Az EU megegyezett az okosszerződéseket is érintő Adattörvény pontos szövegéről

Az Európai Unió jogalkotási tárgyalói megállapodtak az Adattörvény néven ismert új szabályokról. Nem tudni még, hogy ezek jó hírek-e, főleg azok után, hogy a Web3-as közösség eléggé tartott attól, hogy a törvény okosszerződésekre vonatkozó szabályai komoly károkat okozhatnak a szektornak. Eredetileg a tervek eléggé homályosan fogalmaztak és egyes értelmezések szerint teljesen megölhették volna a megváltoztathatatlan kód által szabályozott decentralizált tranzakciókat.

Az Adattörvény valószínűleg komoly fejtörést okoz majd a decentralizált pénzügyek világában

Az Európai Bizottság részéről Thierry Breton egy tweetben erősítette meg a megállapodás tényét néhány órával ezelőtt. Ahogy ő fogalmazott, az új szabályozás teljesen átalakítja a digitális teret és “a feltételeink szerint működő, virágzó adatszektort hoz létre”. Bár az alku során véglegesített szövegezésről nincs még információ, a tárgyalók részéről többen nyilatkoztak több platformnak is. Damian Boeselager azt mondta, hogy a szöveg most már nem általánosságban beszél az okosszerződésekről, hanem specifikusan az adatmegosztás környezetében fókuszál a szerződéses paraméterekre. Ez azért jelentős javulás lenne a 2022-es javaslathoz képest. Abban még arról volt szó, hogy az adatcseréhez kapcsolódó automatikus programokban lennie kell egy olyan “kapcsolódnak”, ami lehetővé teszi, hogy a kapcsolat lezárható legyen.

Jó lenne azért a szöveget látni persze, mert egy másik forrás szerint a véglegesített verzió még mindig okosszerződésekre hivatkozik és nem alternatív programokra, mint digitális szerződésekre. Persze a Bizottság folyamatosan hangoztatta, hogy az új törvény nem fogja bántani az okosszerződéseket. Plusz, hogy a követelményeknek nem kell problémát okozniuk a mindennapos használatban. Nem is olyan régen került elküldésre egy nyílt levél több blokklánchoz kapcsolódó szervezet aláírásával, amely szerint az Adattörvény egyébként ütközik a nemrég elfogadott MiCA szabályozással. Az aláírók között ott volt a Stellar, a Polygon, a NEAR és a Cardano is. A MiCA 2024-ben lép majd hatályba és ez ad jogosultságot a kriptotőzsdéknek és tárcaszolgáltatóknak a működéshez az EU-ban. Viszont nem rendelkezik a decentralizált pénzügyek szabályozásáról, amelyhez a Bizottság néhány éven belül akar visszatérni. Az Adattörvény hatályba lépéséhez az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak is jóvá kell majd még a javaslatcsomagot.