Az Egyesült Államok idén 1 milliárd dollárnyi kriptót foglalt le

Az Egyesült Államok kormánya 2021-ben rekordmennyiségű kriptopénzt foglalt le, mely tárolására és felügyeletére segítségre is szüksége van.

Nemrég egy magánvállalat, a San Francisco-i székhelyű Anchorage Digital is besegített az államoknak, mivel a lefoglalt és elkobzott kriptopénzek értéke már meghaladta az egymilliárd dolláros értéket, az Internal Revenue Service kiberbűnözéssel foglalkozó részlegének igazgatója, Jarod Koopman szerint. Az Anchorage, az első szövetségi szinten bejegyzett kriptobank, segíteni fog a kormánynak e digitális vagyon tárolásában és elárverezésében.

“A 2019-es pénzügyi évben körülbelül 700 000 dollár értékű kriptolefoglalásunk volt. A 2020-as évben ez elérte a 137 millió dollárt. 2021-ben eddig 1,2 milliárd dollárnál tartunk” – jelentette ki Koopman a CNBC-nek.

Tekintettel arra, hogy a kormány az elmúlt években soha nem látott mennyiségű kriptopénzt halmozott fel, a szakértők azt jósolják, hogy a kiberbűnözés folyamatos növekedésével az amerikai kormányzat kriptotárcája tovább fog nőni. Jud Welle volt szövetségi kiberbűnözési ügyész ugyanakkor elismerte, hogy a kormányzati szervek technológiailag teljesen levannak maradva a kiberbűnözökhőz képest, így mindig egy lépéssel mögöttük járnak.

A US Marshals Service, amely a kormányzat kriptopénzvagyonának elárverezéséért elsődlegesen felelős ügynökség, eddig több mint 185 000 bitcoint foglalt le és árverezett el, amelyek becsült értéke mintegy 8,6 milliárd dollár.

A kriptopénzek eladásából származó bevételt gyakran a kincstár úgynevezett elkobzási alapjába vagy az igazságügyi minisztérium vagyonelkobzási alapjába helyezik. Miután e két számla valamelyikére átutalták, a likvidált kriptopénz a költségvetésben szereplő számos más dolog támogatására használható. Bizonyos esetekben a kongresszus törölheti az alapokat, és a pénzt más kezdeményezésekre irányíthatja át.

Koopman szerint a csapata által felkutatott és elkobzott kriptopénzek a kincstári elkobzási alap mintegy 60-70 százalékát teszik ki. A férfi azt is hozzátette, hogy az elárverezéskor mindenre odafigyelnek: “Soha nem akarjuk óriási mennyiséggel elárasztani a piacot, ami aztán hatással lehet az árfolyamra is. Nem próbáljuk kijátszani a piacot.”

Ezzel arra akart utalni, hogy nem akkor adják el az elkobzott digitális eszközöket, amikor éppen árfolyamcsúcs van.

2020 novemberében a kormány 1 milliárd dollár értékű, a Silk Roadhoz kapcsolódó bitcoint foglalt le. Mivel az ügy még mindig függőben van, ezek a bitcoinok egy kriptotárcában pihennek. Ha a kormány akkor adta volna el a nála lévő BTC-t, amikor az érme ára nem is olyan régen 67 000 dollár fölött tetőzött, az elkobzási alap nagyot kaszált volna.