Az orosz központi bank az elmúlt évek legjobb befektetésének nevezte a BTC-t

A kriptovalutákról tudjuk, hogy nem illegálisak Oroszországban, de használatuk szigorúan szabályozott. Olyan törvényeket fogadtak el az országban, amelyek lehetővé teszik a kriptovalutákkal kapcsolatos tranzakciókat, de tiltják a kriptovaluta használatát áruk és szolgáltatások árának fizetésekor. Szintén szigorú szabályok vannak életben a kriptobányászatra vonatkozóan is, amelyek regisztrációt és az energiakorlátok betartását írják elő.
Az orosz platformok külföldi digitális pénzügyi eszközökkel kereskedhetnek az Orosz Központi Bank felügyelete alatt, amely jogosult betiltani bizonyos coinokat, ha azok pénzügyi kockázatot jelentenek. Tehát tiltás nincs, de szigorú korlátozások vannak. Ennek tükrében meglepő és izgalmas hír, hogy az orosz központi bank a bitcoint a legjövedelmezőbb befektetésnek minősítette az elmúlt évben. Megelőzve az olyan hagyományos eszközöket, mint az arany, a részvények és a kötvények.
A Bitcoin fejlődése minden szempontból látható
Egy nemrég közzétett elemzésben a szabályozó hatóság megállapította, hogy a Bitcoin 38%-os hozamot ért el az elmúlt 12 hónapban, ami a legmagasabb értéket jelentette az általa vizsgált eszközosztályok között. Visszatekintve 2022-ig, a Bitcoin kumulatív hozama 121,3% volt. Ezzel jóval megelőzte az aranyat, a részvényeket, a fix kamatozású eszközöket és az olyan széles kosarú indexeket, mint az S&P 500.
A bank azonban rámutatott a BTC rövid távú volatilitására is, kiemelve, hogy a Bitcoin ára 2025 januárja és áprilisa között 18,6%-ot esett. Csak a dollárban denominált megtakarítások és az S&P 500 teljesített rosszabbul ebben az időszakban. Áprilisban aztán megjött a bitcoin és komoly, 11,2%-os emelkedést produkált a hónapban, így visszaszerezte vezető helyét a befektetési piacon.
Ez a visszatérés ráadásul akkor következett be, amikor a szélesebb piaci indexek jelentős veszteségeket regisztráltak, míg az arany és a vállalati kötvények kisebb nyereséget könyvelhettek el. Az orosz központi bank megállapításai is jól mutatják, hogy a Bitcoin spekulatív eszközből mára már a globális pénzügyi portfóliók alappillérévé vált. A Bitcoin 2022 óta a 20000 dollár alatti kereskedési szintről idén közel 110000 dolláros történelmi csúcsra emelkedett.
Ezt a felfutást a növekvő intézményi érdeklődés vagy éppen a spot BTC tőzsdén kereskedett alap (ETF) jóváhagyása hajtotta az Egyesült Államokban. Mondjuk azért kellett hozzá Donald Trump új amerikai elnök erőteljes kriptobarát politikája is. Ő indította el a Bitcoin tartalékeszközként való felhasználásáról szóló vitákat is. Ennek eredményeképpen a kormányok és a vállalatok még inkább felfigyeltek a BTC potenciáljára. Ma már nem eldugott irodákban, hanem miniszterek és elnökök irodájában egyeztetnek a bitcoinról és egyre többen ismerik fel, milyen jó fedezetet jelent az aktuális makrogazdasági ingadozásokkal szemben.