Nem bűnöző, csak kriptós: az OKX végre lazíthat a vasszigoron

Az OKX felhasználók panaszkodnak a túl nagy szigor miatt – lehet végre meghallgatják őket.
Az egyik legnagyobb kriptotőzsde, az OKX az utóbbi napokban azért került a figyelem középpontjába, mert több felhasználó is panaszkodott arra, hogy számlájukat tévesen túl kockázatosnak minősítették. Emiatt pedig zárolták a hozzáférésüket az ott tárolt pénzükhöz. A tőzsde most hivatalos bejegyzésben kért elnézést az érintettektől, és ígéretet tettek arra, hogy javítanak a kockázatkezelési és ellenőrzési folyamataikon.
Mi történt pontosan?
Az OKX (és sok más kriptotőzsde) belső kockázatkezelő rendszere különféle tényezők alapján értékeli a felhasználói fiókok biztonságát és megfelelőségét. Ennek része a KYC (Know Your Customer) azonosítás, a tranzakciók figyelése, a szankciós listákkal való összevetés és a viselkedésalapú algoritmusok használata is.
A probléma abból adódik, hogy ezek a rendszerek időnként hamisan pozitív eredményeket adnak. Azaz teljesen normális felhasználók is bekerülhetnek a rendszer veszélyesnek tűnő kategóriájába. Ez pedig azt eredményezheti, hogy a felhasználókat újabb és újabb dokumentumok benyújtására kérik, és előfordulhat, hogy pénzeszközeikhez sem férnek hozzá ideiglenesen.
OKX: Dolgozunk a probléma megoldásán
A tőzsde elismerte, hogy a jelenlegi rendszer nem tökéletes, és vannak olyan esetek, amikor a jóhiszemű, szabálykövető felhasználók is túl szigorú ellenőrzés alá kerülnek. Egyes panaszok szerint a platform akár 10.000 USDT összegű pénzeket is befagyasztott, és újabb meg újabb információkat kértek be a munkahelyről, a lakcímről, vagy épp a jövedelem forrásáról.
Az OKX ezzel kapcsolatban azt írta:
„Kérjük ne aggódjatok, ha dokumentumokat kérünk be. Ez nem jelenti azt, hogy baj van – egyszerűen csak egy újabb ellenőrzési lépés. Ha az információk valódiak, és semmilyen bűncselekmény gyanúja nem merül fel, a számla és az ott tárolt pénz biztonságban van.”
Miért ilyen szigorú az OKX KYC ellenőrzése?
A tőzsde szerint a céljuk az, hogy a platform ne váljon pénzmosás, szankciókerülés vagy más illegális tevékenységek eszközévé. Főleg most, hogy felmerült, hogy az OKX kriptotőzsdén keresztül sikerült tisztára mosni kétes eredetű pénzösszegeket.
Ugyanakkor hozzátették: nemcsak a felhasználók, hanem saját alkalmazottaik ellen is végeznek rendszeres ellenőrzéseket, hogy kiszűrjék az esetleges visszaéléseket, bennfentes kereskedést vagy félrevezető kommunikációt.
A platform hangsúlyozta, hogy még akkor is, ha a felhasználót magas kockázatúnak értékelik az algoritmus alapján, az nem automatikusan jelent szankciókat. Általában további információkat kérnek be, és csak végső esetben kerül sor funkciók felfüggesztésére vagy a fiók lezárására.
Az OKX felhasználók továbbra is elégedetlenek a bürokrácia miatt
Az egyik OKX-felhasználó – akinek számláján 10 ezer USDT-t zároltak – arról számolt be, hogy a tőzsde egyre több adatot követelt tőle. Ezek között szerepelt munkahelyi információ, több lakcímet igazoló számla és jövedelemigazolások is. Szerinte ez szándékos túlbonyolítása volt az ügynek, és úgy érezte, hogy a tőzsde direkt próbálja ellehetetleníteni őt, mint felhasználót.
Az OKX esetéből jól látszik, hogy egy kriptotőzsde működése nemcsak technikai, hanem bizalmi kérdés is. A szigorú szabályozás és a megfelelési rendszerek indokoltak lehetnek, de ha a felhasználók azt érzik, hogy rögtön elítélik őket és bűnösnek nézik őket az nem segít. Sok esetben indokolatlanul nehézkes az ügyintézés, ez pedig gyorsan alááshatja a platform hitelességét.
A jó hír az, hogy az OKX nyilvánosan ismerte el a hibákat, és dolgozik a rendszer javításán. Az viszont továbbra is kérdéses, hogy a bizalom milyen gyorsan áll helyre azok körében, akik már átéltek hasonló helyzetet a múltban az OKX KYC folyamata során.