MoonPay vezetők 250 ezer dollárt utalhattak egy nigériai csalónak?

Az amerikai Igazságügyi Minisztérium egyik friss bírósági beadványa nem várt részletet tárt fel: a jelek szerint a MoonPay nevű kriptovaluta-fizetési szolgáltató két felső vezetője is áldozatául eshetett egy egyszerű, ám rendkívül megtévesztő nemzetközi csalásnak. A dokumentum eredetileg arra irányult, hogy lefoglalják a Tether által zárolt, csalással szerzett kriptoeszközöket – ám közben napvilágra került egy sokkal kellemetlenebb összefüggés is.

Trumpnak szánt támogatásból nigériai átverés lett

A beadvány szerint két magánszemély összesen 250 300 dollár értékű USDT-t (a legismertebb dollárhoz kötött stabilcoin) utalt egy kriptotárcára, abban a hitben, hogy az összeget Donald Trump beiktatási bizottságának küldik. A csaló azonban megtévesztő e-mailcímeket használt: a címekben a nagy „I” betű helyére kis „l” betűt (mint „lászló”) írt, amit sok betűtípusban szinte lehetetlen megkülönböztetni. Ez a trükk különösen azoknál hatékony, akik csak felületesen olvassák át az e-mailcímeket – így könnyedén elhitték, hogy hivatalos forrásból érkezett az üzenet.

Az átutalás során használt e-mail fiókok IP-címeit visszakövetve kiderült: az üzenetek Nigériából származtak. A végső kedvezményezett egy Ehiremen Aigbokhan nevű férfi, aki Lagosban él, és akinek a Binance-hez regisztrált tárcája fogadta a szóban forgó összeget. Az amerikai hatóságok szerint ezzel bebizonyosodott, hogy nem valós politikai kampányhoz került a pénz, hanem klasszikus csalás történt.

Kik lehettek az áldozatok? Vezető pozícióban lévő nevek bukkantak fel

A bírósági irat csak keresztnevekkel utal a károsultakra – „Ivan” és „Mouna” –, ám a NOTUS nevű portál összefüggést vélt felfedezni: a MoonPay vezérigazgatója Ivan Soto-Wright, míg pénzügyi igazgatója Mouna Ammari Siala. Ráadásul az egyik érintett Ethereum-tárcát az Etherscan blokkláncfigyelő oldal korábban már a MoonPay-hez kötötte.

Tovább árnyalja a képet, hogy 2023-ban egy külön jogi eljárás során felmerült: Soto-Wright ezt a tárcát korábban személyes tranzakciókra is használta. A MoonPay egyelőre nem reagált hivatalosan a fejleményekre, de a történet nagy visszhangot kelthet a kriptós közösségen belül.

Kapcsolódó tartalom: Egy újabb Telegramon terjedő Ponzi-szerű kriptoátverést fedtek fel

Amikor a technológiai guruk is bedőlnek a csalásnak

Az eset több szempontból is figyelemre méltó. Egyfelől azt mutatja, hogy még a kriptovilágban jártas, vezető beosztású szakemberek is lehetnek megtévesztés áldozatai – különösen, ha a csalás az emberi figyelmet és nem a technológiát veszi célba. Másrészt jól példázza, mennyire fontos a források hitelességének ellenőrzése még kriptóval történő adományozás előtt is, mivel az ilyen tranzakciók gyakran visszafordíthatatlanok.

Ráadásul mindez épp akkor történt, amikor a MoonPay nemrégiben megkapta a BitLicense engedélyt New York államban, lehetővé téve, hogy az Egyesült Államok összes tagállamában legálisan nyújtsa kriptofizetési szolgáltatásait.

Következtetés

Bár a csalás nem technikai, hanem szimpla megtévesztés útján történt, a következmények komoly presztízsveszteséget jelenthetnek a MoonPay számára. És bár a bíróság most a csalás nyomán szerzett kriptovaluták lefoglalására törekszik, az eset ismét rámutat: a blokklánc nem véd meg a figyelmetlenségtől.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ