A Facebook-Coinbase együttműködéssel jön a Novi tárca

A Facebook a Coinbase kriptotőzsdével működik együtt, hogy elindítsa Novi nevű kriptotárcáját. Az amerikai szabályozó hatóságoknak azonban nem tetszik az új partnerség.

A Facebook a Coinbase-szel együttműködve indította el kriptopénz tárcáját. A szabályozók le akarják állítani az egész projektet, de a Facebook és a Diem a végsőkig akar küzdeni.

A Facebook nem adta fel, hogy a blokklánc erejét kihasználva terjeszkedjen a pénzügyi üzletágban. Miután a Libra projektje kudarcot vallott, a közösségi médiaóriás bejelentette, hogy partnerséget kötött a Coinbase-szel, hogy elindíthassa új kriptopénz tárcáját, a Novit. A tárca még csak a tesztelési fázisban van. David Marcus, a Novi vezetőjének hivatalos nyilatkozata szerint a Facebook egy kis csoport számára elérhető Novi pilotot indít, amely a szolgáltatás robusztusságát hivatott tesztelni.

A Novi szolgáltatás az Egyesült Államokban (Alaszka, Nevada, New York és az Amerikai Virgin-szigetek kivételével) és a Közép-Amerikában található kis latin-amerikai országban, Guatemalában érhető el. A tárca lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy pax dollárt küldjenek és fogadjanak. A pénzeszközöket a Coinbase Custody fogja tartani, és a felhasználók azonnal átválthatják a pax dollárt fiat valutára.

A Facebook kifejtette, hogy azért döntött a kriptopénz bevezetése mellett, hogy kiszolgálja a bankszámlával nem rendelkező lakosságot, amely világszerte 1,7 milliárd embert jelent. A Facebook úgy véli, hogy a Novi használata gyors, költséghatékony, így sikeres alternatívát kínálhat az átutalásokhoz és a mindennapi pénzügyi tranzakciókhoz.

A Facebook továbbá kihangsúlyozta, hogy nem adták fel azt at álmukat, hogy egy külön blokkláncot indítsanak. A vállalat arról is biztosított mindenkit, hogy a technikai szempontok mellett azon dolgoznak, hogy minden jogi követelménynek eleget tegyenek, így végre engedélyt kaphatnak az amerikai hatóságoktól, és minden szolgáltatásukat a Diemre, egy natív blokkláncra vihetik át.

Szabályozók kontra Diem

A Facebook kapott már hideget-meleget a blokklánc és kriptopénz terveit illetően. Elmondhatjuk azonban, hogy a legnagyobb ellensége saját maga. A Cambridge Analytica-botrányok és a személyes adatok kiszivárgása óriási riadalmat keltett a szabályozók körében, akik igyekeztek megfékezni minden olyan kísérletet, amely a Facebookot és a pénzügyi szolgáltatásokat egy lapon említi.

A Facebook tisztában van ezzel, ezért is nyugtatta a kedélyeket azzal a sajtóközleménnyel, hogy a Novi fiókokat külön tárolják a közösségi média egyéb adataitól, és különösen nagy hangsúlyt fektetnek a tárca biztonságára.

“Tudjuk, hogy a Novi ügyfelei számára az adatvédelem a legfontosabb, így számunkra is mindig az lesz a legfontosabb. Az érzékeny pénzügyi információk titkosításával kiemelten kezeljük az emberek biztonságát és adatainak védelmét… Ha megállapítjuk, hogy egy tranzakció jogosulatlan, teljes visszatérítést biztosítunk az illető Novi egyenlegére. Az emberek Novi számlái és Facebook-fiókjai különállóak.”

Ez azonban nem volt elég egyes szabályozónak, például a kriptoellenes Elizabeth Warrennek és 4 másik szenátornak, akik már néhány órával a bejelentés után követelték a Facebooktól a projekt törlését.

Az amerikai szenátus honlapján közzétett levél szerint a szenátorok úgy vélik, hogy a Facebook megbízhatatlan, és a Diem elindítása kockázatos lehet az Egyesült Államok pénzügyi stabilitására:

“Sajnos a Facebook döntése, hogy digitális valutát és fizetési hálózatot indít, csak egy újabb példa arra, hogy a vállalat gyorsan mozog és mindent elront… A Facebookra nem lehet bízni egy fizetési rendszer vagy digitális valuta kezelését, amikor a kockázatok kezelésére és a fogyasztók biztonságának megőrzésére vonatkozó meglévő képességei teljesen elégtelennek bizonyultak. Sürgetjük, hogy azonnal állítsa le a Novi pilot programot, és kötelezze el magát amellett, hogy nem viszi a piacra a Diem-et.”

A Diem Egyesület válaszul közleményt adott ki, amelyben emlékeztetett arra, hogy a Diem a Facebooktól különálló szervezet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük