Figyelem! Akcióba lendültek a Bitcoin-bányász csalók: Fizetett hirdetésekkel csapják be a magyarokat

Az elmúlt hetekben több oldalon is megjelentek olyan cikkek, amelyek kirívóan magas kriptobányászati hozamokat ígérnek a befektetőknek. Ezek a tartalmak sok esetben megtévesztő formában, például „hírcikknek” álcázva jelennek meg ismert hírportálokon vagy regionális médiumok felületein, így könnyen megtéveszthetik az olvasót.
A csalások gyakori jellemzője, hogy irreálisan magas profitot ígérnek rövid időn belül, például napi több millió forintos Bitcoin nyereséget, azonnali pénzjóváírást a regisztráció után, vagy akár garantált hozamduplázást. Ezek az ajánlatok a „túl szép, hogy igaz legyen” kategóriába tartoznak, és gyakran semmilyen valós üzleti modell vagy háttértechnológia nem áll mögöttük. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan működnek ezek az átverések, mely projektek nevei merültek fel, és hogyan védekezhetünk ellenük.
Hihetetlen ígéretek: 33 Bitcoin egy nap alatt?!
Az egyik legtöbbet terjesztett hirdetés szerint egy új bányászgép vagy platform döbbenetes eredményt ért el: 580 TH/s számítási kapacitással 24 óra alatt 33 BTC-t bányászott ki. Ez mai bitcoin árfolyamon
BTC Price
több mint egy milliárd forintnak felel meg, egyetlen napnyi bányászattal. Ilyen hozam elérésére a valóságban semmilyen hardver nem képes. Összehasonlításként: a reklámozott napi hozam elérné a teljes napi bányászott bitcoinok körülbelül 7%-át, ami technikailag lehetetlen egyetlen gép számára – ami nyilvánvaló képtelenség.

A Gödöllői Hírek oldalon megjelent, gyaníthatóan fizetett hirdetés 580 terahash/másodperc hashráta (nem sebesség) mellé 33 bitcoinos jutalmat ígér. Abszolút nonszensz állítás.
A hangzatos címek azonban működnek: több magyar oldal is leközölte a hírt változtatás nélkül. A vajdasági Szabad Magyar Szó például ezzel a címmel jelentette meg a fizetett cikket: „A Bow Miner újabb bányászmítoszt teremtett! 33 BTC (3,54 millió dollár értékben) egyetlen nap alatt”. Hasonló tartalom bukkant fel a Gödöllői Hírek gazdasági rovatában is, mintha csak egy átlagos hír lenne. Bár egyes helyeken apró betűvel jelzik, hogy támogatott tartalomról van szó, ez könnyen elkerüli a figyelmet, és sok olvasó tényként kezelheti a valótlan állításokat.

Íme néhány oldal, ahova már kikerültek a napokban a csaló hirdetések. Forrás: https://prcom.hu/ hírfigyelő
Gyanús projektek: Bow Miner, Okalio Mining, PAIRMiner
A csalók több különböző, valótlan projekt nevével futtatnak online kampányokat, hogy meggyőzőnek tűnő hátteret teremtsenek az ajánlataiknak. Az egyik ilyen név a „Bow Miner”, amely mögött valójában a 88miner nevű weboldal áll. Ez a platform fiktív technológiai előnyökkel és környezetbarát bányászati megoldásokkal próbálja legitimnek feltüntetni magát. A promóciós anyagokban részletesen bemutatják az úgynevezett „üzleti lehetőséget”, amely többféle befektetési csomagot kínál. Ezek extrém rövid távon ígérnek irreálisan magas hozamokat. Például a legdrágább, „Bálna szintű” csomag esetében a befektetőnek 50 000 dollárt (nagyjából 17 millió forintot) kellene elhelyeznie, amiért a platform 42 nap elteltével 90 530 dollárt ígér visszafizetni – vagyis másfél hónap alatt közel kétszeres megtérülést ígér.
Kapcsolódó tartalom: Újabb álcázott kriptocsalásra bukkantak egy altcoinnál a nyomozók
Egy másik, gyanús projekt az „Okalio Mining”, amely magáról azt állítja, hogy nyolc éve legálisan működő, megbízható vállalat. Az oldal az újonnan regisztrálóknak 10 dollár értékű ingyenes bányászati csomagot kínál, amely – saját állítása szerint – már 24 órán belül nyereséget termel. Ezek az ígéretek azonban semmilyen ellenőrizhető adattal vagy bizonyítékkal nincsenek alátámasztva, és tipikusan azt a látszatot keltik, hogy gyors, erőfeszítés nélküli pénzkereseti lehetőséget kínálnak. A „bizonyított működés” narratívája sok esetben csak marketingfogás, amely a felhasználók bizalmának megszerzését célozza, de a háttérben nem áll valódi vállalkozás vagy technológiai teljesítmény.
Szintén felbukkant egy PAIRMiner nevű weboldal, amely azzal próbálja magára vonni a figyelmet, hogy az XRP kriptovaluta bányászatát kínálja állítólagos magas hozamokkal. A platform az új felhasználóknak 150 dolláros bónuszt ígér „kockázatmentes kezdésként”, és azt állítja magáról, hogy az Egyesült Királyság pénzügyi felügyelete (FCA) szabályozza.
Az ilyen típusú kijelentések célja jellemzően az, hogy látszólagos hitelességet és biztonságot sugalljanak, azonban ezek a weboldalak gyakran semmilyen hivatalos bejegyzéssel nem rendelkeznek, vagy ha mégis, az önmagában nem nyújt valódi védelmet a befektetők számára.
Óvakodjunk a “túl szép, hogy igaz legyen” ajánlatoktól!
A fenti példák szinte biztosan átverések, amelyek célja, hogy pénzt vagy személyes adatokat csaljanak ki gyanútlan felhasználóktól. Soha ne bízzunk olyan hirdetésekben, amelyek gyors és biztos kriptohozamot ígérnek – ilyen ajánlat nincs legitim formában.
Ha egy oldal azt állítja, hogy szakértelem nélkül, pár kattintással vagyonokra tehetünk szert, nagy valószínűséggel csalásról van szó. Soha ne adjunk meg telefonszámot vagy bankkártyaadatot, mert a csalók később agresszíven megpróbálhatják további befizetésekre rávenni az áldozatot.
Mindig ellenőrizzük a forrást, különösen, ha az adott tartalom több oldalon is változatlan formában jelenik meg – ez gyakran fizetett reklám. Aki valóban érdeklődik a kriptobányászat iránt, tájékozódjon megbízható szakmai forrásokból, és ne dőljön be irreális ígéreteknek. Fontos, hogy segítsük idősebb vagy tapasztalatlan ismerőseinket is, nehogy áldozatul essenek ezeknek a megtévesztő ajánlatoknak.