Fagyasszuk be Satoshi vagyonát – a kvantumszámítógép Nakamotóra is veszélyes lehet

A Bitcoin Improvement Proposal egyszerűen befagyasztaná a sebezhető címtípusokat. A javaslat a kvantumszámítógépekkel kapcsolatos növekvő aggodalmak közepette született. A szakértők attól tartanak, hogy a kibányászott bitcoinok csaknem 25%-a sebezhető.
A bitcoin közösségben egyre élesebb vita bontakozik ki egy új, de potenciálisan sorsfordító javaslat körül. Egyes fejlesztők szerint ideje lenne befagyasztani azokat a régi Bitcoin-címeket, amelyek az elavult „Pay-to-PubKey” (P2PK) címformátumot használják. Ezen címek egyikével rendelkezik Satoshi Nakamoto, a Bitcoin titokzatos alkotója is, aki több mint egymillió BTC-n ül.
A kezdeti időkben a publikus kulcs megfelelt a tárca címének, innen is a neve: pay to public key, röviden p2pk. A Bitcoin megjelenése óta rengetegen használnak p2pk címeket. Az ilyen típusú címmel több probléma is van. Nagyon sok karakterből áll, így könnyen félreüthetjük, valamint a blokkláncon sok helyet foglal, így a feldolgozása is hosszú időbe kerül. Ezenfelül viszont a legnagyobb gond a sebezhetősége, hiszen ha egy kvantumszámítógép a jövőben képes lesz feltörni a jelenlegi kriptográfiai rendszereket, ezek a pénzeszközök elveszhetnek örökre. Egy ekkora volumenű vagyon ellopása nemcsak az árfolyamra lenne drámai hatással, hanem a Bitcoinba vetett globális bizalmat is megrendítené.
Satoshinak fel kellene fednie magát?
Az új javaslat lényege az lenne, hogy a régi, kvantumsebezhető címeken lévő bitcoinok ne legyenek elkölthetők addig, amíg a tulajdonos – például Satoshi – nem bizonyítja hitelesen, hogy képes hozzáférni és átköltözteti az érméket egy modern, kvantumbiztos címre. Ez közvetve nyomást gyakorolna a rejtélyes alkotóra is, akinek személyazonosságát mindmáig találgatások övezik.
A kritikusok azonban figyelmeztetnek: egy ilyen beavatkozás precedenst teremtene, és megtörné a Bitcoin egyik alappillérét, a megváltoztathatatlanságot. Ha egyszer módosítjuk a múltat, az ajtót nyithat más típusú „jó szándékú” belenyúlások előtt is. A közösség véleménye megosztott. Egyesek szerint a kvantumveszély valós, és előrelátónak kell lenni. Mások viszont úgy vélik, ez szembe menne Satoshi Nakamoto elképzeléseivel. A kérdés tehát nemcsak technikai, hanem filozófiai is: meg lehet-e bontani a blokklánc szentségét a jövő védelmében?