Az IMF ad iránymutatásokat Andorrának a Bitcoin-tranzakciók nyomon követésére

Andorra különböző témákban kért technikai segítséget a Nemzetközi Valutaalaptól. Többek között a kriptók hatékony nyomon követésében.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) technikai tanácsadást nyújtott a Franciaországgal és Spanyolországgal határos, tengerparttal nem rendelkező országnak, Andorrának, a Bitcoin nyilvántartásba vételével kapcsolatban.

Az IMF jótanácsai

Az IMF 2023 szeptemberében technikai segítségnyújtási (TA) megbízást teljesített az Andorrai Hercegségben, amelynek célja az ország fizetési mérleg statisztikáinak javítása volt. A mérés elsősorban a rezidensek és a nem rezidensek közötti gazdasági tranzakciók nyilvántartásával foglalkozik.

Andorrának – amely leginkább síparadicsomairól és adóparadicsomi státuszáról ismert – 56 témában volt szüksége technikai segítségre. Ezek egyike volt, hogy nem tudta rögzíteni a kriptó-tranzakciókat. Erre válaszul az IMF-jelentés megállapította:

Az (IMF) küldöttsége elmagyarázta a Bitcoin típusú kriptók nyilvántartására vonatkozó jelenlegi iránymutatást, valamint azt, hogy hogyan fog ez változni a nemzetközi szabványok következő generációjában.

Az ország pénzügyi szabályozó hatósága, az Andorrai Pénzügyi Hatóság (AFA) az IMF-nek elmondta, hogy az andorrai bankoknak előzetes jóváhagyásra van szükségük a Bitcoin- és kriptó tranzakciók rögzítéséhez. Egyelőre azonban egyetlen bank sem kérte a jóváhagyást.

Az IMF technikai ajánlása Andorrának. Forrás: imf.org

Az Nemzetközi Valutaalap továbbá javasolta, hogy az AFA 2024 szeptemberéig felügyelje a kriptoeszközök tranzakcióinak és pozícióinak nyomon követését. Az IMF kriptók felügyeletére vonatkozó ajánlása közepes prioritást kapott. Andorra fel tudja majd használni az információkat makrogazdasági statisztikáinak összeállításához.

A digitális valuták segíthetnek

Egy nemrégiben készült IMF-tanulmány szerint, a digitális valuták segíthetnek a csendes-óceáni szigetországoknak (PIC-országok) egyedi valutaigényeik kielégítésében. A csendes-óceáni szigetországok apró, sokszínű és földrajzilag elszigetelt piacok. Ide soroljuk többek közt Pápua Új-Guineát, Fidzsi-szigeteket, Palaut, Tongát, Tuvalut, Szamoát, Vanuatut, Mikronéziát, Kiribatit, Naurut, a Marshall-szigeteket, a Salamon-szigeteket, a Cook-szigeteket és Niuét.

Az IMF kiadványa “A digitális pénzek felemelkedése: Következmények a csendes-óceáni szigetországok vonatkozásában”. Forrás: Az Európai Bizottság közleménye: “Az afrikai és a csendes-óceáni térségben élő országok és a csendes-óceáni országok közötti kapcsolatok”: Jay Hunter Anson on X

Az IMF ugyanakkor óva intett a fedezetlen kriptovaluták nemzeti valutaként való használatától. Az IMF szerint, a digitális pénzzel kapcsolatos regionális megközelítés kidolgozása segítene enyhíteni a skálázhatósági korlátok és a gazdasági volatilitás problémáit.

“Egyes csendes-óceáni szigetországok hajlamosak kriptóra és stabilcoinokra váltani nemzeti valutájukat, mert gyenge a hazai monetáris rendszereikbe vetett bizalom és nincsenek központi banki digitális valutáik (CBDC-k).

A jelentés általánosságban a digitális valutával kapcsolatos lassú, megfontolt lépések felé hajlik, egyúttal a szigetországokat a központi banki digitális valuta (CBDC) bevezetésére vonatkozó terveik elhalasztására szólítja fel, felkészületlenségükre hivatkozva.