A kriptoarbitrázs előnyei, hátrányai és típusai

Az arbitrázs, mint fogalom, a gazdaság elég sok szektorában létezik. Alapvetően azt jelenti, hogy az egyik piacon veszünk valamit, amit egy másik eladunk és a két ár közötti különbségből szerzünk profitot. Pénzügyek tekintetében például a New York-i Értéktőzsdén megveszünk egy részvényt 10 dollárért, majd ugyanezt el tudjuk adni 10.3 dollárért az SSE tőzsdéjén. A kriptos arbitrázs is pont ugyanígy működik. Például ha most veszünk a Coinbase-n 100 Solana coint 14 dollárért, majd ezeket el tudjuk adni az eToron 14,1 dollárért, akkor coinonként kerestünk is 0,1 dollárt.

A kriptos arbitrázsnak több fajtája is létezik

1) A térbeli arbitrázs az, amikor valaki vesz az egyik kriptotőzsdén valamit és egy másikon eladja, a profitot pedig begyűjti. Szimplán csak kihasználja azokat a késleltetéseket, amelyek miatt a tőzsdék nem tudják pontosan ugyanúgy lereagálni az árak alakulását.
2) Térbeli arbitrázs mozgatás nélkül is lehetséges. Ilyenkor a befektető long pozíciót fel az egyik tőzsdén egy kriptovalutára és short pozíciót ugyanerre a kriptora egy másik tőzsdén.
3) Háromszöges arbitrázs keretében két kriptovaluta és egy fiat pénz érintett. Ez egyébként nagyon ritkán használt arbitrázs fajta. Ilyenkor a befektető az egyik kriptotőzsdén vesz mondjuk bitcoint fiat pénzért. Ezután ezért a bitcoinért egy másik kriptotőzsdén vesz ethereumot. Majd ezután eladja az ethereumot és a kapott pénzért visszavásárolja az eredeti bitcoin mennyiséget a háromszög bezárására.

Kriptoarbitrázs lehetőségeket nem könnyű találni, de már az is segíthet, ha valaki valamilyen eszközzel vagy akár manuálisan folyamatosan monitorozza az árakat valaki a különféle kriptotőzsdéken. Aztán lehet használni kereskedési párokat is, amelyek megmutatják, hogy egy adott platformon egy bitcoin mennyi ethereumot ér és visszafelé is. Így pedig könnyen megmondható, hogy mennyit ér egy coin, amikor kereskedünk vele.

És hogy miért érdemes kriptoarbitrázsban gondolkodni?

– Igazából nincs benne túl sok kockázat, hiszen veszünk és eladunk párhuzamosan, tehát fedezzük a veszteségeinket.
– Elég gyorsan lehet profitot szerezni belőle, ha kiszúrunk egy lehetőséget.
– A kriptopiacok nagyon volatilisek, ami azt jelenti, hogy elég sok mozgás van és ezzel együtt sok arbitrázs lehetőség is. Sok a napi árazási hiba vagy éppen késlekedés az árak igazításában.
– Lehet akár bika- és medvepiacon is használni, bár azért egy bikapiacon könnyebb ilyen lehetőségeket találni.

Vannak azért hátulütői is az ilyen aktivitásnak

– Figyelni kell arra, hogy az egyes kriptotőzsdéken milyen jellegű limitek és korlátozások vannak a kereskedésre és a kifizetésre
– Tranzakciós díjak is vannak, szóval figyelembe kell venni, hogy a várható profitunkból még az eladás, kifizetés, vétel díjait is ki kell fizetni.
– Kifejezetten kockázatos lehet a lassú tranzakciós feldolgozás, ami nem szokatlan a kriptok világában. A várakozási idő konkrétan azt is jelentheti, hogy a profitunk villámgyorsan veszteséggé alakul.

A kriptoarbitrázs mindenesetre kifejezetten vonzó opció lehet mindenki számára, hiszen egy volatilis piacon könnyedén találhatunk nagyon volatilis és olcsó mémcoinokat, amelyekkel gyakorolhatunk is.