Egyetlen hamis banki telefonhívás kellett és odalett 140 millió forint

Csak a közelmúltból és akár csak Magyarországról elég sok olyan esetet lehet találni, amikor valakitől ellopták a bankban tartott pénzét egy csaláson keresztül. Ez lehet telefonos csalás, online scam, meghamisított weboldal, phishing és így tovább. Nemrég az Egyesült Államokban történt hasonló. A rendőrség szerint egy csalópáros sikeresen rászedett egy JPMorgan Chase-ügyfelet, hogy több százezer dollárt adjon át nekik. Az áldozat egy 61 éves nő volt, akit felhívott valaki, aki a Chase Bank csalásellenes osztálya alkalmazottjának adta ki magát. Magyarországon egyébként valószínűleg már nincs is ember, akinél ilyennel nem próbálkoztak be. Sok tucat YouTube-videóban látható a hasonló csaló telefonhívás menete.

A bankban tartott pénzt rendkívül sokféle módon próbálják ellopni a tulajdonosától

A történet áldozatát felhívták aztán többször is. Végül a február 27. és április 28. között zajló folyamatban a tolvajok meggyőzték a nőt, hogy többször vegyen fel pénzt, és adjon át összesen 387000 dollárt nekik. A lopás nyomozása egy rendőrségi üldözéshez és Dominique Jones valamint Jean Saint Fort letartóztatásához vezetett, mindketten a Massachusetts állambeli Chelsea-ből. A rendőrség szerint az üldözésnél használt járműben egy pisztolyt is találtak, és Jonesnál lopott hitelkártyák voltak. Jones most nagy értékű lopás kísérlete, két rendbeli fegyver birtoklásának bűntette, két rendbeli lopott vagyontárgy birtoklásának bűntette, letartóztatásnak való ellenállás és rongálás vádjával néz szembe.

Eközben Saint Fortot nagy értékű lopás kísérletével, valamint két rendbeli fegyver birtoklásának bűntettével vádolják. A duó ellen május 8-án emeltek hivatalos vádat. Arról nem tudni, hogy az áldozat végül visszakapja-e majd a pénzét.

Ez az eset is ráerősít arra, hogy miért más kriptovalutában tartani a pénzt, egy bankkal ellentétben. Mert a kriptó teljes egészében decentralizált. A bankokkal ellentétben decentralizált hálózatokon működnek, ami azt jelenti, hogy teljes ellenőrzést gyakorolhat valaki a pénzeszközei felett anélkül, hogy közvetítőkre támaszkodna. De ugyanígy, a kriptovaluták jobb adatvédelmet biztosíthatnak a bankokhoz képest, ráadásul egyértelműen alacsonyabb tranzakciós költségekkel bírnak. És ha ráadásul nem centralizált kriptotőzsdéken van a coin, akkor nincs az a hívás, aminek be lehetne dőlni. De azért a kriptobirtokosoknak is érdemes figyelni coinjaikra.