A JPMorgan szerint növekedett az Ethereum centralizációja

Az Ethereum egyesülés, a “The Merge” és a Shanghai frissítések után kifejezetten megugrott az ether staking mennyisége. Ez viszont aggályokat vet fel a hálózat centralizációját és az általánosan megszerezhető stakelési profitokkal kapcsolatban a JPMorgan pár napja megjelent elemzése szerint. Annak ellenére, hogy léteznek olyan decentralizált alternatívák, mint a Lido likvid stakelési platformja, az Ethereum kapcsán a centralizáció tényleg komoly veszély a hálózat biztonságára nézve.

Az Ethereum jelenlegi stakelési helyzete komoly veszélyt jelent

A Lido platformjáról korábban ódákat zengett mindenki. Hiszen jobb alternatívát jelentett a centralizált likvid stakelési platformokhoz képest, amelyek a centralizált tőzsdékhez kötődtek. A Lido a decentralizációs céljait úgy igyekezte elérni, hogy megosztotta a stakelt ETH-t több node üzemeltető között. Viszont ennek ellenére megmaradt a centralizációs kockázat. Egy egészen kis számú likviditási szolgáltató vagy node üzemeltető jelenti a kockázatot, akik bármik támadások áldozatává válhatnak vagy akár szövetkezhetnek egymással a közösség kárára. A likvid stakeléssel pedig megjelent a sokszoros stakelés kockázata is. Ekkor a likviditási tokeneket rengeteg különféle DeFi protokollban használják letéti eszközként. Ez azt jelenti, hogy ha egy stakelt eszköz értéke jelentősen bezuhan vagy valamilyen támadás éri, akkor dominóként jöhetnek a bedőlések.

Ráadásul a stakelési aktivitás megnövekedése eltüntette azt a vonzerőt, amit az ether jelentett osztalék-kamatfizetés szempontjából. Főleg, ha összehasonlítjuk a hagyományos pénzügyi eszközök növekvő kamataival. Az Ethereum teljes stakelési kamata a Shanghai frissítés előtti 7,3%-ról 5,5%-ra esett vissza. Eközben pedig a 2 éves amerikai állampapír kamata 5% fölé emelkedett, Magyarországon pedig nem kell bemutatni a szuperállampapírt és vállalt kamatait. Jelenleg a Lido a legnagyobb centralizált stakelési szolgáltató, ahol már 8,9 millió ethert kezelnek a hálózat stakelési szerződésében lekötött 30,7 millió etherből. Centralizált stakelési szolgáltatóra azért van szükség, mert technikailag bárki stakelhet, valójában 32 ETH kell egy staking node felállításához. Akinek nincs ennyi, ő csak centralizált stakelési szolgáltatón keresztül léphet be az ETH stakelési piacra.