Rövid ideig tarolt csak a PUMP, egy rivális lopta el a figyelmet

Hiába a repülőrajt, a PUMP token pillanatok alatt visszaesett az eredeti árfolyamára – közben a LetsBONK szépen csendben átvette a mémérme-piac vezetését.

Rövid fellendülés, gyors visszaesés

Kevesebb mint egy hét telt el a PUMP token indulása óta, az árfolyam mégis visszacsúszott a nyitóérték, azaz 0,004 USD környékére. Bár az ICO után rövid időre 0,006 dollár fölé szökött, a keddi csúcsot követően az ár több mint 20%-ot esett, ezzel gyakorlatilag lenullázva a kezdeti hozamokat. A felfutást a bejelentett token-visszavásárlási program fűtötte, de a jelek szerint ez csak átmenetileg tudta fenntartani a lelkesedést.

Korai lendület, gyors kiárazódás – mi történt a PUMP ICO után?

A PUMP token ICO-ja során alig 12 perc alatt 600 millió dollár értékben keltek el tokenek, ami a teljes készlet 15%-át fedte le. Ehhez jött még egy magánértékesítés is, amely további 18%-ot adott el, a projektet pedig így 4 milliárd dolláros teljes értéken jegyezték. A befektetők jutalmakat, visszaosztásokat és tranzakciós díjkedvezményeket vártak, a fejlesztők pedig ezekkel próbálták ösztönözni a közösséget. Azonban az eladási hullám gyorsan megérkezett, így a token árfolyama rövid időn belül hektikus mozgásokat produkált.

Rivális előretörése: mi ez a LetsBONK?

Bár a PUMP token ICO-ja komoly figyelmet kapott, alig néhány nappal az indulása után egy versenytárs, a LetsBONK már átvette az első helyet a mémérme-generátorok mezőnyében. A The Block adatai szerint a LetsBONK platform július eleje óta megelőzi a Pump.fun-t az új tokenek létrehozásának napi mennyiségében. Ez a fordulat egybeesik azzal, hogy a PUMP árfolyama visszatért a nyitóértékre, és a felhasználói érdeklődés is csökkent.

A LetsBONK előnye különösen annak fényében figyelemre méltó, hogy több, a PUMP által elindított sikerhullámot meglovagoló versenytárs sem tudott érdemi piaci részesedést szerezni korábban. A platformhoz kötődő BONK token az indulás óta mintegy 64%-os árfolyam-emelkedést ért el, ami ugyan nem garantálja a hosszú távú dominanciát, de erős rövid távú aktivitásra utal.

Visszavásárlás, bevonás, decentralizáció: mit kínál még a PUMP?

A PUMP tokenhez kapcsolódó egyik legfontosabb ösztönző mechanizmus a visszavásárlási program, amely a protokoll bevételeinek 25%-át allokálná token vásárlásra. Júliusban a platform ennek keretében 187 770 SOL értékben – közel 31,3 millió dollárért – kezdett visszavásárlásokba, átlagosan 0,0064 USD/token árfolyamon. A lépés rövid távon 17%-os áremelkedést idézett elő, de a piaci reakció nem bizonyult tartósnak: pénteken a protokoll bevétele már csak 968 000 dollárra csökkent, ami jelentősen alulmúlta a korábbi napok forgalmát.

A platform másik újdonsága a közösségi részvételt ösztönző „community takeover” rendszer. Ez lehetőséget ad a felhasználóknak arra, hogy átvegyék azokat a mémérme-projekteket, amelyeknek az eredeti létrehozói inaktívvá váltak. A megszerezhető „Creator Fee” a legaktívabb közreműködők – tartalomkészítők, fejlesztők, promóterek – pénztárcájába kerülhet, ezzel erősítve a decentralizált projekt-életképesség fenntartását. A cél, hogy a rendszer hosszú távon is önfenntartó és közösségvezérelt maradhasson, még akkor is, ha az eredeti alkotók eltűnnek a színtérről.

Mit hozhat a jövő?

A PUMP lendülete az ICO-robbanásnak köszönhetően erős kezdést vett, de az árfolyam gyors visszaesése rávilágított arra, mennyire múlandóak az ilyen memecoin‑hullámok. A versenyt valószínűleg a LetsBONK előretörése és a PUMP bevételmegosztó, közösségi döntéshozatali struktúrája alakítja majd. A jövő kérdése, hogy ezek az innovációs lépések – a token­visszavásárlás, a közösségi “átvételi” mechanizmus és a Kolscan integráció – elegendők‑e a stabil növekedéshez, vagy kialakul egy új hype-ciklus, amely ismét csak átmeneti fellángolást hoz.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ