Trükkös módon szereznek egymás után uniós engedélyt a kriptovállalatok

A kriptotőzsdék világában egyre nagyobb szerepet kapnak a szabályozott, intézményi szintű szolgáltatások – és úgy tűnik, Európa most valódi központjává válik ennek az átalakulásnak.
Az új engedélyek új lehetőségeket hoznak az európai kriptovaluta piacon.
Derivatív kereskedési engedélyt szerzett a Kraken egy felvásárláson keresztül
A napokban a Kraken jelentette be, hogy Cipruson keresztül megszerezte az EU-s szintű MiFID engedélyt (Markets in Financial Instruments Directive – nem összekeveredő a MiCA szabályozással), amely lehetővé teszi számukra a derivatív kereskedés elindítását az Európai Gazdasági Térségben. Ez az engedély egy korábban megvásárolt ciprusi befektetési cég révén került a Kraken kezébe.
Ez egy újabb lépés a tőzsde európai terjeszkedési stratégiájában.
Aalig másfél hónapja indították el a derivatív kereskedést az Egyesült Királyságban, most pedig már az egész EU-s térséget célozzák. Az EGT területén – tehát az EU 27 tagállamán kívül Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában is – a felhasználók mostantól hozzáférhetnek a Kraken szabályozott derivatív termékeihez. Tehát mostantól Magyarországról is elérhetőek lesznek ezek a termékek.
„Ez egy fontos mérföldkő számunkra, mivel így teljesen szabályozott és jogszerű derivatív kereskedést tudunk nyújtani a fejlett kriptós ügyfelek számára szerte Európában” – nyilatkozta a tőzsde.
Az ilyen típusú termékek egyre népszerűbbek. A Kraken szerint a teljes forgalmuk körülbelül felét már most is derivatívák teszik ki, és globálisan is ezek a termékek dominálják a piacot, akár 70–75%-os részesedéssel.
A német felügyelet is sorra osztja az engedélyeket
De nem csak a Kraken mozgolódik az európai porondon.
A német pénzügyi felügyelet (BaFin) is egyre aktívabban osztogatja az új MiCA (Markets in Crypto-Assets) engedélyeket – ezek a szabályozások kifejezetten a kriptós szolgáltatókra vonatkoznak. A MiCA célja, hogy egységes és átlátható szabályozási környezetet teremtsen az EU-n belül a kriptoeszközök számára, és gyakorlatilag útlevelet biztosítson a szolgáltatóknak az egész régióban.
Patrick Hansen, a Circle vezetője szerint a verseny már elindult, hiszen mindenki – neobankok, brókercégek, fintech startupok és hagyományos bankok – próbálják még időben megszerezni az engedélyt, mielőtt a türelmi idő lejár 2025 közepén.
Engedélyt kapott a Trade Republic és a BitGo is
A legfrissebb hírek szerint a német Trade Republic, amely több mint 4 millió ügyfelet szolgál ki Európában, szintén megszerezte a teljeskörű MiCA engedélyt. Ez lehetővé teszi számukra, hogy házon belül kezeljék az összes kriptós szolgáltatásukat – a letétkezeléstől a tranzakciók lebonyolításáig.
A BitGo sem maradt ki a sorból. Ők szintén a BaFin jóváhagyásával kapták meg a MiCA engedélyt, amellyel mostantól hivatalosan is nyújthatják digitális eszközszolgáltatásaikat az EU összes tagállamában. A frankfurti székhelyű BitGo Europe GmbH már több országban is be van jegyezve – például Olaszországban, Spanyolországban, Lengyelországban és Görögországban –, így ez az új engedély egy jelentős lépés a régiós jelenlét megerősítésében.
A cég emellett bejelentette új OTC (over-the-counter) kereskedési platformját is, amely főként intézményi ügyfeleknek kínál 24/7 likviditást több mint 250 digitális eszközre. Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a szolgáltatások már megfelelnek az európai szabályozásoknak, így a hagyományos pénzügyi intézmények is nyitottabban állnak a partnerségekhez.
Összességében tehát Európa valóban kezd kulcsszereplővé válni a kriptopiacon. Nemcsak a szabályozási háttér alakul át, hanem a legnagyobb piaci szereplők is aktívan keresik a lehetőségeket, hogy időben pozícióba kerüljenek. A Kraken lépése, a Trade Republic és a BitGo engedélyei, valamint a BaFin egyre aktívabb szerepvállalása mind azt jelzik: az európai kriptoszabályozás már nem a jövő, hanem a jelen. És aki most lép, az előnybe kerülhet, amikor a szabályozási ajtók végleg bezárulnak azok előtt, akik lemaradtak.