A Bank of America jelentése szerint a bitcoin 2025 legerősebb valutája

Az idei év pénzügyi piacainak legnagyobb sztárja nem egy hagyományos valuta vagy részvény lett, hanem a Bitcoin. A Bank of America friss jelentése szerint a kriptovaluta nemcsak, hogy lekörözte a világ összes hivatalos pénznemét, de 2025 legjobban teljesítő devizájává vált.
A digitális aranyként is emlegetett Bitcoin árfolyama áttörte a 120 000 dolláros lélektani határt, miközben a hagyományos valuták többsége, köztük az amerikai dollár is, jelentős veszteségeket szenvedett el. Vajon mi áll a sikersztori mögött, és mit jelent ez a pénzügyi világ számára?
Új korszak a valutapiacon
A Bank of America „Winners and Losers of 2025” című jelentése egyértelműen kimondja: a bitcoin (BTC) 18,2%-os év eleje óta mért növekedésével minden más devizát maga mögé utasított. A svéd korona (+16,4%), a svájci frank (+14,2%) és az euró (+13,2%) is szépen teljesített, de a kriptovaluta mindegyiket felülmúlta.

„A Bank of America 2025-ös jelentése szerint a Bitcoin minden más devizát megelőzve lett az év legjobban teljesítő pénzneme, miközben a hagyományos valuták – köztük az amerikai dollár – jelentős veszteségeket szenvedtek el.”
Ezzel szemben az amerikai dollár 10,1%-ot veszített értékéből, így a 14 vizsgált eszköz közül a legrosszabbul teljesítő lett. A jelentés szerint a Bitcoin lendülete főként június elején indult be, amikor az árfolyam a 100 000 dolláros szintről egyre magasabbra tört, és meg sem állt 120 000 dollár fölé.
Érdekesség, hogy a bitcoint nem, mint kockázatos befektetési eszközt, hanem mint valutát vizsgálja a jelentés, ezzel elkülönítve a részvényektől, valamint a kötvényektől, utalva a bitcoin sokoldalúságára.
Befektetői bizalom és technikai erősségek
A jelentés kiemeli, hogy a BTC nemcsak árfolyamában, hanem technikai mutatóiban is erősödött. Az 50 napos exponenciális mozgóátlag felett stabilizálódott (jelenleg 106 434 dollár), miközben a kereskedési volumen is jelentősen emelkedett, ami valódi piaci érdeklődést jelez.
A kriptovaluta relatív erősségi indexe (RSI) 73,56-ra ugrott, ami túlvett piacot jelez, de egyben azt is, hogy a kereslet továbbra is erős.
„A grafikon szerkezete magasabb csúcsokat és magasabb mélypontokat mutat, a kitörést kísérő volumen pedig még hitelesebbé teszi a mozgást” – áll a jelentésben.
A hagyományos devizák eközben szenvedtek: az amerikai dollár gyengülését a dollár-alapú eszközök iránti kereslet csökkenése és a globális kamatpálya körüli bizonytalanság okozta. A befektetők új alternatívákat kerestek, és a Bitcoin lett az egyik fő nyertes.
Új lehetőségek a hagyományos piacokkal szemben
A Bank of America elemzői szerint a Bitcoin sikere nemcsak a kriptovaluták, hanem a teljes eszközpiac átrendeződését is előrevetítheti. A jelentésben több alulértékelt, vételre ajánlott részvényt is kiemelnek, köztük a Disney-t, az Oddity Techet, a Bellring Brands-t, az AT&T-t és a Primo Brands-t.
„Az AT&T üzleti lendülete és stabil előfizetéses modellje miatt úgy gondoljuk, hogy a vállalatnak közelebb kellene kerülnie a TMUS-hoz, mint a VZ-hez” – idézi Michael Funk elemzőt a jelentés.
A Bellring Brands kapcsán Yasmine Deswandhy kiemelte, hogy „a jelenlegi részvényár alulértékeli a vállalat történelmi növekedését és jövőbeni lehetőségeit”, míg Jessica Reif Ehrlich a Disney-nél a streaming és a tematikus parkok erősödését várja. Az Oddity Tech-nél a technológiai előny, a Primo Brands-nél pedig a palackozott víz iránti fogyasztói kereslet adja a növekedés motorját.
A digitális eszközök térnyerése, az intézményi befektetők növekvő érdeklődése és a hagyományos valuták gyengélkedése azonban mind azt jelzik, hogy a pénzügyi világ átalakulóban van. Bár a Bitcoin volatilitása továbbra is kihívást jelenthet, a mostani év áttörése megmutatta: a digitális pénzek már nem csupán alternatívák, hanem a globális pénzügyi rendszer meghatározó szereplői lehetnek a jövőben.