Több mint kétszer annyi kriptobarát bank van Európában, mint Észak-Amerikában

Patrick Hansen, a Circle stratégiai igazgatója szerint már több mint 50 európai bank kínál kriptovalutákhoz kapcsolódó szolgáltatásokat.
Hansen megjegyezte, hogy az amerikai bankok le vannak maradva európai társaik mögött, szerinte ugyanis az európai pénzintézetek az elmúlt néhány évben kiépítették az infrastruktúrájukat a kriptoipar kiszolgálására.
„Az európai bankok – köztük több G-SIB (globálisan rendszerszinten jelentős bank) – éveket töltöttek az infrastruktúra kiépítésével, a szakértelem fejlesztésével és a szabályozási jóváhagyások megszerzésével” – mondta a Circle stratégiai igazgatója.
A Coincub adatai alátámasztják Hansen állítását, egy tavaly kiadott jelentésük szerint ugyanis Európában – beleértve az Egyesült Királyságot is – volt a legtöbb kriptoszolgáltatást kínáló bank, összesen 55 pénzintézettel. Ezzel szemben Ázsiában 24, míg Észak-Amerikában 23 ilyen bank volt.
Hansen több nagyobb európai bankot is felsorolt, amelyek már kínálnak kriptoszolgáltatásokat. Ezek közé tartozik a BBVA, amely a napokban kapott engedélyt arra, hogy kriptokereskedési szolgáltatásokat nyújtson Spanyolországban.
Az USA idővel megelőzheti Európát a kriptoszabályozás terén?
A Circle vezetője azt is megjegyezte, hogy a kriptobarát bankok listáján történt néhány változás. A Fidor Bank ugyanis már nem működik, míg a SEBA már AMINA Bank néven tevékenykedik, és már nem szolgál ki lakossági ügyfeleket. Emellett Európában új bankok is megjelentek, amelyek kriptoszolgáltatásokat kínálnak. Ezek közé tartozik a németországi Trade Republic, a portugáliai Bison Bank és az olaszországi Banca Intesa.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy Hansen arra számít, hogy Európa még évekig az élen marad a kriptobarát bankok és a kriptoszabályozási egyértelműség terén – annak ellenére, hogy az USA-ban is egyre több pénzintézet karolja fel a kriptót.
„Nem azért, mert az európai bankok kockázatvállalóbbak vagy innovatívabbak, hanem azért, mert az uniós szabályozások a fizetések és a kriptopiac terén jogi egyértelműséget teremtenek, és ami fontos, aktívan ösztönzik, nem pedig korlátozzák a versenyt és az innovációt…” – írta a Circle stratégiai igazgatója.
Az Egyesült Államokban javuló szabályozási egyértelműség miatt azonban Európa elveszítheti ezt az előnyt. Donald Trump elnök január 20-ai hivatalba lépése óta jelentős változások történtek az amerikai szabályozási megközelítésben, többek között a kriptovaluták felkarolása és egy esetleges CBDC betiltása óta. Ezzel szemben az Európai Központi Bank (EKB) 2025 októberéig szeretné bevezetni a digitális eurót, ami szintén CBDC-nek, vagyis központi banki digitális valutának minősül.
Érdekelhet még: Európa harmadik legnagyobb tőzsdéje kriptós letétkezelési szolgáltatást indított