A Strategy nyomában: cégek százai követik a Bitcoin úttörőit

A Fidelity Digital Assets kutatása szerint a vállalati Bitcoin-állományok olyan ütemben növekednek, hogy 2025 közepére 35 tőzsdén jegyzett vállalat birtokol már legalább 1000 BTC-t. Ez a szám az első negyedév végi 24 vállalatról 46%-os növekedést jelent két negyedév alatt. Ezen cégek együttesen körülbelül 900000 BTC-t (mostani árakon körülbelül 116 milliárd dollárt) kontrollálnak. Ilyen ütemű felhalmozás korábban elképzelhetetlen volt. Nagyon jól megmutatja ezt a lenti diagram is, amely szerint 2021-ig nagyon kevés vállalat rendelkezett 1000 BTC-vel.
Ez a szám 2022–2023-ban lassan emelkedett, majd az elmúlt időszakban hatalmas ugrott és mostanra elérte a 35-ös számot. Csak 2025 második negyedévében a tőzsdén jegyzett vállalatok 134456 BTC-t vásároltak, ami 35%-os növekedést jelent az első negyedévben vásárolt 99857 BTC-hez képest.
Nem csak egy-két úttörő próbálkozik, az egész piac megmozdult
A Fidelity kiemeli, hogy a második negyedévi vásárlások és úgy egyáltalán a vásárlások sokkal szélesebb körűek lettek. Nem néhány vásárló volt felelős a nagy felhalmozásért, hanem egyre több és több cég gondolja úgy, hogy szüksége van némi bitcoinra. Ez a bővülés pedig tartósabb keresletet eredményezhet a korábbiakhoz képest, amikor egy-két nagybefektető dominált. Az intézményi érdeklődés erőssége a derivatív piacokon is látható. A határidős nyitott pozíciók értéke nemrég meghaladta a 45 milliárd dollárt, ami közel áll az eddigi csúcshoz. A Bitcoin iránt stabil kereslet áll fenn és ez most már egy széles körű piac által hajtott kereslet.
Jelenleg 278 tőzsdén jegyzett cég rendelkezik jelenleg bitcoinnal, szemben a néhány héttel ezelőtti 124-gyel. Csak az Egyesült Államokban 94 ilyen vállalat van, őket Kanada (40) és az Egyesült Királyság (19) követi. De a világon mindenfelé találhatunk már cégeket, amelyek Bitcoint tesznek a mérlegükbe. Ezért is hangsúlyozzák elemzők, hogy ez a mostani Bitcoin-ciklus eltér a korábbiaktól. A CryptoQuant vezérigazgatója, Ki Young Ju arról posztolt, hogy a korábbi ciklusokban a nagybefektetők a kiskereskedőknek adták el coinjaikat, most pedig a régi nagybefektetők az új, hosszú távú befektetőknek adnak el.
A Bitcoin spot ETF-ek, a céges bevásárlások és a különféle vagyonkezelők megjelenésével a BTC most már elismert makroeszköz lett, de ez egyben egy ismeretlen terület, korábban ilyen ciklust nem is próbált modellezni senki. Nagyon komoly köszönet jár a korai vállalati úttörőknek, mint a Strategy és a Tesla, amelyek megmutatták azt az utat, amelyre most már cégek százai akarnak rálépni. A Bitcoin most már az elfogadás S-görbéje mentén halad előre: az innovátorok megteremtették az alapokat, és most a korai nagy szereplők lépnek be a piacra.
Az elfogadás S-görbéje egy lassú, bevezetési szakasszal kezdődik, ami után gyors növekedés érkezik. Ezután jön az érettségi fázis, amelyet papíron a görbében egy stagnálás, valamilyen új innováció zár majd, pont mint egy S-betűben. Az innovátorok lépnek be az elején, ők a teljes populáció 3%-át jelentik. Utána viszont már a populáció közel fele, a korai elfogadók és korai nagy szereplők jönnek. Az S-görbét tökéletesen hozták a mobiltelefonok a 2000-es évek elején vagy most is láthatjuk ennek kirajzolódását az elektromos autóknál is.