Ezért ne tartsd Revoluton a kriptós vagyonod

Ma már valószínűleg a kriptovalutákkal még nem foglalkozó magyarok számára is ismertté vált, hogy 2025. július 1-jén életbe lépett egy jogszabály-módosítás, amely a „Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról” szóló salátatörvény része. Ezen módosítás szerint, aki engedély nélkül nyújt kriptoeszköz-átváltási szolgáltatást, akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Ez a lépés egyértelműen a decentralizált és nem ellenőrzött kriptováltók, illetve a magyar engedéllyel nem rendelkező nemzetközi kriptotőzsdék és neobankok ellen irányul.

A jogszabályi változás nem igazán volt ismert előzetesen a piaci szereplők számára, így néhány nap alatt komoly változások mentek végbe a magyar kriptoeszköz szolgáltatói iparágat érintően. Ezek közül nagyon szomorú változás volt, hogy konkrétan megszűnhetnek a magyarországi Bitcoin ATM-ek (ami elsősorban a MiCA bevezetés hathónapos türelmi idejének lejártával magyarázható), de még nagyobb csapás érkezett a Revolut ügyfelei számára. A Magyarországon népszerű fintech-cég ugyanis bejelentette, hogy a jogszabály megváltozása miatt felfüggeszti hazánkban a kriptovaluta-szolgáltatásokat.

A több mint 2 millió magyar Revolut-ügyfél számára így egy pillanat alatt megszűnt mindennemű kriptós szolgáltatás lehetősége. Az első kommunikációk még arról szóltak a cég részéről, hogy nem lesz mód vételi megbízásokra, stakelésre, és befizetésre, de eladni és kriptók kimozgatására lesz lehetőség. Aztán nagyon gyorsan kiderült, hogy teljeskörűen leállt a Revolut kriptoeszköz szolgáltatása, tehát már semmit sem lehet csinálni a kriptókkal, így mondhatni, aki nem lépett időben (átváltás, kiutalás, eladás), ő jelenleg nem tudja, hogy férhet hozzá a pénzéhez. A Revolut még nem közölt új információkat ezzel kapcsolatban.

Nem a te privát kulcsod, nem a te kriptód

A fentiek tanulsága ismét rámutat a kriptovaluták, de mindenképpen az első kriptovaluta, a BTC legnagyobb célkitűzésére, ami a pénzügyi önrendelkezés és függetlenség biztosítása, valamint a közvetítők nélküli értékmozgatás és pénzkezelés. „Not your keys, not your crypto”, azaz nem a Te privát kulcsod, nem a Te kriptód. Ez az egyik alapelv a kriptovaluták világában, amely a közvetítők és külső felek nélküli vagyonkezelés fontosságát hangsúlyozza. Hiába vagy Te a kriptovaluta tulajdonosa, az irányít és ellenőriz, aki birtokolja a privát kulcsokat – a tulajdonjogot igazoló és a tranzakciókat engedélyező egyedi digitális aláírást. Ha egy harmadik fél (például egy kriptotőzsde, egy tárcaszolgáltató, egy bank vagy akár csak a Revolut) ellenőrzi a kulcsokat, akkor lényegében ők birtokolják a pénzt is.

Tehát egy kormányzati lépésnek, egy céges csődhelyzetnek, egy hackertámadásnak és még sok minden más külső tényezőnek ki van szolgáltatva a felhasználó vagyona. A kulcsok birtoklása teljes függetlenséget nyújt, de felelősséggel is jár, mivel egyedül Te férsz hozzájuk. Ez némi kényelmetlenséggel járhat, ám a Revolut példája jól mutatja az elv jelentőségét. Vagy gondoljunk csak a múltban történt komoly tőzsdei összeomlásokra, mint az FTX-ére. A pénzügyi szuverenitás ugyanis nem érhető el a maximális kényelemmel. Ha kényelmes akar lenni valaki, akkor el kell fogadnia, hogy bármikor kerülhet olyan helyzetbe, ahol tehetetlenül kell néznie, hogy mi történik a kriptovalutájával.

Fontos tudnivalók és korábbi tartalmaink a pénzügyi öntudatosság felé:

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ