Szárnyal az ETH (is), de marad a bizonytalanság a trendet illetően

Miközben az ember nem győzi kapkodni a fejét, hogy milyen sebességgel döntögeti csúcsait a Bitcoin árfolyama, ne feledkezzünk meg a második legnagyobb kriptovalutáról, az Ethereumról sem. Július 10-éről 11-ére nagyot ugorva az árfolyam most már 3010 dollár körül mozog, az elmúlt hét napban 18%-ot emelkedve.
A történelmi 4891 dolláros árfolyam még mindig messze van, de ez a fellendülés örvendetes a befektetők számára. Akik azonban továbbra is bizonytalanok. Az emelkedő lendület ellenére az ETH származtatott piacok a bizalom hiányát mutatják, ami bizonytalanságot szül a jelenlegi trend fenntarthatóságát illetően. Az ether havi határidős prémiuma jelenleg 5%-on áll, a semleges és a medvepiaci terület határán. Bár ez javulás az előző heti 3,5%-os prémiumhoz képest, az utolsó figyelemre méltó bikapiaci jelzés január 23-án volt, amikor az ETH 3300 dollár felett kereskedett. A profi kereskedők most kevésbé pesszimisták, de még mindig messze nem bíznak a tartós árfolyamemelkedésben.
A jelzések nem egyértelműek, hogy most milyen erős bikapiacra lehet számítani
Az ETH még mindig 41%-kal van alacsonyabban a 2021 novemberi történelmi csúcsához képest, ami részben magyarázza az óvatos kilátásokat. De ez csak elmélkedés – az viszont tény, hogy az Ethereum hálózati díjai csökkentek, ami csökkenti az ETH elégetési arányát. Mivel az Ethereum beépített égetési mechanizmusa a hálózati aktivitástól függ, az alacsonyabb használati volumen azt jelenti, hogy több ETH marad forgalomban, ami lefelé irányuló nyomást gyakorolhat az árra. Az elmúlt 30 napban az Ethereum hálózati díjai 22%-kal, 34,8 millió dollárra csökkentek a Nansen adatai szerint.
Bár ez a tendencia a blokkláncok nagy részét érintette, az ETH befektetők különösen csalódottak voltak. A teljes zárolt érték (TVL) növekedése ugyanis nem jelentett nagyobb keresletet maga az ETH coinja iránt.
A TVL az Ethereum hálózatán július 11-ére 73 milliárd dollárra emelkedett a három hónappal ezelőtti 50 milliárd dollárról. Ennek ellenére a decentralizált tőzsdéken (DEX) a kereskedési volumen kilenc hónapos mélypontra esett. Persze számítottak rá a befektetők, hogy a mémcoin-lufi kipukkan, azért bízott mindenki a megnövekedett aktivitás fennmaradásában.
Az Ethereum második réteges ökoszisztémája a vártnál jobban teljesített, 58,6 milliárd dollárnyi DEX-volument generált az elmúlt 30 napban. Az adatblobokon keresztül a rollup díjak csökkentésére irányuló lépés azonban nem növelte érdemben az ETH iránti keresletet.
Összehasonlításképpen, a Solana 86%-kal kisebb TVL-t birtokol, mint az Ethereum, de 25,3 millió dollárnyi hálózati díjat sikerült generálnia. A Tron 30 napos díjbevétele szintén 60%-kal magasabb, mint az Ethereumé.
A kérdés az, hogy a bizalomhiány a határidős ügyletekre jellemző-e csak. Amikor a kereskedők vételi opciókon keresztül felfelé irányuló kitettséget keresnek, a delta-eltolódás jellemzően a semleges -5% és +5% közötti tartomány alá esik. Ezzel szemben a lefelé irányuló védelem iránti kereslet magasabbra tolja a mérőszámot. Jelenleg az ETH opciós ráta -3%-on áll, ami egy semleges (se nem túl pozitív, se nem túl negatív) stratégiára utal. Pont ezt a kettőséget fejtegettük nemrégiben az Ethereum vonatkozásában, jó a technikai rész, de az árfolyam nem akarja az igazságot.
Ez a helyzet már négy hete tart, és az előző heti +1%-os értékhez képest szerény javulást jelent. A közelmúltbeli ETH árfolyam-emelkedés így szinte biztosan az Egyesült Államokban jegyzett tőzsdén kereskedett alapokba (ETF-ekbe) történő négynapos nettó 468 millió dolláros beáramlásnak köszönhető. További támogató tényezők lehettek a ShapLink Gaming (SBET) és a Bit Digital (BTBT) ETH-vásárlásai a stratégiájuk részeként. Ethereum ETF-ek aktuális teljesítménye: