Szárnyalnak az orosz kriptobányász-cégek bevételei

Tovább növekszik az orosz kriptobányászati szektor, legalábbis ezt mutatják új adatok. Az ország két legnagyobb kriptobányász cége, a BitRiver és az Intelion körülbelül 200 millió dolláros bevételt termel a 2024-es pénzügyi évben. Az adatokat az RBC orosz médium állította össze és tette közzé. A számok azt mutatják, hogy a BitRiver és az Intelion együttesen a piac több mint 50%-át birtokolja. De a növekedés üteme is látható. Az Intelion például 3948 millió rubellel, körülbelül 50 millió dollárral növelte bevételeit a 2023-as adatokhoz képest. Természetesen ezek csak a hivatalos adatok, amelyeket a legnagyobb cég bejelentései alapján állítottak össze. Tehát a hatalmas illegális orosz kriptobányászati szektorról továbbra sem tudni sokat.
Nem csak a bevétel a lényeges, az orosz kriptobányász-cégek növekedése és figyelemreméltó
Az adatokból kiderül, hogy a legnagyobb kriptobányászok mennyi energiát fogyasztanak és hol építették legnagyobb adatközpontjaikat. Az adatok szerint a BitRiver 2024-es bevétele 10286 milliárd rubel (több mint 129 millió dollár) volt. Ez a cég 15 adatközpontban 533 MW elektromos energiát használt fel. Ők több mint 175000 kriptobányász-gépet üzemeltetnek, valamint hostingot és támogatást nyújtanak B2B-ügyfeleknek. Kiemelendő, hogy a BitRiver továbbra is üzemeltet bányászati központokat Irkutszkban, az ország első Bitcoin-bányászati központjában. Ez az a régió, ahol a kriptobányászat komoly terhelést okozott a szibériai hálózatnak az elmúlt hónapokban.
Emellett a vállalat Krasznojarszkban, Orenburgban, Tuvában, Burjátföldön, a Hanti-Manszijszki Autonóm Körzetben és a Jamalo-Nenyec Autonóm Körzetben is rendelkezik központokkal. Igyekeznek a hagyományos, elektromos hálózatokon alapuló megoldások helyett alternatívát keresni. Több mint 30 MW kapacitást például már a turbinagenerátorokkal felszerelt olajfúróhelyeken kitermelt kísérőgázból állítanak elő.
Az Intelion eközben 6218 milliárd rubel (78 millió dollár) összbevételt ért el a 2024-es pénzügyi évben, 298 MW energiát használva. Központjai olyan helyeken üzemelnek, mint Tula, Nyizsnyij Novgorod, Kemerovo, Szamara és Murmanszk. A cég atomenergia-szolgáltatókkal is partnerségre lépett, például a Rosznyergoatommal, és a tveri Kalinin atomerőmű közelében is van egy központja. További tervek is vannak, például a cég kriptobányászat gépeket tervez biztosítani olyan ipari vállalatok számára, amelyek felesleges áramtermelő kapacitással rendelkeznek.
A legnagyobb cégek 2024 alapján
Az RBC összerakta a kriptobányászok top 10-es listáját is bevétel alapján. A tíz cégből kilencnél nőtt a bevétel 2024-ben, a legnagyobb cég az Intelion.
De a növekedés mindenhol látható. Több kisebb cég bevételei is jelentősen megemelkedtek az elmúlt pénzügyi évben. Ezek közül a legjelentősebb a harmadik helyen álló Promminer volt, 4761 milliárd RUB (59,8 millió dollár) bevétellel és 90 MW kapacitással. Ez a cég a többiekkel ellentétben mobil adatközpontokban utazik, amelyeket bárhova át lehet helyezni. Nemrég például Voronyezsben indítottak el egy központot.
A listán még olyan cégek találhatóak,mint a Location (80 MW kapacitás), az R7miner (33 MW), a Stella (120 MW), a Mining Cluster (70 MW), a CryptoReactor (75 MW), a GIS Mining (53 MW) és a BitCluster (80 MW). Utóbbi nem csak Oroszországban fejleszt, hanem Paraguayban és Etiópiában is. Az tehát egyértelműen látszik, hogy száguld előre az orosz kriptobányászati szektor, összességében növekedés tekintetében a legjobb számokat ez az ország produkálja. Plusz itt azért van bőségesen energia.