Mi áll minden idők legrejtélyesebb Bitcoin tranzakciója mögött?

2025. július 4-én – az amerikai függetlenség napján – 8,6 milliárd dollárnyi, tizennégy éve érintetlen Bitcoin cserélt gazdát, az esemény pedig egyszerre lehet technikai bravúr és kulturális üzenet, amely rávilágít a blokklánccal egyidős tulajdon paradoxonjaira.
A Bitcoin
BTC Price
blokkláncán naponta több millió tranakciót hajtanak végre, ám július 4-én valami egészen különös dolog történt: nyolc, 2010–11-ben létrehozott, azóta érintetlen P2PKH-tárca egyszerre ürült ki, és mindegyikben pontosan 10 000 BTC pihent. A Bitcoin-mennyiségek tökéletes egyezése és a koordinált időzítés miatt az elemzők egyből felfigyeltek a jelenségre, ilyen ugyanis még soha nem történt a legnagyobb kriptovaluta történetében.
Az első gyanús jel nem is a nyolc tárcán lévő BTC-mennyiségek egyezése volt, hanem egy teszt: pontosan egy órával a tranzakciók előtt ugyanaz a személy a Bitcoin Cashen hajtott végre egy tesztutalást.
Mi lehet a magyarázat a rejtélyes utalásokra?
A Bitcoin-címek közös jellemzői – a korai P2PKH-formátum, a pontosan 10 000 BTC-s egyenleg, a tizenhárom-tizennégy évnyi érintetlenség – önmagukban is mesélnek egy letűnt korszakról. Ám a kriptoelemzőket nem a nosztalgia, hanem a hipotézis izgatja: tényleg ugyanaz az entitás generálta mind a nyolc tárcához tartozó privát kulcsokat? A tranzakciók eredettörténete mintákat rajzol, amelyek arról árulkodnak, hogy valaki szoftverrel, sorozatban állíthatta elő a címeket.
A Bitcoin egyik alaptörvénye, hogy a tárcához tartozó privát kulcsok nélkül senki nem férhet hozzá a BTC-hez. Ha viszont valaki képes egy órával a nagy művelet előtt BCH-n tesztelgetni, majd összesen 80 000 BTC-t átutalni 15 éve generált privát kulcsok használatával, akkor két lehetőség marad:
- A tulajdonos tért vissza – Elsőre ez lehet a legésszerűbb magyarázat, de miért kockáztatna valaki ekkora médialavinát? Aki az átutalások mögött áll, jól tudta, hogy a július 4-ei időpont, a 8 darab 10 000 BTC-s tárca és a többi rejtélyes összefüggés miatt a kriptoközösség egyből rá fog harapni a sztorira. Ráadásul – ahogyan arról a következő fejezetben beszámolunk – a blokklánc az utalások előtt tele lett gyanús üzenetekkel, amelyek mind arra utalnak, hogy valaki felhajtást akart.
- Valaki feltörte a kulcsokat – A másik lehetőség, hogy valaki meghackelte a tárcákat, és gyakorlatilag minden idők legnagyobb kripto-hackertámadásáról van szó. Ez a korai véletlenszám-generátorok hibái miatt nem is tűnik annyira elrugaszkodott elméletnek.
Nem kizárt, hogy a Randstorm-ként emlegetett sebezhetőség – amely a 2010-es évek körüli tárcákat érinti -, vagy egy korai JavaScript tárca hibája hozzájárulhattak ahhoz, hogy valaki hozzájusson a Satoshi-korabeli tárcák privát kulcsaihoz. A nyolc cím egyezősége éppen a közös sebezhetőség gyanúját erősíti.
A blokkláncon üzentek a támadók
Miközben a tárcák 15 év után feléledtek, a blokklánc tele lett üzenetekkel még azelőtt, hogy a közel 9 milliárd dollár összegű tranzakciókat végrehajtották volna. Az első üzenet július 1-jén érkezett:
Július 1., 00:30 – „JOGI FELHÍVÁS: Ezt a tárcát és tartalmát birtokba vettük”
Percekkel később egy ultimátum követte a felhívást:
Július 1., 00:54 – „Nem hagytad el? Bizonyítsd be egy privát kulcsot használó on-chain tranzakcióval szeptember 30-ig”
Két nappal az első üzenetek után, július 3-án egy külső linket tettek fel, ahol gondosan kidolgozott igénylési eljárás várja a tényleges tulajdonost.
Végül július 4-én délután megérkezett az utolsó üzenet:
Július 4., 16:00: „4-8-15-16-23-42”
Ezek a népszerű Lost sorozat „elátkozott számai”, amelyek rendszeresen megjelennek az epizódokban. Az üzenetek, a felhajtás és a popkulturális utalás azt sejteti, hogy a művelet nem puszta kriptolopás, hanem egy gondosan komponált előadás.
3 hónapjuk van a tulajdonosoknak, hogy jelentkezzenek a kriptójukért
A külső linkre kattintva a felhasználók egy weboldalra lesznek átirányítva, ahol 90 napos „igénylési ablak” nyílt. Az üzenet egyszerű: „Ha tizennégy évig némák voltatok, és nem tudjátok megadni a privát kulcsokat, elvesztettétek a vagyonotokat.”
Ez az ingatlan szektor doktrínáját ülteti át a blokkláncra, vagyis aki nyíltan, demonstratívan használja a vagyont, és senki nem tiltakozik, idővel tulajdonossá válhat. Satoshi Nakamoto azonban sosem definiálta, mi számít elhagyásnak, így a 90 nap csupán homályos hivatkozás több jogrendszer közös nevezőjére. A nagy sietség mégis árulkodó: a jogi pajzsra a technikai aggályok miatt lehet szükség.
Több rejtett utalást is találtak az elemzők
A weboldal impresszuma nem akármilyen címre mutat: a 733 Third Avenue-n székel az EisnerAmper blokklánc-igazságügyi részlege, ahol a Silk Road-ot megbuktató Gary Alford is dolgozott. A 80 000 Bitcoinos tranzakció mögött álló személy(ek) üzenete valószínűleg provokáció: „Ismerem a múltadat, a módszereidet, játsszunk!” Nehéz nem észrevenni a fintort, amellyel a törvényszéki közösségre kacsintanak.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a július 2-i blokkláncadatok több rejtett utalást is tartalmaznak. A tranzakciók mögött álló személy ugyanis 548 satoshit küldött az „1Counterparty” nevű címre – ez pontosan az a legkisebb érték, amit még a hálózat fel tud dolgozni. Ez olyan, mint a Morse-jel az öreg motorosoknak: csak annak üzen, aki valóban érti a protokollt. Ugyanebből a mentalitásból születhetett meg a bc1qwq5geath93h01nfsrmnwnfuck2f9ypv4ewyl4j cím. Egy provokatív szó beillesztése egy Bitcoin-címbe arra utal, hogy a feltételezett támadók heteket tölthettek el a részletek kidolgozásával.
Mi történhet ezután?
Jelenleg három forgatókönyv körvonalazódik:
- A lopott kriptó kiutalása – A 80 000 BTC-t apránként kriptotőzsdékre utalhatják, hogy hozzájussanak az elképesztő összeghez. Ez láncreakciót indíthat el, például bezuhanhat az árfolyam, a hatósági nyomozásokról és az intézményi pánikról pedig ne is beszéljünk.
- További Satoshi-korabeli tárcák eltulajdonítása – Ha valóban sebezhetőség áll a háttérben, újabb Satoshi-korabeli tárcák ébredhetnek fel – akár a Bitcoin megalkotójának címei is. Ebben az esetben még nagyobb lenne a pánik, a fordulat pedig az egész kriptoszektorra hatással lenne.
- A tárcatulajdonosok figyelmeztetése – A harmadik opció, hogy a csoport csak felhívja a régi tulajdonosok figyelmét a sebezhetőségre, és valójában oktatási céllal teszi közzé a módszert.
Bármelyikre is kerül sor, a régi P2PKH-tulajdonosok most versenyt futnak az idővel, hogy átutalják a vagyonukat modernebb, taprootos vagy legalább bech32-es címekre.
Ilyen következményekkel járhat a 8,6 milliárd dolláros utalás
Az említett üzenetek és rejtett utalások miatt tehát valószínű, hogy a tárcákat valóban feltörték, a támadók pedig ultimátumot adtak a tulajdonosoknak – ha szeptember 30-ig nem jelentkeznek, elveszítik a kriptójukat.
Ha beigazolódik, hogy valóban arról van szó, hogy valaki feltörte a privát kulcsokat, a befektetők hite, miszerint a kriptopénzt örök érvényű matematikai biztonság védi, meginoghat. A piac valószínűleg túléli, ahogyan a web is túlélte az SSL-hibákat, de a pánik és a szabályozói reakciók valószínűleg elkerülhetetlenek lesznek.
A 80 000 BTC megmozdítása – akár színjátékról, akár hackertámadásról van szó – megmutatta, hogy a blokklánc egy élő, narratív tér. Egy tranzakció itt nem csupán a pénzküldésről szólhat, hanem hatalmi játszma is lehet. A rejtélyes tranzakciók egy új kérdést vetettek fel, mégpedig azt, hogy ki diktál a Bitcoin világában. Az, aki a szabályokat létrehozta, vagy az, aki bebizonyítja, hogy ezek a szabályok megkerülhetők?