Argentínában bitcoin bányászattal fogják csökkenteni az olajkitermelés káros hatásait

Elemzők szerint a közeljövőben sok bitcoin bányászcég költözhet Argentínába, ugyanis ott található a világ második legnagyobb palagázkészlete, ami óriási mennyiségű energiát biztosíthat ezeknek a vállalatoknak.

A kriptovállalatok egyre inkább arra törekednek, hogy a bányászati műveleteket fenntarthatóbb és megfizethetőbb módon működtessék, mivel a kormányok világszerte egyre több szabályozást vezetnek be az energiaigényes bányászat ellen.

Korábban láttunk már olyan vállalatokat az Egyesült Államokban, amelyek kriptobányászatba kezdtek az ottani olaj- és gázkitermelő helyeken, és a fosszilis tüzelőanyag-termelésből származó hulladékgázt használták a bányászat működtetésére. Ez azonban egyre nehezebbé válik, mivel a kormányzat a zöld átállásra törekszik, és egyes államok szigorú szabályozást vezetnek be a digitális valutákra vonatkozóan. Most sok kriptovállalat Argentínát keresheti fel, hogy hasonló tevékenységbe kezdjen, ezzel pedig támogassa az ország gyengélkedő valutáját.

Bitcoin bányászattal 63%-kal csökkentették egy olajkitermelő kibocsátását

A kormányok egyre gyakrabban szólítják fel az olaj- és gázipari vállalatokat, hogy hagyjanak fel a rendkívül környezetszennyező gázfáklyázás gyakorlatával. Korábban az olajtelepeken a fáklyázásból származó gázt nem fogták fel és nem használták fel újra, mivel úgy ítélték meg, hogy az nem gazdaságos. Sok vállalat azonban alternatív megoldást talál azzal, hogy a kriptobányászattal foglalkozó cégek felhasználhatják ezt a hulladékgázt.

Az első ilyen műveletekre 2019-ben került sor, amikor a Giga Energy Solutions több kelet-texasi olaj- és gázkitermelővel kötött megállapodást a hulladék energiájuk felhasználásáról. A Giga több ezer bitcoin bányászgéppel megtöltött konténert helyezett el egy olajkútra, a földgázt generátorokba terelve. Ez a gáz aztán átalakul a bányászgépek áramellátására használt villamos energiává. Ezáltal az olaj- és gázipari vállalatok mintegy 63%-kal csökkenthetik a kibocsátásukat a hagyományos fáklyázáshoz képest.

A világ egyik legnagyobb palagázkészletét vette célba a vállalat

Most a Giga új piacokra szeretné kiterjeszteni a bányászati tevékenységét. Az argentin Mendoza tartományban található a világ második legnagyobb palagázkészlete, a Vaca Muerta, amely hatalmas mennyiségű energiát biztosíthat a kriptobányászok számára. Márciusban a Giga bejelentette, hogy az Egyesült Államokban sikeresen bevezetett műveletek és a sanghaji piacra lépés után Argentínában is terjeszkedni kíván, és két másik vállalattal együttműködve Vaca Muertát veszi célba.

Ez segít az olaj- és gázkitermelőknek mind a kibocsátás csökkentésében, mind pedig a hulladékgáz újrafelhasználásában. Brent Whitehead, a Giga társalapítója elmondta:

“Azzal, hogy a Giga az energiaigényes számítástechnika moduláris adatközpontjainak energiaellátására hasznosítja a felhalmozódott földgázt, aktívan hozzájárul a globális metánkibocsátás csökkentéséhez.”

A Giga új projektje évente 30 ezer tonnával csökkentheti a szén-dioxid kibocsátást

Argentína jelenleg gazdasági válsággal küzd, az inflációs ráta tavaly decemberben 211% fölé emelkedett. Ez az 1990-es évek óta a legmagasabb inflációs szintet jelentette, amire válaszul az ország libertariánus elnöke, Javier Milei megszorító intézkedések bevezetését jelentette be a hiperinfláció elkerülése érdekében.

Mivel az országnak egyre nagyobb pénzügyi bizonytalansággal kell szembenéznie, és az argentin peso rendkívül gyenge, a kormány az elmúlt években egyre inkább a digitális valuták felé fordult. Milei kriptobarát elnöknek számít, amit az is jól mutat, hogy az ország vezetése tavaly év végén elfogadta azt a törvényjavaslatot, hogy szerződéseket bitcoinban lehessen megkötni. A Grayscale Investments kijelentette:

“Milei a bitcoint kulcsfontosságú eszköznek tekinti a centralizált pénzügyi rendszerek hatékonytalanságának és korrupciójának ellensúlyozásában.”

Argentína tehát nagyon nyitottan áll a kriptopénzekhez, ami a régió más országait is arra ösztönözheti, hogy kövessék a példáját. Ráadásul, bár a BTC az elmúlt években hullámvölgyeket élt meg, az elmúlt hat hónapban 170%-kal nőtt az értéke, és többször is történelmi csúcsot ért el.

A Giga egyébként a cég társalapítója, Matt Lohstroh szerint ebben a negyedévben eddig több mint 10 millió dolláros bevételt ért el. A vállalat arra számít, hogy a Vaca Muertában induló projekt végül évente mintegy 30 ezer tonnával csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást.