A Coinbase a titkosszolgálatnak adja el analitikai szoftverét – így száll hát sírba a decentralizáltság?

A Coinbase négyéves szerződést kötött az amerikai titkosszolgálattal: az ügylet több mint 180 ezer dollárt hoz a Coinbase kasszájába, míg cserébe a rendvédelmi szerv értékes blokklánc analitikai szoftvert és információt kap. Brian Armstrong CEO Twitteren próbálta kimagyarázni magát, de a kritikus hangokat nem sikerült elhallgattatnia.

2020 partnerkapcsolata: a Coinbase és a titkosszolgálat

A Coinbase eladta saját fejlesztésű blokklánc analitikai szoftverét az amerikai titkosszolgálatnak. A szoftver licenszét négy évre vásárolták meg, így 2024 májusának végéig élvezheti ki majd a titkosszolgálat a szoftver előnyeit. A Coinbase ezért cserébe jelentős pénzösszeget kapott: a szervezet több mint 180 000 dollárt fizet a szoftver használatárért a váltónak.

A kriptoközösség azonban nem fogadta kitörő örömmel a hírt, és valószínűleg sok Olvasó is felvonta a szemöldökét a hír hallatára. Mi lett a nagy központi hatalom utálattal? Mi lett azzal, hogy a decentralizáltság a cél mindenek felett? Hogy egyeztethető ez össze azzal, hogy most a Coinbase fogta magát és eladta a blokklánc adatokat a titkosszolgálatnak?

A dolog több sebből vérzik, de Brian Armstrong társalapító és Coinbase CEO azért megpróbálta elmagyarázni az ő indokait – a Twitter közönsége azonban nem volt igazán vevő erre.

Armstrong szerint az adatok mind publikusak voltak eddig is

Armstrong egyik legfőbb érve tisztán üzleti szempontból nézi a kérdést – hiszen végülis itt tényleg egy üzleti tranzakcióról van szó. Armstrong elmondása szerint a Coinbase számára nagyon drága volt a saját analitikai szoftverét kifejleszteni (korábban külsős szoftvereket használtak az AML standardok betartására), a már kifejlesztett blokklánc analitikai szoftverre pedig jelentős kereslet van jelenleg a piacon: ez tökéletes lehetőség tehát a számukra, hogy visszaszerezzék a fejlesztésbe beleölt összegeket. Az már szinte lényegtelen apróság, hogy a vevő, az éppen az amerikai titkosszolgálat.

Ez azonban nem javított a helyzetén azoknál, akik továbbra is azt kifogásolták, hogy a bitcoin eredeti funkciója mindig is az volt, hogy egy olyan fizetési rendszert alakítson ki, ami mentes mindenféle állami behatástól és centralizációs folyamattól. Ha pedig az egyik legnagyobb kriptovaluta váltó a titkosszolgálattal játszik össze, az a kriptopénzek legalapvetőbb elveivel mennek szembe.

Armstrong ezenkívül még arra is felhívta a figyelmet, hogy a Coinbase nem adott el semmiféle adatot a titkosszolgálatnak – ezek a tranzakciós adatok ugyanis már korábban is publikusan hozzáférhetőek voltak. Azt is hozzátette, hogy a Coinbase mindig is próbált együttműködni a kormánnyal és a tradicionális pénzintézetekkel is, hiszen meggyőződésük, hogy fontos a tradicionális pénzügyi világ és a kriptopénzek közötti együttműködést fenntartani.

Bár az ügy garantáltan nem fekete-fehér, a Twitteres válaszok alapján Armstrongnak nem sikerült igazán sok embert meggyőznie érveivel. A negatív kritikát pedig csak erősíti az, hogy a partnerkapcsolat sem nagy csinnadratta között került bejelentésre (teljesen véletlenül derült ki egy SEC jelentésből) – ha pedig valamit ennyire csendben akar tartani az egyik legnagyobb kriptovaluta váltó, az már régen rossz előjel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük