Bejött a 13 évvel ezelőtti jóslat: így lett a Bitcoin a világ legjobb befektetése

Chamath Palihapitiya, korábbi Facebook-vezető és ismert technológiai befektető, már 2013-ban azt javasolta, hogy mindenki fektessen a vagyonából legalább 1%-ot Bitcoinba. Akkoriban ez radikális ötletnek számított, de az idő őt igazolta: ha valaki 2013-ban megfogadta a tanácsát, és 10 000 dollárt tett Bitcoinba, ma több mint 9,16 millió dollárral rendelkezne.
A jóslat eredete és háttere
2013 május 30-án Chamath Palihapitiya a Bloomberg hasábjain közzétett egy véleménycikket, amelyben a Bitcoint az „arany 2.0”-ként jellemezte. Azt jósolta, hogy a következő 3–5 évben a kriptovaluta sokkal hatékonyabb értéktárolóvá válhat, mint az arany. Tíz évvel később, 2023-ban újra felidézte ezt a gondolatot egy tweetben, és hozzátette: a Bitcoin a 2008-as pénzügyi válság utáni korszak egyik legfontosabb eszközévé válhat – olcsóbb, biztonságosabb és átláthatóbb pénzmozgást biztosítva az emberek számára világszerte.
Mekkora hozam jött össze?
Amikor Palihapitiya 2013 májusában publikálta a cikkét, a Bitcoin ára mindössze 128,80 dollár volt. Ez azt jelentette, hogy egy 10 000 dolláros befektetésből akkoriban körülbelül 77 darab BTC-t lehetett vásárolni.
Ma ez a portfólió több mint 9,16 millió dollárt érne – ami elképesztő, 91 500%-os hozamot jelent. Ez az adat nemcsak a Bitcoin elképesztő árfolyam-emelkedését, hanem Palihapitiya hosszú távú előrelátását is visszaigazolja.
Összehasonlításképp: ha valaki 2013-ban 10 000 dollárt fektetett volna az S&P 500 indexbe, ma körülbelül 30–35 ezer dollárt birtokolna – ami ugyan stabil és erős növekedés, de messze elmarad attól a 9,16 millió dolláros nyereségtől, amit a Bitcoin korai befektetői realizálhattak.
Kapcsolódó tartalom: Továbbra sem késő elkezdeni a bitcoinnal foglalkozni
Miért bizonyult ennyire nyereségesnek ez a Bitcoin-befektetés?
A jövőbe látó vízió, ami megelőzte a korát – Chamath Palihapitiya már 2013-ban felismerte azt, amit a világ csak évekkel később kezdett megérteni: a Bitcoin nem csupán egy digitális kísérlet, hanem egy új pénzügyi korszak alapköve. Úgy tekintett rá, mint az „arany 2.0-ra” — egy értéktárolóra, ami idővel kiszoríthatja a hagyományos, központosított rendszereket.
A globális bizalomválság táptalaján nőtt ki – A 2008-as pénzügyi válság után sokan elveszítették a bizalmukat a hagyományos bankokkal és kormányzati pénzügyi intézményekkel szemben. A Bitcoin ezzel szemben egy decentralizált, átlátható és politikailag független rendszerként jelent meg — és pontosan ezt a vágyat szolgálta ki.
Kis kockázat – óriási potenciál – Palihapitiya tanácsa, miszerint mindenki csak a vagyonának 1%-át fektesse Bitcoinba, konzervatív, mégis stratégiai szemléletet tükröz. Egy ilyen kis befektetés akkoriban minimális veszteséggel járt volna, viszont a hozam lehetősége – mint azt ma látjuk – akár milliós nyereséget is eredményezhetett. Ez a megközelítés ma is aktuális tanulsággal szolgál a befektetők számára.