Új pápa helyett csak az összeesküvés elméletek terjednek

Május 7-én hivatalosan is megkezdődött a pápaválasztó konklávé Rómában, miután április végén elhunyt Ferenc pápa. A világ figyelme most a Vatikánra irányul, ahol 133 bíboros zárkózik be a Sixtus-kápolnába, hogy titkos szavazással válasszák meg a következő egyházfőt.

A komoly eseményt azonban ezúttal is elárasztották az álhírek és összeesküvés-elméletek.

Már meg is választották az új pápát? Nem igaz.

A közösségi médiában és YouTubeon már hetekkel a konklávé kezdete előtt olyan videók jelentek meg, amelyek azt állították, hogy az új pápa személye már meg is van. Április 21-én például egy YouTube-videó „Breaking: Cardinal Tagle Elected As Pope Luis I.” címmel jelent meg, azt sugallva, hogy a Fülöp-szigeteki Luis Antonio Tagle lett a pápa. A videó hamis hírt közölt, és nem volt semmilyen hivatalos megerősítés.

Tagle valóban esélyesnek számít – 67 éves, tapasztalt, és gyakran emlegetik az „ázsiai Ferenc pápaként” –, de a választási folyamat még csak most zajlik. A hírt elsőként a Rappler, egy fülöp-szigeteki digitális híroldal leplezte le.

Hasonló álhírek jelentek meg Robert Sarah bíborosról is, aki a konzervatívabb irányzat egyik kedvelt jelöltje. A TikTokon és Facebookon terjedő manipulált képeken pápai ruhában látható, de ezekről kiderült, hogy mesterséges intelligenciával készültek, és semmilyen valóságalapjuk nincs.

Parolin bíboros egészségi állapotáról is megtévesztő hírek terjedtek

Az egyik legerősebb esélyes, Pietro Parolin olasz bíboros, akit Ferenc pápa főtanácsadójaként ismerhettünk, szintén célpontja lett az álhíreknek. Május 1-jén a Catholicvote.org amerikai oldal jelentette, hogy egészségi állapota megromlott, és talán nem is tud részt venni a konklávén.

Az állítást több olasz oldal is átvette, köztük a Virgilio és az Il Giornale, és sok újságíró osztotta meg a közösségi médiában. A Vatikán azonban gyorsan reagált: Matteo Bruni szóvivő a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Parolinnal minden rendben van, nem történt semmilyen egészségügyi incidens.

Hamis cikkeket közöltek a The Guardian nevében

Egy másik népszerű hamisítvány egy képernyőkép volt, ami azt a látszatot keltette, hogy a brit The Guardian lapban jelent meg egy véleménycikk „The next pope must be Muslim or there will be violence on the streets of Europe” (Az új pápának muszlimnak kell lennie, különben erőszak tör ki Európában) címmel. A cikk állítólag Yasmin Alibhai-Brown tollából származott – csakhogy ő 2016 óta nem is írt a Guardianbe, és sem ő, sem az újság nem tett közzé ilyen írást.

A logó sem stimmelt. Nem „The Guardian„, hanem „The Grauniad” szerepelt a képen. Ez utóbbi egy régi gúnyos elnevezése a lapnak, amely már önmagában utal a manipulációra. A képernyőképet egy X (Twitter) fiók tette közzé, amely rendszeresen gyárt hasonló hamis címeket.

Vadabbnál vadabb összeesküvés elméletek keringenek a pápaválasztásról a neten

A 2025-ös pápaválasztó konklávé körül számos összeesküvés-elmélet is kering az interneten.

Ezek közül az egyik legvadabb szerint a Vatikán titokban egy ősi, Lucifer sírjának nevezett kriptát nyitott meg, hogy spirituális portálokat nyisson a jubileumi év alkalmából. Ez az elmélet azzal a félreértéssel kezdődött, hogy a „porta” latin szó (jelentése: ajtó) a „portál” szóra emlékeztetett, és ezt összekapcsolták egy valóban létező, de ártalmatlan „Lucifer” nevű sírral a Vatikáni Nekropoliszban. A sírban nyugvó személy neve a korai keresztény időkben gyakori volt, és semmilyen kapcsolatban nem áll a sátáni jelentéssel. Ennek ellenére a közösségi médiában elterjedt a hír, hogy a Vatikán dimenziókapukat nyitott meg, ami természetesen alaptalan.

Egy másik népszerű összeesküvés-elmélet szerint a konklávé már lezajlott, és a következő pápát titokban megválasztották, de a hivatalos bejelentést politikai okokból késleltetik. Egyesek szerint a Fülöp-szigeteki Luis Antonio Tagle bíborost már megválasztották (lásd fenn), és az új pápa a „I. Lajos” nevet vette fel. Ezt az állítást egy hamisított videó is megerősíteni próbálta, amelyet a Rappler nevű fülöp-szigeteki hírportál leplezett le. A Vatikán hivatalosan cáfolta ezeket az állításokat. Emellett hangsúlyozta, hogy a pápai szék továbbra is üres (sede vacante), amíg a konklávé hivatalosan véget nem ér

Miért fontos mindez?

A pápaválasztás mindig is kiemelt érdeklődést vált ki világszerte. De a közösségi média korában az információk gyors terjedése különösen veszélyessé teheti a folyamatot. Hamis hírekkel nemcsak a közvéleményt lehet félrevezetni, de akár a jelöltek megítélésére is hatással lehetnek.

Ferenc pápa maga is gyakran figyelmeztetett a dezinformáció veszélyeire, és a jelenséget egyenesen tragédiának nevezte, amely konfliktusokat szít. A 2025-ös konklávé során láthatjuk igazán, hogy mennyire aktuális volt ez a figyelmeztetés.

Itt pedig élőben lehet követni az eseményeket: