A Huawei chipjének fejlesztését a bitcoin bányászok segítették

Nemrég jelent meg egy hír a The Miner Mag blogjában, amely szerint olyan sok bitcoin bányászati cégtől érkezett megrendelés, hogy ezzel a Huawei-nél felgyorsították az új, Kirin okostelefonos chip fejlesztését. A chipet, amely a Huawei legújabb, Mate 60 Pro okostelefonjának a motorja, a kínai Félvezető Gyártó Nemzetközi Vállalat (SMIC) gyártja az N+2 7nm folyamatával. A bitcoin bányászati cégek az elsők között voltak, akik megvették az SMIC N+1 folyamatát és olyan megrendelési mennyiséget adtak le, hogy SMIC fejleszteni tudta a 7nm termelését.

A kínaiak egyre kevésbé függnek a nagy nyugati chipgyártóktól

Anélkül, hogy alámerülnénk a pontos részletekben, az N+1 nevet viselő folyamat a korábbi 14nm-es folyamathoz képest csökkenti az energiafogyasztást 57%-kal, és növeli a teljesítményt 20%-kal. Viszont az SMIC 7nm-es technológiájának teljesítménye még így is elmarad a vetélytársaktól. A Huawei számára a fejlett chipekhez való hozzáférés jelentősen megnehezedett, amikor a cég rákerült az amerikai kereskedelmi tiltólistára 2019-ben. Miután a tajvani félvezetőgyártó TSMC-től már nem tudott vásárolni, a Huawei a kínai SMIC-hez fordult a Kirin chip fejlesztése ügyében. Kezdetben a SMIC nem volt képes fejlett 7nm-es chipek gyártására. Viszont itt jöttek a képbe a bitcoin bányászgépes cégek.

A Canaan 2020 végén kezdett el a SMIC elsőgenerációs, 7nm-es N+1-es chipjeivel dolgozni. És mivel annyi volt a megrendelés, a Canaan segített a SMIC számára az N+1-es chipeken kifejezetten erős hasznot termelni. És jöttek további bányászati cégek, mint az Innosilicon és a Miner-VA. Nekik köszönhetően a SMIC tudta finomítani 7nm-es gyártási technológiáját, ami pedig hozzájárulhatott a Huawei új, Kirin nevű chipjének fejlesztéséhez is a SMIC N+2-es folyamatával. Azt persze nem lehet számszerűsíteni, hogy milyen hatása volt a bitcoin bányászati cégek megjelenésének. De az tény, hogy a SMIC-nek nagyon sokat segített a bányászoktól érkező korai és stabil megrendelésállomány. A SMIC 7nm-es fejlesztései pedig nagyon sokat segítettek abban, hogy Kína egyre kevésbé függ a nyugati chipgyártóktól és technológiáktól.