Keresi a Bybit a 1,5 milliárd dollárját, de nagy részét már sosem fogja megtalálni

A Bybit Lazarus Bounty avagy Fejvadászat honlapja, amely az 1,5 milliárd dolláros (főleg ETH eszközben) hackertámadás során ellopott pénzeszközöket követi nyomon, most azt mutatja, hogy a pénz több, mint 60%-ának nyoma veszett, és csak 5% van befagyasztva. A weboldal szerint az ellopott 1,5 milliárd dollárnyi pénzeszköz mintegy 62%-a – nagyjából 868 millió dollár – már nem nyomon követhető, csak 5%-a van befagyasztva, és közel 33%-a maradt még nyomon követhető. A Bybit eddig több mint 2,3 millió dollar jutalmat fizetett ki 13 „fejvadásznak”.
Megy a fejvadászat, de egyre inkább csökken a remény
A februárban indított Lazarus Bounty weboldalt a Bybit azért hozta létre, hogy nyomon kövesse az ellopott pénzösszegeket, és jutalmat ajánljon fel a visszaszerzésükhöz nyújtott segítségért. A tőzsde 10%-os fejpénzt ígért minden befagyasztott összegért, amelyet felosztottak a pénzeszközök nyomára bukkanó személy és a befagyasztó fél között. Eddig a Mantle, egy Ethereum második réteges hálózat segített a legtöbbet, mivel az ellopott pénzekből körülbelül 42 millió dollárt fagyasztott be.
Az együttműködés azonban nem magától értetődő. Az eXch kriptomixer protokoll megtagadta az eszközök zárolását, és állítólag közel 95 millió dollárt mosott tisztára. Mondjuk nem meglepő módon április végén az eXch szépen csendben leállította oldalait, majd májustól beszüntette a működését hivatalosan is. Viszont API elérése továbbra is nyitva maradt és használható, azaz egyes partnerek továbbra is használhatták mixelésre, így a Bybit hackelésből származó pénz tisztára mosására is.
A Bybit körül egyébként a hackertámadás óta is pörögnek az események, a támadás után két hónappal már 7%-os volt a piaci részesedése a legnagyobb kriptotőzsdék listájában.
Friss adatok azt mutatják, hogy a most már MiCA engedéllyel is rendelkező tőzsde (és így elvileg Magyarországon is engedélyezettnek számító) 736 coint támogat és az elmúlt 24 órában 2 milliárd dollár feletti kereskedési volument mutatott fel. Csak az összehasonlítás kedvéért, ez nagyjából hasonló, mint a Coinbase kereskedési volumene, de bőven nagyobb, mint a Kraken és a Bitfinex volumene.