Amit az új digitális eszközszabályozásról tudni kell: ez áll a felfutás mögött

Miközben az ETF-beáramlások és a kereskedési volumenek sorra döntögetik a rekordokat, egy új digitális eszközszabályozás lépett életbe az Egyesült Államokban, amely hozzájárult ahhoz, hogy a teljes kriptovaluta-piac mérete meghaladja a négybillió dollárt.

A Kongresszus által elfogadott GENIUS Act erőteljes lökést adhat hosszútávon is a piacnak azáltal, hogy világos és részletes keretrendszert biztosít a stabilcoinok kibocsátására és felügyeletére. Nézzük, hogy alakult a piac a hét utolsó napján.

Egy új szövetségi szabályozási keretrendszer

Az amerikai képviselőház nemrég fogadta el a GENIUS Act-et, melynek célja, hogy világos és részletes keretet biztosítson a stabilcoinok kibocsátásának és felügyeletének. E törvény értelmében az amerikai jegybank fogja regisztrálni és vizsgálni azokat az országosan biztosított betétkezelő intézményeket, amelyek stabilcoin-kibocsátásban vesznek részt. Emellett lehetővé teszi, hogy bizonyos állami engedéllyel rendelkező intézmények is dolláralapú tokeneket bocsássanak ki, amennyiben megfelelnek a fenntartási, átláthatósági, visszaváltási és kockázatkezelési előírásoknak.

A törvény szigorúan előírja, hogy a kibocsátók magas likviditású eszközökből – például készpénz, Államkincstári értékpapírok, rövid lejáratú állami kötvények – álló fedezetet kell, hogy tartsanak, amely megegyezik a kibocsátott tokenek értékével. A banki szabályozók vizsgálati ütemtervet készítenek, hozzájárulnak a fogyasztók védelméhez a korlátozott visszaváltási időablakokon belül, és meghatározzák, hogy a kibocsátók nem használhatják a fedezeti eszközöket ügyfélengedély nélkül újra lekötésre vagy kölcsönadásra. Ez mind a piac stabilitását, mind a fogyasztói bizalmat növelheti.

Áttekintés a digitális eszközkereskedelem helyszíneire

A GENIUS Act mellett a képviselőház elfogadta a CLARITY Act-et is, amely most a Szenátus elé kerül. Ez a törvény világosan meghatározza a digitális eszközök kereskedési platformjainak joghatóságát, különösen azokat a tokeneket, amelyek elérik a megfelelő decentralizációs szintet és piaci lebegést, így nem tartoznak értékpapír-törvények alá.

E jogszabály előírja a tőzsdefelügyelet és a CFTC (Árutőzsdei Felügyelet) közös regisztrációs rendszerének létrehozását, amely lehetővé teszi a platformoknak, hogy a jogosult tokeneket azonnali és származékos kereskedés alatt egyaránt jegyezzék, miközben koordinált letéti szabványokat és átlátható piaci bejelentéseket alkalmaznak. Emellett a törvény előírja a stabilcoinokat és nem-stabil digitális eszközöket kezelő minősített letétkezelők elismerését, akiknek szigorú audit- és elkülönítési szabályokat kell követniük.

Reakció az altcoinok részéről

Cikkünk írásakor a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) árfolyama tartja a 120 ezer dolláros szintet, miután másfél százalékot erősödött az elmúlt 24 órában. Ami azonban fontosabb, hogy a BTC növekedését rendre túlteljesítették a legnagyobb altcoinok, ezzel tovább csökkentve a bitcoin-dominanciát, ami tipikus jele egy altcoin-szezonnak.

Bitcoin dominancia (BTC.D) négyórás gyertyás grafikonja 2025 tavaszától július 18-ig; a dominancia 66%-ról hirtelen 61% alá zuhan, jelentős piaci mozgásokat jelezve az altcoinok javára.

Bitcoin dominancia (BTC.D) 2025. július 18-án meredeken esik, 61% alá – erőteljes altcoin piaci rotáció a digitális eszközszektorban.

Az ether ETH Price ETH Price (ETH) ismét 3600 dollár felett kereskedik egy közel 7%-os növekedést követően, az XRP XRP Price XRP Price (XRP) pedig megugrotta a 3,6 dollárt is egy 13%-os ugrásnak követően. Szintén hasonló felértékelődést produkált a cardano Cardano Price Cardano Price (ADA) és a dogecoin Doge Price Doge Price (DOGE), míg a solana-nak SOL Price SOL Price (SOL) be kellett érnie 6%-kal.

Az elmúlt évek turbulens időszakait követően a piac most kezdi elérni a 2021-es csúcsokat, ami a makrogazdasági helyzet enyhülésének és a Donald Trump újraválasztása utáni deregulációs várakozásoknak is köszönhető. A piac optimistán tekint a következő időszakra, hiszen az intézményi befektetések növekedése, az azonnali ETF-ek és a blokklánc-alapú eszközök fokozódó érdeklődése várhatóan még tovább gyorsítja az ágazat fejlődését.

Csütörtökön ismét 522 millió dollár áramlott be az azonnali Bitcoin ETF-ekbe és 602 millió dollár az Ethereum ETF-ekbe.

A következő hónapok izgalmas fejleményeket tartogatnak a kriptopiac számára, amely egyre inkább a mainstream pénzügyek szerves részévé válik.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ