Az AI meggyőzőbb tud lenni egy vitában, mint az ember

A ChatGPT sokkal hatékonyabban tudja megváltoztatni a véleményedet, mint a valódi emberek, amennyiben tud rólad néhány kulcsfontosságú információt – derül ki egy új kutatásból.
A Nature Human Behavior című szaklapban megjelent új tanulmányban a kutatók arról számoltak be, hogy a GPT-4 – amelynek megadtak néhány demográfiai adatot a vitapartnerről – sokkal nagyobb eséllyel győzte meg a kutatásban résztvevőket, mint az emberek.
„Azoknál a vitáknál, ahol az AI és az emberek nem voltak egyformán meggyőzőek, a személyre szabott GPT-4 az esetek 64,4%-ában meggyőzőbbnek bizonyult” – állapították meg a kutatók.
A 900 résztvevő társadalmi és politikai témákról vitázott a mesterséges intelligenciával, illetve valódi vitapartnerekkel. Kimutatták, hogy a mesterséges intelligencia az emberekhez hasonlóan teljesített abban az esetben, ha nem volt semmilyen előzetes információja a másik félről. Azonban amint hozzáférést kapott az olyan alapvető információkhoz, mint a kor, a nem, az oktatás, a foglalkoztatás és a politikai hovatartozás, az AI már egyértelműen nagyobb eséllyel győzte meg a résztvevőket az embereknél.
Már korábban is bizonyították az AI meggyőző erejét
A kutatás nem sokkal azután látott napvilágot, hogy a Zürichi Egyetem kutatói bevallották, 2024 novembere és 2025 márciusa között titokban AI-botokat telepítettek a Redditre.
Ezek a botok – amelyek olyan kitalált személyiségeknek adták ki magukat, mint például egy fekete férfi, aki ellenzi a Black Lives Mattert-t – sok esetben sikeresen tudták megváltoztatni a felhasználók véleményét az adott témáról.
A Reddit jogi vezetője, Ben Lee egyébként elítélte a kísérletet, leszögezve, hogy az erkölcsi és jogi szempontból is helytelen volt. Ugyanakkor, ahogyan egy Reddit-felhasználó megjegyezte a zürichi kísérletről: „Ha ezt egy csapat kocka csinálta egy egyetemen, akkor biztos lehetsz benne, hogy ezt már széles körben használják a kormányok és a különböző érdekcsoportok.”
De mitől ilyen jó a mesterséges intelligencia a meggyőzésben?
Míg az emberek személyeskednek és sokszor érzelmileg próbálják megfogni a vitapartnerüket – ami tegyük hozzá, sok esetben jól működik -, addig az AI logikus és analitikus érveket használ. A mesterséges intelligencia ragaszkodik a hideg, kemény logikához, és ez azért működik, mert hatékonyabban válogatják és mutatják be ezeket a tényeket.
Érdemes azt is hozzátenni, hogy a kutatás során a résztvevők nagyobb valószínűséggel voltak meggyőzhetőek, ha azt hitték, hogy a mesterséges intelligenciával vitáznak, függetlenül attól, hogy valóban így volt-e. A tanulmány emellett arra is rávilágított, hogy az AI meggyőzési módszerei olyan témákban működnek a legjobban, amelyekről az emberek gyenge vagy nem egyértelmű véleménnyel rendelkeznek.