A görögök először foglaltak le kriptót – nem is akármilyet

Görögország pénzmosás elleni hatósága (Hellenic Anti-Money Laundering Authority) először hajtott végre sikeres kriptovaluta-zárolást, miután egy korábban ellopott pénzmozgásra bukkantak. A nyomozás a Bybit tőzsde 1,5 milliárd dolláros feltöréséhez vezetett vissza – ami az egyik legnagyobb kriptós hack volt ami eddig történt a kriptovilágban.

Egy globális bűncselekmény, amely Görögországban ért véget

A történet 2025 februárjában indult, amikor a Bybit kriptotőzsdét feltörték, és a támadók mintegy 1,5 milliárd dollár értékű kriptót (elsősorban ETH-t) loptak el. A nemzetközi hírszerzések és szakértők szerint az eset mögött Észak-Korea hírhedt Lazarus-hackercsoportja állt.

A tolvajok azonnal megkezdték a pénzek tisztára mosását – bonyolult, több ezer tranzakcióból álló tranzakciós láncolaton keresztül próbálták eltüntetni a nyomokat. Azonban a blokkláncon minden lépés nyilvános.

Gyanús mozgás indította be a lavinát

Hónapokkal később egy gyanús tranzakcióra lettek figyelmesek – ez volt az első nyom, amely visszavezetett az eredetileg lopott coinokhoz. Itt vált kulcsfontosságúvá a görög hatóságok korábbi befektetése: 2023-ban ugyanis a Hellenic AML Authority megvásárolta a Chainalysis Reactor nevű blokklánc-elemző szoftverét. Ez az eszköz lehetővé teszi a kriptoeszközök mozgásának vizualizálását, elemzését és nyomon követését még akkor is, ha a hackerek próbálják elrejteni az útvonalakat.

Amikor a gyanús tranzakció megjelent, a hatóság kiképzett elemzői azonnal elkezdték a nyomokat követni. Lépésről lépésre lekövették az ETH mozgását, és egyértelmű kapcsolatot találtak a Bybit-hackben használt fő tárcák és a gyanús tárca között. Ezután az illetékes ügyészséggel együttműködve vagyonzárolási végzést adtak ki, amely befagyasztotta az érintett tárca tartalmát.

A kriptovalutát így sikerült visszatartani a hackerektől, és az ügy most jogi szakaszba lépett.

Kyriakos Pierrakakis, Görögország gazdasági és pénzügyminisztere is elismerően nyilatkozott az esetről, kiemelve, hogy a digitális eszközökkel kapcsolatos bűnözés visszaszorításához modern eszközökre és gyors reagálásra van szükség. Arról nem nyilatkoztak, pontosan mekkora összegű kriptovalutát sikerült a hatóságoknak lefoglalni.

Új korszak a kriptobűnözés elleni harcban

Ez az eset azt mutatja, hogy a kriptovaluták világában már nem lehet elbújni: a blokklánc átláthatósága és a fejlett elemzőeszközök lehetővé teszik a pénzmosás és a bűncselekmények visszafejtését – akár hónapokkal vagy évekkel később is.

A Chainalysis és partnerei tovább dolgoznak azon, hogy a blokklánc-ökoszisztéma biztonságosabb legyen, és a technológiát ne a bűnözők, hanem a társadalom érdekei szolgálják.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ