Folytatódik a magyar kriptovaluta-krízis: a Revolut limitálja a kiutalás összegét

2025 júliusának az első két hete arról szólt Magyarországon, hogy az újonnan életbelépő törvénymódosítás következtében melyik fintech platform, milyen formában kíván lépni a szabályozások betartása céljából, és ez hogyan hathat ki a fél-másfélmillió magyar felhasználóra. Mindenki legnagyobb megdöbbenésére a Revolut volt az első, amely korlátozta szolgáltatásait, ezzel zárolva több mint egymillió ember vagyonát.

Bár az általános közlemény szerint ismét el lehet adni eszközeinket, több felhasználó szerint a kereskedési limit korlátozása megnehezíti ezt. Utánajártunk, mi a helyzet a Revoluttal.

Ezért lépett a Revolut

A változás hátterében egy frissen elfogadott magyarországi törvény áll, amely a 2025. július 1-jétől életbe lépő új szabályozás értelmében csak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vagy a MiCA (Markets in Crypto-Assets)-engedély birtokában tevékenykedő szolgáltatók működhetnek tovább. A törvény módosítása precedenst teremtett: az MNB-engedély nélkül kriptoszolgáltatást végző platformokkal, köztük a Revoluttal, szemben már büntetőjogi eszközökkel is fellépnek, lezárva ezzel a laza szabályozás korszakát Magyarországon.

A Revolut ennek megfelelően azonnal leállította a kriptóvalutákhoz kapcsolódó szolgáltatásait, amíg meg nem szerezte a szükséges jóváhagyásokat.

Újraindult szolgáltatás – korlátozottan

Bár július közepén, bő egyhetes leállást követően a Revolut részlegesen visszakapcsolta a kriptokivételt – azaz újra lehetett digitális eszközöket saját pénztárcába utalni –, a folyamat messze nem volt zökkenőmentes. Az új szabályozásnak való megfelelés jegyében napi és havi limiteket vezettek be a kiutalásokra; ezek gyakran jóval alacsonyabbak annál, mint amennyit sok felhasználó egyetlen lépésben szeretett volna kivenni.

Egyes esetekben csak napi 950 ezer, illetve havi 4,75 millió forintot lehetett kiutalni adott címre, ami azt jelentette: akár több külön tranzakcióra és ugyanennyi napra is szükség lehetett a teljes összeg áthelyezéséhez. Mindeközben a szolgáltató szupportja sokszor nem tudott hathatósan segíteni.

A rejtett akadályok

Az újból elérhetővé vált szolgáltatás sem oldotta meg a magyar kriptotulajdonosok gondjait. A napi és havi kivételi limitek mellett további problémát jelentettek a jelentős tranzakciós díjak, amelyek különösen akkor ugrottak meg, amikor több részletben kellett kivonni a teljes összeget.

A Revolut platformja emellett jelentős spreadeket alkalmaz, amelyek a piaci volatilitással együtt tovább növelhetik a költségeket, főként hétvégenként, amikor a likviditás szűkebb. A felhasználók így nemcsak a szabályozói szigort, hanem a platform saját, a biztonságra hivatkozva bevezetett korlátait is kénytelenek elviselni.

A magyar Revolut-kripto krízis ismét emlékeztet: ha nem a te kulcsod, nem a te kriptód. Bár a szabályozás célja az ügyfelek védelme, valójában új kockázatokat teremt: extrém szűkös hozzáférés, váratlan korlátozások vagy akár a kriptóhoz való hozzáférés ellehetetlenülése is előfordulhat. Annak, aki digitális eszközeit maximális biztonságban szeretné tudni, érdemes saját, privát kulcsos, decentralizált tárcát választani – ahol a kontroll valóban a felhasználó kezében van.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ