával, és lehetőségük lett volna más kriptovalutákra átváltani.

Az akkori bírói megállapítás szerint „a rendelkezésre álló bizonyítékok alig utalnak arra, hogy a BSV birtokosainak érdemi része olyannyira nem volt tisztában a történtekkel, hogy ez a piaci mérséklés szabályát kizárná”.

A befektetőket képviselő jogi csapat azonban most azt állítja: ez az érvelés jelen esetben nem alkalmazható. Véleményük szerint a delisztázás után nem állt módjukban más eszközbe menekíteni befektetéseiket, így nem tudták elkerülni a veszteséget.

„Ha egy sérült eszköz nem képes elegendő hozamot generálni, nincs kötelesség mérsékelni a kárt” – hangsúlyozta John Wardell. „Jogi alapelv, hogy a pénzügyi ellehetetlenülés nem hátrányozhatja a felpereseket.”

A Binance jogi képviselete – élén Brian Kennelly KC-vel (Blackstone Chambers) – határozottan vitatta ezt az érvelést, és felszólította a Fellebbviteli Bíróságot, hogy ne vonja vissza a 2024-es döntést, amely kizárta a „kiesett növekedésre” vonatkozó kártérítési pontot.

„A BSV minden időpontban könnyen értékesíthető eszköz volt – akár Bitcoinra, akár más kriptókra lehetett volna váltani” – érvelt Kennelly.

Az ügy egy szélesebb körű csoportos kereset része, amely nemcsak a Binance-t, hanem más tőzsdéket – például a Krakent, a ShapeShiftet és a Bittylicioust – is érinti. Ezek a platformok szintén delisztázták a BSV-t 2019 áprilisa és júniusa között.

Látott már jobb napokat is a Bitcoin SV ára. Forrás: CoinGecko

A keresetet a BSV Claims Limited nyújtotta be, amely egy speciális jogi konstrukcióként működik. Egyetlen igazgatója Lord Currie of Marylebone, aki korábban az Ofcom (az Egyesült Királyság távközlési felügyelete) és a Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóság (CMA) elnöke volt.

Az eljárás minden olyan brit BSV-befektető nevében zajlik, aki 2019 áprilisa és 2022 júliusa között tartott ilyen eszközt – az érintettek számát mintegy 243 ezer főre becsülik.

Ez az Egyesült Királyság első olyan kollektív pere, amely kriptovalutákhoz és versenyjogi kérdésekhez kapcsolódik. A felperesek azt állítják, hogy a négy tőzsde összejátszott a BSV közös delisztázásában.

A Decrypt-nek nyilatkozva Ashley Fairbrother, az Edmonds Marshall McMahon ügyvédi iroda partnere elismerte, hogy az ügy „igen újszerű”, és „rendkívül szokatlan előzménye” van.

Craig Wright, alias Faketoshi árnya

„Tavaly, egy példátlan ügyben az angol legfelsőbb bíróság megállapította, hogy Dr. Craig Wright nem Satoshi, és hogy csalást követett el – nemcsak magánszemélyek és cégek, hanem az angol-walesi, norvég és amerikai bíróságok ellen is” – emlékeztetett Fairbrother.

Szerinte Wright e hamis állításokra alapozva ösztönzött befektetéseket a BSV-be, így hasznot húzott a csalásból. „Ha a BSV egy csaló által létrehozott kriptovaluta, amely mögött eleve csalási szándék állt, érthető, miért döntött úgy a kriptoközösség, hogy megszabadul tőle, ezzel is védve a Bitcoin fejlődését” – tette hozzá.

Fairbrother ugyanakkor rámutatott: bár az elmúlt években több próbálkozás is volt arra, hogy befektetők pereket indítsanak tőzsdék ellen, ezek többnyire „alapvetően hibás” keresetek voltak – ilyen például a Piroozzadeh kontra Ismeretlen személyek ügy (2023).

„Elméletileg ugyan lehet perelni kriptotőzsdéket – ahogyan hagyományos bankokat is –, de komoly jogi és gyakorlati akadályokat kell leküzdeni hozzá” – magyarázta. „A vezető platformok egyre erősebb szabályozási és megfelelési struktúrákat alakítanak ki, így a sikeres keresetek esélye a jövőben valószínűleg még kisebb lesz, mint most.”

Mindezek alapján Fairbrother bizonytalannak tartja, hogy a BSV Claims Limited valóban győzelmet arathat-e a Binance és a többi tőzsde ellen. Mint mondta, „ez egy rendkívül nehéz kérdés”.

„A BSV-befektetők jól finanszírozottak és megfelelő jogi háttérrel rendelkeznek” – tette hozzá –, „de ha nyernek, azzal a bíróság akarva-akaratlanul is segíthet Craig Wrightnak, hogy pénzt csináljon a saját csalásából.”

Precedenst teremthet az ügy?

A BSV-befektetők keresete nemcsak pénzügyi szempontból hordoz súlyt, hanem jogi hatásaiban is messzire mutathat. Ha a brit bíróság úgy dönt, hogy a „kiesett növekedési lehetőségre” vonatkozó kártérítési igény megalapozott, az precedenst teremthet: ez lenne az első eset, amikor egy kriptotőzsde egy delisztázás utóhatásai miatt felelősségre vonható.

Ugyanakkor az ügy tele van ellentmondásokkal. A Binance erős védelemmel és jogi precedensekkel érvel, míg a felperesek érvrendszerét árnyalja az is, hogy közvetetten Craig Wright – egy bíróságilag elítélt csaló – érdekei is a háttérbe húzódnak. A bíróságnak tehát nemcsak jogi, hanem erkölcsi mérlegelést is végeznie kell.

Ha az ítélet a felpereseknek kedvez, az új korszakot nyithat a kriptotőzsdék felelősségének megítélésében. Ha viszont elutasítják a keresetet, az megerősítheti a jelenlegi, sokkal rugalmasabb tőzsdei működési gyakorlatot. Egy biztos: a döntés hatása túlmutat a BSV-n – a teljes kriptovilág figyel.