Argentína és a Bitcoin-boom – mi lesz az amerikai dollárral?

Számtalanszor került elő az utóbbi időben Argentína és az egész latin-amerikai régió a kriptovaluták kapcsán. A gazdasági- és politikai zűrzavar és a mérhetetlen infláció valamilyen szinten együtt jár azzal, hogy a fejlődő országokban az emberek a kriptovaluták felé nyúlnak, ugyanakkor Argentína szintet kíván lépni: az amerikai dollárt először a stablecoin-ok, majd a Bitcoin váltja fel, a folyamat pedig szükségszerű és tudatos. Sikerülhet-e kimászni Argentínának a gödörből, ahova beásta magát?

Argentína jelenlegi helyzete

Ha az összképet nézzük, akkor Argentína egy olyan nemzet, melytől nem idegen a gazdasági és politikai zűrzavar. Az infláció folyamatosan felemészti a peso értékét, ennek kapcsán pedig az argentinok korábban az amerikai dollárhoz és a stablecoin-okhoz nyúltak, most viszont úgy néz ki, a Bitcoin lehet a pajzs a peso vásárlóerejének folyamatos csökkenése ellen. A Bitcoin térnyerése egybeesik Javier Milei elnök gazdaságpolitikájával. A szélsőjobbos politikus elsődleges célja a pénzkínálat szabályozása, az argentin peso stabilizálása és alternatívák nyújtása az infláció elleni védekezésben.

Korábban már beszéltünk arról, hogy a FinTech forradalmat leginkább a harmadik világ és a fejlődő országok bizalmatlansága tartja vissza, hiszen ezek az országok rendszerint csalódtak a hagyományos bankrendszerben, ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy ezekben az országokban mutatkozott meg a kriptovaluták térnyerése a leginkább.

Kiábrándulás a dollárból

Korábbi hagyományos gyakorlat volt a régió számára, hogy pénzeszközeiket azonnal átváltsák az amerikai dollárra, ugyanakkor ez a régóta fennálló hegemónia könnyedén a végéhez közeledhet. A hivatalos csatornákon kívül eső átváltásoknak köszönhetően az elmúlt hónapokban az argentin peso 10%-ot erősödött a dollárral szemben. Ez a globálisan stagnáló vagy akár csökkenő dollárértékkel – melyet az US Dollar Index tökéletesen megmutat – kevésbé csábító opcióvá tette a régió számára.

Ezzel szemben, a Bitcoin-ban rejlő potenciál és az elmúlt hónapokban látott felemelkedése vonzóbb ajánlatként mutatkozott be a latin-amerikai számára. Ugyanebben az időszakban, amikor a peso relatív emelkedést ért el a dollárral szemben, a Bitcoin BTC Price BTC Price értéke közel 60%-os emelkedést mutatott be. Ez a jelentős felértékelődés nagy vonzerőt jelent az argentinok számára, akik már nemcsak megőrizni kívánják megtakarításaik értékét, hanem potenciális növekedést is el szeretnének érni. Mindemellett a Bitcoin remek diverzifikációs lehetőséget is kínál, lehetővé téve az argentinok számára, hogy eltávolodjanak a fiat valutáktól – belföldi és külföldi esetben is.

Biztonsági aggályok, szabályozási bizonytalanságok

Kétségtelen, hogy az exponenciálisan növekvő kriptovaluta-árfolyamok rendkívül vonzóak lehetnek azok számára, akik eddig évente több száz százalékot veszítettek pénzeszközeik tartásával, ugyanakkor a piac fellendülése előcsalja azokat is, akik a kezdő befektetőkön szeretnének meggazdagodni. 2024 februárjában a kriptovaluta-átverések száma a korábbi ötszörösére nőtt, ez pedig aláhúzza a befektetések oktatásának a fontosságát, hogy szilárd alapot nyújtson ahhoz, hogy a magánszemélyek bátran és magabiztosan merjenek az alternatívák felé nyúlni.

Ezenkívül a kriptovaluta szabályozási környezet, melyet Argentína nyújt is hagy némi kívánnivalót maga után. A kormány nem kifejezetten tiltotta be a digitális eszközök kereskedését, bányászatát vagy használatát, az egyértelmű jogszabályok hiánya felveti a kérdéseket mind a magánbefektetők, mind a vállalkozások számára. A piac fejlődésével döntő fontosságú, hogy kiegyensúlyozott jogi megközelítést adjanak a blokklánc-technológiának, és biztosítsák a pénzügyi stabilitást. A kriptovaluta szabályozás megreformálása téma a Milei-kormányban, ugyanakkor hivatalosan még semmi nem lépett életbe.

Érthető, hogy az argentinok elsődleges célja a gazdasági stabilitás megteremtése és az infláció elleni védelem maximalizálása, ugyanakkor nem árt felhívni a figyelmet arra, hogy a kriptovaluták rendkívül volatilisek. Természetesen nagyon jó látni azt, amikor egy kriptovaluta árfolyama 20-50-100%-ot emelkedik rövid időn belül, ugyanakkor benne van az esély, hogy ugyanekkora veszteségeket éljünk át órák, napok alatt. A fejlődő országok kizárólag akkor lesznek képesek kilépni jelenlegi szerepükből, ha árfolyamnyereségeiket kézzel fogható hozamként realizálni tudják.