Az FBI blokkláncelemzéssel és zsarolóvírusokkal foglalkozó egységet indít

Mind az FBI, mind az Igazságügyi Minisztérium szignifikáns lépései az Egyesült Államok kriptovalutákhoz való újfajta hozzáállását tükrözi. A Szövetségi Nyomozó Iroda úgy döntött, elindít egy zsarolóprogramokra fókuszáló egységet a kriptovaluták megfigyelésére. A Minisztérium pedig a kripto-világot fenyegető veszélyek és visszaélések elkerülése érdekében egy tapasztatlt kripto-szakértővel bővítette csapatát.

A közelmúltban elért nagy horderejű győzelmek mindkét szervezet számára kellő ösztönzést nyújtottak a cselekvésre. A Reuters jelentése szerint az Igazságügyi Minisztérium “egy tapasztalt számítógépes bűncselekményekkel foglalkozó ügyészt” vett fel új kripto-szakértőnek. Az FBI pedig a maguk részéről egy ” blokkláncelemzéssel és virtuális eszközök lefoglalásával foglalkozó egységet indít”.

Az Igazságügyi Minisztérium új kriptocárja

Az amerikai igazságügyi minisztérium Nemzeti Kriptopénz Végrehajtási Csoportjának (NCET) új vezetője van. A kiválasztott Eun Young Choi ügyésznő, aki annak az orosz hackernek ügyét vezette, aki segített ellopni több mint 80 millió JPMorgan & Chase Co ügyfél adatait.

Az Igazságügyi Minisztérium sajtóközleményében Choi igazgató szavait citálják:

 “Az NCET kulcsszerepet fog játszani annak biztosításában, hogy a digitális eszközöket körülvevő technológia növekedésével és fejlődésével párhuzamosan a minisztérium felgyorsítsa és kiterjessze erőfeszítéseit a mindenféle bűnözők által elkövetett tiltott visszaélések elleni küzdelemben. Izgatottan várom, hogy vezethetem az NCET elképesztő és hihetetlenül tehetséges ügyvédi csapatát, és hogy munkához láthassak a minisztérium e fontos prioritásán”.

Young Choi bejelentésekor a hírügynökség idézi Lisa Monaco főügyészhelyettest, aki figyelmezteti a bűnözőket a szervezetük céljaira:

“Egyértelmű figyelmeztetést küldünk azoknak a bűnözőknek, akik a kriptopénzeket használják a terveik táplálására. Felszólítunk továbbá minden kriptopénzzel foglalkozó vállalatot – szükségünk van arra, hogy felszámolják a kriptopénzzel való visszaéléseket. Azokat, akik ezt nem teszik meg, felelősségre fogjuk vonni, ahol tudjuk”.

Lisa Monaco szerint a szervezet gyorsan, kemény eszközöket bevetve fog cselekedni:

“A jövőben az ügyészek, ügynökök és elemzők – a kibernyomozás minden egyes szakaszában – mérlegelni fogják, hogy alkalmazzanak-e rendbontó intézkedéseket a kiberfenyegetésekkel szemben, még akkor is, ha ezek egyébként a kiberbűnözőknek tippet adnának, és veszélyeztetnék a vádemelés és a letartóztatás lehetőségét”.

Miért éppen most hoz létre az FBI egy kriptofókuszú egységet?

A nyomozói szervek ekkora mértékű biztonságügyi intézkedéseinek időzítésében jelentős szerepet játszanak a már említett nagy horderejű győzelmeik. Ezek közé tartozik a 2016-ba visszanyúló Bitfinex hackerek nemrégiben történt elfogása. “Az FBI virtuális eszközök kihasználásával foglalkozó egységének létrehozása azután következik, hogy az Igazságügyi Minisztérium a hónap elején az eddigi legnagyobb pénzügyi lefoglalást hajtotta végre” – írja a Reuters.

A másik jelentős győzelem a Colonial Pipeline ügyének sikeres megoldása, melyben visszaszerezték az amerikai csővezeték-üzemeltető vállalat elleni ransomware-támadás után Bitcoinban kifizetett váltságdíj “nagy részét”.

A Reuters szerint az FBI “fokozza a kriptoipar ellenőrzését a legnagyobb amerikai üzemanyag-vezetékhálózatot és a világ legnagyobb marhahús-beszállítóját tavaly ért nagy horderejű kibertámadások sorozata nyomán”.

Egy sajtótájékoztatón Lisa Monaco amerikai főügyész-helyettes elmondta, hogy a hacker-támadás napján, a váltságdíj kifizetése után egy műveletet hajtottak végre a kifizetett pénz egy részének visszaszerzése érdekében. A váltsádíjként követelt összeg 5 BTC volt, azaz körülbelül 5 millió dollár az akkori árfolyamon. A művelet során 63,7 BTC-t sikerült visszaszerezni, ami ma körülbelül 2,26 millió dollárnyi értékkel bír.

A műveletet az amerikai szövetségi kormány által létrehozott speciális zsarolóvírus munkacsoport hajtotta végre. A digitális pénzügyi világban az ilyen típusú támadások sajnos rendszeressé váltak. A közvélemény és a hatóságok körében egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy ezek a nagy visszhangot kiváltó lefoglalások hogyan hatnak majd a piacra.