Illegális bányászboom Oroszországban: kilőttek a videókártya-eladások

Oroszországban 2025 első felében több mint 200%-kal ugrottak meg a videókártya-eladások, és ez nem csupán a gamerek vagy AI-rajongók örömét jelenti. A brutális keresletnövekedés mögött valami sokkal sötétebb húzódik meg: az illegális kriptóbányászat újabb hulláma.
A „black mining” – azaz a lopott energiával működtetett titkos bányászat – egyre komolyabb problémát jelent az ország több régiójában. A helyi lapok és hatóságok szerint már 10 milliárd rubelnyi (több mint 125 millió dollárnyi) kárt okozott a jelenség, és a tendencia tovább erősödik.
Mi hajtja a feketepiaci bányászatot?
A színfalak mögött több tényező áll. Egyfelől a kriptovaluták – különösen a Bitcoin – árfolyamának emelkedése újra vonzóvá tette a bányászatot. Másfelől Oroszország több térségében még mindig rendkívül alacsony az áram ára, ami tökéletes táptalajt biztosít a titkos tevékenységhez.
Az orosz Izvesztyija napilap által idézett adatok szerint a videókártyák – azaz GPU-k – iránti kereslet csak a M.Video–Eldorado üzletláncnál 233%-kal nőtt az év első felében. A cég szerint ugyan a gaming és mesterséges intelligencia is hajtja az eladásokat, de kétségtelen, hogy a bányászok is alaposan rámozdultak a kínálatra.
Daniil Arzshakov IT-szakértő szerint a rubel erősödése is szerepet játszott a kereslet növekedésében: a drágább, energiatakarékosabb modellek most jóval elérhetőbbek az orosz vásárlók számára.
Lopott áram, rejtett farmok, robbanásveszélyes pincék
A „black miners” kifejezés azokra utal, akik illegálisan csatlakoznak az elektromos hálózatra, gyakran elhagyatott garázsokból, pincékből vagy egyenesen trafóállomások mellől üzemeltetnek bányászrigeket. Az áramszolgáltatókat megkerülve nyerik ki az energiát, ezzel jelentős kárt okozva az infrastruktúrának.
Emellett ott vannak a „gray miners” is, akik a szubvencionált, lakossági áramárakat használják ki – például olyan régiókban, mint Szibéria vagy a Kaukázus –, ahol az ipari energiahasználathoz képest nevetségesen alacsony az áram ára.
Az egyik legnagyobb probléma, hogy ezek a farmok gyakran nemcsak illegálisak, de komoly tűz- és áramellátási kockázatot is jelentenek.
Vadim Kovalenko, a Synergy Egyetem e-sport tanszékének oktatója szerint a GPU-piac felfutása egyértelműen a titkos bányászat fellendülésére utal. Arra figyelmeztet, hogy ha nem szabályozzák a jelenséget, az energiarendszer súlyos túlterheléséhez vezethet – hasonlóan ahhoz, ami Iránban és Kazahsztánban történt, ahol a bányászat miatt egész régiók sötétültek el.
Az orosz kormány nem tétlen: jelenleg több mint egy tucatnyi régióban – Szibériától a megszállt ukrán területekig – teljes tiltás van érvényben a bányászatra. A Kaukázus különösen problémás: Dagesztán, Ingusföld és Karacsáj-Cserkeszföld mára a „fekete bányászat” melegágyává vált.
A törvényhozás közben azon dolgozik, hogy az adatközpontokban is betiltsák a kriptobányászatot, azzal az indokkal, hogy a számítási kapacitásokat inkább a mesterséges intelligencia fejlesztésére kellene tartalékolni. Emellett napirenden van az is, hogy a nagyobb, még legális farmokat is távolról le lehessen kapcsolni csúcsidőben.
Legális vagy nem? Oroszország már szabályozott, de…
Bár Oroszország 2024-ben hivatalosan is legalizálta a kriptovaluták – például a Bitcoin – bányászatát, a szabályozás csak a regisztrált cégekre és vállalkozókra vonatkozik. Magánszemélyek egyelőre szabadon bányászhatnak, de csak havi 6000 kilowattóra energiahasználat alatt.
Akik ezt túllépik, és nem jelentik be magukat a hatóságoknál, azok a jövőben súlyos bírságokra, sőt, akár a kibányászott coinjaik elkobzására is számíthatnak.
Igor Bederov, az Internet Search nevű orosz kiberbiztonsági cég alapítója szerint a feketebányászat még mindig csábító tevékenység több régióban is. A Kaukázus vezeti a listát: itt a legtöbb a szervezetlen, áramlopással működő bányászfarm, amit semmiféle szabály nem köt.
10 milliárd rubel kár – és ez még csak a kezdet?
A Stolypin Gazdasági Növekedési Intézet szerint a 2024-es évben mintegy 10 milliárd rubel (kb. 125 millió dollár) kárt okoztak az illegális bányászfarmok. Az idei becslések még nem készültek el, de a trendek alapján valószínű, hogy a veszteség meg fogja haladni a tavalyi szintet.
Miközben a GPU-eladások virágzanak, és egyre többen építenek rejtett rigeket, a kérdés továbbra is adott: vajon képes lesz-e az orosz állam féken tartani a digitális aranyláz új hullámát? Vagy az ország energiapiaca is a bányászok áldozatává válik?