Úgy menekült meg egy megtámadott kriptobefektető, hogy leharapta egyik támadója ujját

Tim Heath egy ausztrál kriptomilliárdos, az ausztráliai Victoriából. Ő alapította az észtországi székhelyű Yolo Groupot és annak kockázati tőkebefektetésekkel foglalkozó leányvállalatát a Yolo Investments-t. Ez utóbbi komoly összegekben fektet fintech, kripto és igaming területekre. Az Australian Financial Review leggazdagabb ausztrálokat bemutató listája Heath nettó vagyonát 2,46 milliárd ausztrál dollárra (1,61 milliárd dollár) becsülte. Amivel egyébként az ország 66. leggazdagabb emberének számít. Ő lenne Heath:

Most részleteket is meg lehetett tudni arról az emberrablási kísérletről, ami tavaly történt vele.

A Heath elleni támadás részletei

Heath-et tavaly júliusban két, magát festőnek kiadó férfi támadta meg a lakóháza lépcsőházában. Az egyik támadó, az azerbajdzsáni állampolgárságú Allahverdi Allahverdijev – aki korábban bokszoló és birkózó volt – úgy próbálta elhallgattatni Heath-et, hogy befogta a száját. Az Eesti Ekspress észt portál beszámolója szerint a támadók azt tervezték, hogy Heath-et egy furgonba kényszerítik. De a megtámadott férfi átharapta a támadó mutatóujját, és így sikerült kiszabadulnia, majd menedéket keresett a lakásában. A most egy észt bíróságon is részletesen megtárgyalt ügyben Heath állítólag elvesztette egy fogát is. A 30 másodpercig tartó küzdelem után a támadók elmenekültek, a furgont pedig a közelben hátrahagyták. A támadó azeri ujjának egy részét később megtalálták az utcán, a támadás helyszínétől 100 méterre. A hét emberrablóból álló csoport állítólag személyesen és a járművén elhelyezett GPS-nyomkövető segítségével követte Heath-et a támadást megelőzően.

A csoport valószínűsíthetően hamis grúz útlevéllel lépett be Észtországba, és a támadás előtti napokban festők által használt ruházatot és szerszámokat vásároltak barkácsáruházakban, hogy munkásoknak adhassák ki magukat. Állítólag az volt a terv, hogy Heath-et egy közeli bérelt szaunaházba szállítják, és arra kényszerítik, hogy átadja kriptovalutáit. Állítólag egy hackert is beszerveztek, hogy segítsen. Allahverdiyev mellett a grúz állampolgár Ilgar Mamedovot is letartóztatták. Ők azok:

Mindkét férfi ellen Észtországban folyik eljárás. Két másik személyt, köztük az állítólagos szervezőt, Najaf Najaflit is körözi a rendőrség, míg három másik személyt még nem azonosítottak. Allahverdijev azt mondta a bíróságon, hogy 100 ezer eurót (118 ezer dollárt) ígértek neki az emberrablásért, de saját elmondása szerint csak úgy tett, mintha csinálna valamit, és később azt mondta a társainak, hogy le kell fújni a tervet. Az ügyészek szerint Mamedov volt a sofőr. Ő azonban tagadja a részvételt, és azt állítja, hogy véletlenül érkezett Észtországba, amikor a régióban utazott, és hogy minden állítás, miszerint ő is érintett volt, csak hazugság.

Az ügyészek azt is állítják, hogy néhány héttel a sikertelen emberrablási kísérlet után Heath kapott egy üzenetet Telegramon keresztül, amely a lakásáról készült fényképeket tartalmazott, és 30 bitcoint követeltek tőle. Amikor Heath nem válaszolt, az emberrablók nem próbáltak többé kapcsolatba lépni vele, de az ügyészek szerint még mindig fenyegethetik. A jelentések szerint Heath a támadás óta több mint 3,1 millió dollárt költött saját biztonságára, és elköltözött eddigi lakhelyéről. Jogi csapata azt szeretné elérni, hogy az új biztonsági költségei megtérüljenek a mostani ügyben. Kifejezetten sok ilyen esetről hallani mostanában, a Bitcoin-család is megváltoztatta coinjainak tárolási stratégiáját a kockázatok miatt, de már saját elrablásukra is kötnek biztosítást kriptobefektetők. Aztán pont a napokban írtunk egy esetről, amikor Indonéziában raboltak el közel 210 millió forintnyi kriptót egy ukrán befektetőtől.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ