A web3 is veszélyes a gyerekek számára, ha nem készítjük fel őket

Az internet továbbra se biztonságos, de a gyerekeket a web3 veszélyeire is fel kell készíteni.

Az elmúlt években a világjárvány hatására minden korcsoportnál megugrott a képernyő előtt töltött áltagos idő nagysága. Ennek rengeteg pozitív hozadéka volt, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy az interneten számtalan veszély is leselkedik a felhasználókra és közöttük különösen kiszolgáltatottak a gyerekek. A gyerekek hiába használják már készségszinten a netet, továbbra sem képesek felmérni a többi felhasználó szándékait.

Web3: szép új világ?

A digitális fejlődés során a tech óriások által uralt internet lassan visszaszorul, helyét egyre inkább a decentralizált szolgáltatások veszik át. A közösségek által működtetett virtuális terekben azonban nem biztos, hogy a kiskorúak védelme a leghangsúlyosabb. Még ha alapvetően egy biztonságos, demokratikus digitális közösségi térről is van szó, akkor is nehéz a gyerekek védelméről gondoskodni.

A web3 egyik szó szerint leglátványosabb eleme a metaverzum. Ez sokak számára egyre inkább a mindennapok részévé kezd válni. A virtuális világ sok szempontból vonzóbb is lehet, mint a valóság. Csakhogy a digitális térben is jelen vannak ugyanazok a problémák, mint a valóságban, a bullying, a kornak nem megfelelő tartalmak, és a szexuális ragadozók is.

Jelenlét

Mit tehetnek a szülők annak érdekében, hogy a web3 ne egy újabb veszély forrásként, hanem egy fantasztikus lehetőségként jelenjen meg a gyermekük életében? A legfontosabb a szülői jelenlét, hogy a gyereknek bármikor lehetősége legyen kérdezni, akár játszik, akár a barátaival cseveg. Még a legkisebbeknek szánt mesék közben is felugorhat egy felnőtteknek szánt reklám, ami lássuk be még néha egy nagykorút is könnyen zavarba hozhat. Ha van lehetőség arra, hogy ott helyben fel tudják tenni a felmerülő kérdéseiket, akkor egy kellemetlen szituációból akár egy tartalmas beszélgetés is kialakulhat.

Ismerjük meg a digitális vadont

Felnőttként se árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy hogyan is működnek a dolgok az interneten. Nem kell egyből szerver üzemeltetési alapokat tanulni, elég ha akár a gyerekkel együtt utánanézünk, hogy például miért pont azokat a reklámokat dobja a rendszer, amiket látunk.

A web3 kapcsán pedig nagyon fontos nyomon követni, hogy milyen új szolgáltatások jelennek meg a digitális térben. Ha tisztában vagyunk az alapokkal, akkor könnyebb felkészíteni a gyerekeket is, hogy mire érdemes odafigyelni. Annál is inkább, hiszen a kiterjesztett és a virtuális valóság révén egyre jobban bevonódunk a digitális világba. Emiatt nagyon fontos figyelmeztetni a gyerekeket, hogy itt aztán végképp érvényes, hogy nem minden az, aminek látszik.