A stabilcoinok miatt aggódik az angol jegybank elnöke

Andrew Bailey, a Bank of England vezetője szerint rossz ötlet, hogy a nagybankok saját stabilcoint bocsássanak ki.

Bailey a pénzügyi stabilitással, a hitelezési kapacitással és a pénzmosással kapcsolatos kockázatokra hivatkozott, amikor arról beszélt, hogy szerinte a bankoknak nem kellene saját stabilcoinokat bevezetniük. A Bank of England feje azt is kijelentette, hogy a stabilcoinok helyett a tokenizált betétek banki bevezetését részesíti előnyben.

Bailey álláspontja az Egyesült Királyság jegybankjának azon aggodalmát tükrözi, hogy a stabilcoinok térnyerése alááshatja a bankrendszerek olyan alapvető funkcióit, mint a monetáris ellenőrzés és a hitelteremtés.

Ha a stabilcoinok kiveszik a pénzt a bankrendszerből, a bankok kevésbé tudnak hitelezni.

– jelentette ki Bailey.

A Bank of England kormányzója azzal is érvelt, hogy a stabilcoinok tömeges bevezetése a pénzintézeteknél diszintermediációhoz (ami a közvetítők kihagyását jelenti a folyamatból), likviditási egyensúlyhiányhoz és hirtelen pénzkivonásokhoz vezethet, különösen a piaci stressz időszakaiban.

Bailey a digitális fontról is beszélt

Bailey, aki egyben a Pénzügyi Stabilitási Tanács (FSB) elnöke is, kritikáját kiterjesztette a pénzügyi bűnözéssel kapcsolatos aggodalmakra is. Állítása szerint a szabályozott csatornákon kívül hatalmas összegek mozoghatnak a privát stabilcoin-hálózatokon keresztül, így megnőhet annak a veszélye, hogy ezeket az érméket pénzmosásra használják.

Érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Államok sokkal megengedőbb megközelítést alkalmaz. Az új amerikai jogszabállyal a kormány megteremtette a stabilcoinok elfogadásának alapjait, és többek között a Trump által támogatott USD1 bevezetését is lehetővé teheti, amely a CoinMarketCap adatai szerint jelenleg a 44. legnagyobb kriptovaluta.

Az Egyesült Királyság ezzel szemben óvatosabbnak tűnik, és arra törekszik, hogy a digitális pénzügyeket a meglévő monetáris rendszerbe integrálja, ahelyett, hogy megkerülné azt.

Bailey egyébként a brit központi banki digitális valuta (CBDC) szükségtelenségét is megemlítette, és leszögezte, hogy a digitális font kibocsátása felesleges lenne. A Bank of England kormányzója ehelyett a kereskedelmi bankbetétek digitalizálását részesíti előnyben.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ