Arany vs. Bitcoin – tényleg annyira számít a piaci érték?

A Bitcoin és az arany közötti összehasonlítgatások már nagyjából a Bitcoin létrehozása óta velünk vannak. Még maga az alkotó, Satoshi Nakamoto is beszélt az arany szűkössége és a Bitcoin közötti párhuzamról egy Bitcointalk fórumposztban az idők kezdetén, még 2009-ban. Ezzel akarta kiemelni a 21 millió coinból álló szűkös kínálat fontosságát. És a mai napig sokan hasonlítgatják össze a Bitcoin és az arany piaci értékét.

A Bitcoin és az arany piaci értékét nem érdemes összehasonlítani

Az arany piaci értéke 12,8 billió dollár körül mozog és sok kriptos hisz benne, hogy akkor indult meg az arany “aranykorszaka”, amikor az első aranyalapú tőzsdén kereskedett alapot (ETF) jóváhagyták 2004-ben. A Bitcoin jelenlegi piaci értéke 570 milliárd dollár körül mozog, ami jóval több, mint mondjuk a Visa vagy éppen a JPMorgan Chase piaci értéke. Viszont még mindig bőven le van maradva az ezüst mögött, nemhogy az aranyhoz képest. De van értelme egyébként összehasonlításokat csinálni? Van az arany és a bitcoin ára között kapcsolat? Alapvetően annyira nincs.

Hiszen a 30 napos korrelációs indikátor hetek alatt mehet át pozitívból negatívba és fordítva. A konzisztens árkapcsolat hiánya a Bitcoin még mindig alacsony elfogadási szintjében és a befektetőkben meglévő kockázatértékelésben keresendő. Sokan pont ezzel támadják a BTC-t, hogy az árinstabilitás miatt nem igazán használható valódi pénzként. A CryptoCompare adatai szerint a Bitcoinhoz kapcsolódó befektetési eszközök 24 milliárd dolláros értékkel bírtak júliusban. Ebben találjuk például a Grayscale Bitcoin Alapját is. Ez a Bitcoin teljes piaci kapitalizációjának 4,2%-a (még a legjobb becslések is maximum 8%-ra lövik ezt be).

Arany és Bitcoin korrelációs indexe

Ezzel szemben az ilyen befektetési eszközökben az arany vonatkozásában mindössze 215 millió dollár volt júniusban, ami a teljes piaci kapitalizáció 1,7%-a. Mondjuk ebben nincsen benne a ténylegesen megfogható arany, ami bankok és kormányok birtokában van. Mert ha belevesszük a bankok vagy más befektetők birtokában lévő fizikai aranyat is, akkor a teljes piaci kapitalizáció 45,2%-át ilyen befektetők birtokolják. Tehát látható, hogy a bitcoin piaci értéke főleg az intézményi befektetők szerepe miatt alacsonyabb jelentősen, mint az aranyé. Természetesen ez sem jelent túl sokat. Mert a bitcoin elfogadása decentralizált fizetőeszközként folyamatosan nő. A hagyományos pénzügyi rendszerek sok területen szenvednek, a Bitcoin viszont folyamatosan tör előre. Gondoljunk az e-kereskedelemben növekvő szerepére és arra, hogy rengeteg magánszemély keres alternatívát a bankokkal szemben.